Nominantka strany Most-Híd na post riaditeľky pozemkového fondu čelí podozreniam z klientelizmu.
BRATISLAVA. Takmer 133-tisíc eur (štyri milióny korún). Toľko dostala v roku 2004 od ministerstva hospodárstva spoločnosť Olympia, za ktorou stoja synovia bývalého župana a podpredsedu ANO Ľuba Romana. Firme pridelila dotáciu komisia, ktorej vtedy šéfovala štátna tajomníčka rezortu hospodárstva za ANO Eva Šimková.
Vládna koalícia tento týždeň rozhodla, že Šimková sa stane riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu. Ide už o druhú spornú nomináciu Mostu-Híd na túto funkciu. Bugárova strana najskôr neuspela s Františkom Hideghétym, ktorý bol spájaný s viacerými pozemkovými kauzami.
Firma Romanových synov chcela použiť peniaze z eurofondov, ktoré dostala od komisie vedenej Šimkovou, na obnovu budovy, v ktorej sídli luxusná reštaurácia Au Cafe. Po mediálnom tlaku napokon milióny od štátu vrátila.
OKS: Vyvoláva pochybnosti
Analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda tiež upozornil, že spoločnosť Deloitte Audit dostala vo februári 2006 od rezortu hospodárstva bez verejnej súťaže zákazku za 135 miliónov korún. Šimková prišla na ministerstvo zo spoločnosti Deloitte&Touche, pod ktorú patrila aj firma Deloitte Audit.
Predseda Mostu Béla Bugár trvá na tom, Šimková je dobrá voľba. „Povedala mi, že sa bude brániť súdnou cestou, pretože už má dosť osočovania.“
Jej nominácia sa však nepáči Ondrejovi Dostálovi z OKS, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátke Mostu. „Strana Most s nami personálne veci nekonzultuje. Keby to robila, mohla by sa vyvarovať nominácií, ktoré vyvolávajú pochybnosti.“
Šimková: Nemám s tým nič
Šimková odmieta, že spôsob pridelenia peňazí firme Romanových synov bol klientelizmom. „Neskúmali sme príbuzenské vzťahy firiem na politikov. Bola som len jedným z členov komisie, ktorá odporučila ministrovi, komu prideliť dotácie.“ Ministrom hospodárstva bol vtedy predseda ANO Pavol Rusko. Šimková však tvrdí, že na ňu nevyvíjal „žiadny nátlak, ani sa ma nesnažil ovplyvniť“.
Rovnako odmieta spájanie svojho mena so zákazkou firmy Deloitte Audit z roku 2006. V spoločnosti Deloitte&Touche totiž pracovala ako daňová poradkyňa v rokoch 2001 – 2002. „Ako štátna tajomníčka som navyše nemala na starosti eurofondy, takže som tú súťaž nemohla nijako ovplyvniť.“
Šimková pracovala od roku 1978 na ministerstve financií, kde to dotiahla až na vedúcu expertnej skupiny pre vstup do OECD. Členom Mostu nie je, na otázku, kto ju oslovil, aby sa stala šéfom fondu, nechcela odpovedať.

Beata
Balogová
