BRATISLAVA. Množiace sa konflikty v Národnej rade SR by si žiadali zmenu rokovacieho poriadku. Myslí si to predseda mandátového a imunitného výboru Gábor Gál (Most-Híd). Priniesť by podľa neho mala okrem iného väčšie právomoci jeho výboru, ktorý rieši incidenty medzi poslancami. Tiež by mu mala otvoriť možnosti pre postihovanie fyzických útokov v pléne.
"Určite by bolo treba zmeniť rokovací poriadok. Ten nám dáva možnosti zasiahnuť vtedy, keď je urážlivý, vulgárny výrok, alebo hlasovanie za druhého poslanca. Ale to je všetko," povedal pre TASR Gál. Privítal by, keby sa právomoci mandátového a imunitného výboru rozšírili o "všetky ďalšie skutky, ktoré prichádzajú do úvahy, ktoré môžu byť prehreškom voči zásadám etiky a slušnosti v Národnej rade".
Výbor v súčasnosti môže poslancov v prípade niektorých prehreškov aj sankcionovať. Pokuta vo výške 166 eur však podľa Gála nemusí byť pre zákonodarcov, ktorých príjem je oveľa vyšší, "až taká závažná sankcia".
Očakáva dohodu medzi všetkými poslaneckými klubmi
Šéf mandátového a imunitného výboru verí, že v budúcnosti dôjde k širšej novelizácii rokovacieho poriadku. Právna norma totiž podľa neho potrebuje komplexnú zmenu. "Rokovací poriadok nemá len jeden nedostatok, má ich oveľa viac a bolo by dobré ich riešiť komplexne," zdôvodnil.
Gál si myslí, že spomínaná novelizácia by našla v pléne dostatočnú podporu. Sám sa však zatiaľ s touto iniciatívou pred zákonodarný zbor nechystá. Očakáva dohodu medzi všetkými poslaneckými klubmi. Nevylúčil, že by zmenu rokovacieho poriadku mohol navrhnúť aj samotný mandátový a imunitný výbor.
V priebehu niekoľkých mesiacov fungovania nového parlamentu došlo v pléne k viacerým roztržkám. Na augustovej schôdzi rezonovala facka Anny Belousovovej (SNS) Igorovi Matovičovi (SaS). Dala mu ju za článok, v ktorom ju nazval Ančou. Incidentom sa následnej zaoberal mandátový a imunitný výbor, ktorý konštatoval, že nemá v zmysle rokovacieho poriadku právomoc na to, aby začal disciplinárne konanie voči prvej podpredsedníčke národniarov.
Matovičom sa zaoberať nebudú
Matovič bol aktérom aj minulotýždňovej parlamentnej roztržky, do ktorej sa zaplietol aj exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Ten v pléne nepriamo označil Matoviča za pašeráka a zlodeja, na čo ho Matovič počastoval vulgarizmom. Obaja následnej odišli z rokovacej sály. Podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka k fyzickému kontaktu medzi poslancami nedošlo.
Matovič sa následne za svoj vulgárny výrok verejne ospravedlnil, čo podľa Gála musí byť pre Kaliňáka satisfakcia. Gál zároveň pre TASR uviedol, že incidentom sa výbor zaoberať nebude, keďže nedostal žiadny podnet.