Minister kultúry navrhol zmenu jazykového zákona. Pravidlá pre štátny jazyk majú byť voľnejšie, pokuty
v návrhu zostávajú.
Pôvodný článok tlačových agentúr sme 20:23 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Lekári, poštári či obecní poslanci už nebudú musieť za každých okolností hovoriť len po slovensky. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) opravuje jazykový zákon po Marekovi Maďaričovi (Smer).
Zákon predchádzajúcej vlády zaviedol za jazyk pokuty a spustil prísnejšiu štátnu kontrolu používania jazykov menšín. Spustil tak ďalšiu roztržku medzi Bratislavou a Budapešťou.
Krajcer predloží novelu v stredu na budúci týždeň vláde. Vo svojej verzii viaceré príkazy a zákazy vypúšťa, necháva tam však pokuty.
Pokuty v krajnom prípade „Hlavným zámerom vlády je odstrániť nezmyselné reštrikcie a obmedzenia v zákonoch, ale zároveň aj ochrániť štátny jazyk,“ povedala Eva Chudinová, hovorkyňa ministerstva kultúry.
Pokuta od 100 do 5000 eur podľa hovorkyne môže hroziť tomu, kto „zámerne neodstráni problém ani na základe viacerých upozornení“. Takúto situáciu však Chudinová nepredpokladá. Ministerstvo vedie viaceré konania pre porušenie jazykového zákona, doteraz nijakú pokutu neuložilo.
Zostala aj jazyková polícia Zmeny v novele obecní poslanci môžu rokovať v jazyku menšiny; kronika nemusí byť v obci s 20percentným zastúpením menšiny v štátnom jazyku; obecní policajti nemusia používať len štátny jazyk; platí to aj pre sociálne a zdravotné zariadenia; lekár nemusí používať slovenčinu, ak sa dohovorí s pacientom menšinovým jazykom; výnimka platí aj pre poštárov, zamestnancov dopravy a telekomunikácií; na pomníkoch, pamätníkoch, pamätných tabuliach a reklamách nemusí byť ako prvý jazyk slovenčina; ich tvorcovia nemusia svoje dielo konzultovať s ministerstvom; v menšinových školách sa nemusí viesť dokumentácia v štátnom jazyku; príležitostné tlačoviny nemusia mať všetky informácie v štátnom jazyku; pokutu od 100 do 5000 eur má ministerstvo už len ako krajnú možnosť.
Krajcer po príchode na ministerstvo nezrušil ani odbor známy ako jazyková polícia, ktorý dozerá na čistotu jazyka.
Proti pokutám sú šéf MostaHíd Béla Bugár aj poslanec Ondrej Dostál (OKS), ktorý sa do parlamentu dostal na Bugárovej kandidátke. Ochranu jazyka si podľa neho nemá štát vynucovať pokutami.
Dostál proti Maďaričovej novele viackrát protestoval, zaoberala sa ním aj jazyková polícia. „Nie je to spôsob, ako budovať pozitívny vzťah k štátnemu jazyku,“ hovorí Dostál.
Zákon oslabia Krajcerova novela má uľahčiť život a prácu napríklad poštárom, pracovníkom v doprave a telekomunikáciách či obecnej polícii, ktorým zákon doteraz prikazoval hovoriť len po slovensky, a to aj na národnostne zmiešanom území a aj vtedy, keď sa rozprávali dvaja príslušníci menšiny.
Po novom by v štátnom jazyku nemuseli rokovať ani poslanci obecného zastupiteľstva, ak sa na tom všetci prítomní zhodnú.
Majú sa zjemniť aj pravidlá na používanie štátneho jazyka na verejných priestranstvách. Na pomníkoch, pamätníkoch a pamätných tabuliach už nemusí byť slovenčina uvádzaná ako prvá a stavebníci už nemusia svoje dielo konzultovať s ministerstvom.
V národnostných školách má potom odpadnúť povinnosť viesť dokumentáciu aj v štátnom jazyku.
Slovenčina by však podľa novely ostala povinná pre štátnych policajtov a hasičov.

Beata
Balogová
