BRATISLAVA. Skôr ako výsledky netransparentného prijatia dvadsiatky daňových poradcov na Právnickú fakultu Univerzity Komenského, ktorých prijali hlboko spod čiary, môže fakulta spoznať meno nového dekana.
Odchádzajúceho dekana práva Mariána Vrabka, ktorý viedol fakultu dve volebné obdobia za sebou, môže vystriedať už bývalý predseda senátu fakulty Pavol Kubíček.
Dekanom nik nechce byť
Kandidatúru doteraz neoznámil nikto, Kubíčkovo meno však na fakulte očakávajú viacerí. Kubíček ju nevylúčil. „Zatiaľ som oficiálne nepotvrdil túto záležitosť,“ povedal v utorok. „Zistím si ešte nejaké informácie, poradím sa, mám na to ešte pár dní,“ dodal Kubíček.
Senátu šéfoval aj v čase zmeny pravidiel prijímačiek, ktoré neskôr dekan Vrabko pri daňových poradcoch obišiel, a aj vtedy, keď externistov vyučovali v súkromnom stredisku Kaskády pri Galante.
Od roku 2008 prijíma fakulta len na základe známok zo strednej školy a od nového akademického roka po spochybnení vyučovania mimo sídla školy šéfom Akreditačnej komisie už pri Galante externistov nevyučuje.
Hovorkyňa UK Andrea Kučerová povedala, že škola nemôže oficiálne povedať počet už prihlásených kandidátov pred vypršaním termínu podávania návrhov.
Skôr ako výsledky kontroly
Kontrola trvá
14. 7. 2010 – denník SME informoval o podozrivom prijatí skupiny daňových poradcov na právo Univerzity Komenského;
15. 7. – minister školstva si vraj počká na vysvetlenie od dekana, kontrolu na školu neposlal;
16. 7. – po upozornení predsedu Akreditačnej komisie v SME, že škola si neakreditovala výučbu práva v Kaskádach, minister kontrolu nariadil;l
29. 7. – dovolenky kontrolu skomplikovali, výsledky vraj budú neskôr, ako minister čakal;
17. 9. – ministerstvo ani po dvoch mesiacoch nepovedalo, či prijatie daniarov a výučba v Kaskádach boli v poriadku.
Aj keď sa nové funkčné obdobie budúcemu dekanovi začne až o niekoľko mesiacov, 1. februára 2011, voľby Vrabkovho nástupcu prebehnú už začiatkom októbra.
Na Právnickej fakulte senát vyhlásil voľby na 6. októbra, iba necelý mesiac pred týmto termínom, 8. septembra. Napríklad Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK kandidátom dala pred septembrovými voľbami dekana takmer tri mesiace.
Vrabko už kandidovať nemôže. Vysokoškolský zákon umožňuje byť dekanom dve volebné obdobia za sebou. Môže sa však zúčastniť na ďalších voľbách.
Hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková povedala, že výsledky z kontroly prijatia daňových poradcov na právo hlboko spod čiary a z kontroly výučby v Kaskádach ministerstvo stále nemá. Kontrola tak beží už tretí mesiac.
To, či minister Eugen Jurzyca (SDKÚ) bude mať výsledky pred novou voľbou alebo až po nej, Žiaková nevedela povedať.
Nechcel diskriminovať
Súčasný dekan Vrabko prijatie daniarov aj napriek horším známkam v žiadosti o odpoveď adresovanej denníku SME odôvodnil „nepriamou diskrimináciou“ prijímacími kritériami.
Daňoví poradcovia, často tridsiatnici, podľa neho nemohli v minulosti tušiť, že škola bude vyberať len podľa známok.
Pre podozrivé prijatie daniarov podala už bývalá študijná referentka školy Zuzana Melicherčíková trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Melicherčíková sa domnieva, že niekto v škole zneužil právomoci a zámerne pomohol k nezákonnému prijatiu uchádzačov na právo.
Škola odpisovala rôzne
Dekan právnickej fakulty sa vyvaroval možnej diskriminácie iba pri vybraných uchádzačoch.
BRATISLAVA. Mesiac po prvom vysvetlení k podozrivému prijímaniu daňových poradcov na právo mal dekan Právnickej fakulty UK Marián Vrabko novú verziu. Prijímačky bez testov vraj starších uchádzačov diskriminovali, pretože nemohli v minulosti počítať s tým, že rozhodnú iba známky.
Študentovi Rasťovi, ktorý sa v roku 2008 hlásil aj na právo, neuznali niektoré z predmetov zo strednej školy. Tak sa odvolal. „Poukázal som na body, ktoré som stratil, ale nemal som možnosť ich získať, teda som bol do učitej miery znevýhodnený. Pravidlá na mojej strednej škole boli nastavené inak,“ povedal.
Na rozdiel od daniarov mu prišla zamietavá odpoveď. Keď potom videl, ako dekan bráni daniarov možnou diskrimináciou, zostal zaskočený. „Ide totiž o podobnú argumentáciu, pre ktorú bolo moje odvolanie, v tom istom roku, ako boli títo študenti prijatí, zamietnuté,“ hovorí. Rasťo sa pýta, prečo teda univerzita neprehodnotila všetkých neúmyselne diskriminovaných uchádzačov, ale iba niektorých.
(jgl)

Beata
Balogová
