Bývalý úradník na ministerstve zdravotníctva tvrdí, že ho počas výsluchu jeden z policajtov pripútal o tyč a brutálne udrel do brucha.
BRATISLAVA. Bývalý riaditeľ legislatívnoprávnej sekcie na ministerstve zdravotníctva Milan Tomkuliak, ktorý tri týždne drží protestnú hladovku pre nevyplatený plat, skončil v skalickej nemocnici. Hospitalizovali ho po tom, ako ho zadržala polícia počas stredajšej šaštínskej púte, kde slovne vystúpil proti ministrom za KDH, ktoré rezort zdravotníctva ovláda. Tomkuliak tvrdí, že ho počas výsluchu jeden z policajtov pripútal o tyč a brutálne udrel do brucha. Polícia reagovala, že ide o účelové tvrdenie.
"Na tej policajnej stanici majú v jednej miestnosti z jednej strany radiátor, z druhej strany trčí kus železa zo steny, o to železo mi policajt zavesil ruku, na tvrdo zatiahnuté putá, ruku som mal modrú a päsťou ma udrel do brucha," povedal ČTK Tomkuliak. Bývalý právnik si zapamätal služobné číslo policajta. "Počula som stade výkriky a manžela ako sa pýta: prečo ma bijete, čo som vám spravil?," popísala výsluch Tomkuliakova manželka Anna, ktorá sedela v tom čase na chodbe policajnej stanice.
V nemocnici lieky proti infarktu
Tomkuliaka potom odviezla sanitka do nemocnice, kde mu podľa jeho slov dali lieky, ktoré majú zabrániť infarktu. Dnes ho ešte čakajú vyšetrenia krčnej chrbtice a u neurológa. "Od toho zásahu ma bolí krk a hlava," povedal Tomkuliak. "Mám informáciu, že bol aj na ošetrení, lebo sa mu urobilo nevoľno, ale v tejto chvíli osobne si myslím, že ide o výmysel, na polícii nič také neoznámil, ani sa nesťažoval," povedala hovorkyňa trnavského krajského riaditeľstva polície Martina Kredatusová. Ak však podá podnet, polícia ho podľa nej prešetrí.
Hladovkár začal svoj protest posledný augustový týždeň, odvtedy pije len kávu a ovocné šťavy. Jesť odmieta aj v nemocnici. "Podpísal som vyhlásenie, že nebudem ani tu prijímať stravu; síce som 15 kilov dolu s váhou, zatiaľ som ale dosť silný," povedal Tomkuliak.
Tomkuliak má rozložený svoj stan pred úradom vlády, po prepustení z nemocnice sa chce doňho vrátiť. Od ministerstva žiada, aby mu vyplatilo dlžný plat od začiatku roku 2004, ušlé úroky a opäť ho prijalo do zamestnania. O tom, že ho úrad ešte pod vedením vtedajšieho ministra Rudolfa Zajaca (ANO) prepustil neoprávnene, v minulosti rozhodol Najvyšší súd. Peniaze, ktoré mu v takom prípade podľa zákona o štátnej službe prináležia, však zatiaľ nedostal, spolu má ísť aj s úrokmi o vyše 250.000 eur.
Obvinený z výtržníctva
Bývalý štátny úradník tvrdí, že za ten čas, čo protestuje pre budovou vlády, si ho veľa politikov nevšimlo. So svojím transparentom prišiel preto v stredu na národnú púť do Šaštína. Počas omše však narušil jej pokojný priebeh, keď slovne napadol najmä lídra KDH Jána Figeľa, ktorý mu v minulosti vraj prisľúbil pomoc.
Na pokyn usporiadateľov prišli policajti, ktorí ho údajne drsne spacifikovali a odviezli na policajnú stanicu. "Tento muž narušil verejný poriadok a bol obvinený z výtržníctva. Z nášho pohľadu bol zákrok hodnotený primerane, adekvátne, policajti zakročili tak, ako si to situácia vyžadovala," povedala Kredatusová.
Súčasný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) v pondelok Tomkuliakovi odkázal, že je pripravený ho zamestnať a vyplatiť mu plat od roku 2007, keď ho ministerstvo znovu prepustilo. Stalo sa tak krátko po tom, ako ho ministerstvo opätovne zamestnalo. Aj neopodstatnenosť tejto výpovede uznal koncom augusta Najvyšší súd. Tomkuliak však požaduje vyplatenie platu od prvého prepustenia koncom roku 2003, ktoré zrušil súd v roku 2005.