BRATISLAVA. Najviac prihlášok na vysokoškolské štúdium v aktuálnom akademickom roku 2010/2011 poslali uchádzači opäť na Univerzitu Komenského (UK) v Bratislave. Škola mohla zo 17.000 prijať približne len polovicu z nich. V rámci UK smerovalo najviac na Filozofickú fakultu (3776).
Druhou najobľúbenejšou VŠ z hľadiska počtu prihlášok (10.489) je Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Aj tam si záujemcovia vyberali najmä Filozofickú fakultu. Zhruba rovnako, po vyše 8000 prihlášok, prišlo na Slovenskú technickú univerzitu (STU) v Bratislave, Žilinskú univerzitu a Prešovskú univerzitu. Vyplýva to z predbežných štatistík Ústavu informácií a prognóz školstva.
Nasleduje Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach (7762), Ekonomická univerzita (7528), Technická univerzita v Košiciach (7358), Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (6574), Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (6247), Trnavská univerzita (6098), Katolícka univerzita v Ružomberku (3815), Technická univerzita vo Zvolene (3171) a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (1219).
O filozofické fakulty pretrváva podľa údajov stále veľký záujem. Na Trnavskej univerzite však viac zaujala Pedagogická fakulta. Prešovská univerzita oslovila viac Fakultou manažmentu. STU prilákala najvyšší počet záujemcov na Materiálovotechnickú fakultu, Ekonomická univerzita v Bratislave na Fakultu podnikového manažmentu.
Najmenej prihlášok prijala Evanjelická bohoslovecká fakulta (8) a Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK (20), tiež Teologická fakulta Trnavskej univerzity (57).
Na umelecky zamerané VŠ sa hlási síce menej uchádzačov, ale školy ich môžu prijímať v oveľa menšom počte než iné fakulty. Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave zaznamenala 514 prihlášok, prijať mohla asi 100. Zhruba tisícka sa hlásila na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, mohla sa tam dostať necelá tretina z nich. Na Akadémiu umení v Banskej Bystrici sa hlásilo 513 ľudí, pričom len vyše 100 ich mohli prijať.
Zo súkromných škôl vedie z hľadiska počtu prihlášok Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (4005). Okolo 1000 ich prišlo na VŠ ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, Bratislavskú vysokú školu práva a Dubnický technologický inštitút v Dubnici nad Váhom.