Deň pred konaním referenda jeho iniciátor - strana Sloboda a Solidarita vyzýva ľudí oprávnených hlasovať, aby využili svoje ústavné právo.
BRATISLAVA.
Predseda SaS Richard Sulík dnes pred novinármi v Bratislave uviedol, že 18. september je pre ich stranu dôležitý dátum, kedy sa zavŕši dvojročné úsilie SaS. Vyzval preto občanov, aby obetovali v sobotu desať minúť zo svojho času a podporili svojím hlasom túto akciu. "Občania, je to len a len vo vašich rukách, je to váš deň," obrátil sa na ľudí predseda SaS.
Podľa jeho slov voliči nemusia mať obavy z toho, že by výsledky platného referenda neboli pre parlament záväzné. Sulík pripomenul, že v tejto súvislosti vyjadrili svoj odborný názor aj viacerí ústavní právnici. "To sú názory od ľudí, ktorých odbornosť v tejto veci nie je nijako spochybnená," poznamenal.
Smer a SNS odporúčajú ostať doma
Sulíka mrzí prístup niektorých koaličných strán, ktoré sa nedokázali preniesť cez stranícku líniu. Neprekvapili ho ani stanoviská opozície, ktoré svojim voličom a sympatizantom odporúčali sa na referende nezúčastniť. Dúfa, že napriek tomu prídu vyjadriť svoj názor aj voliči tohto politického spektra.
Predseda SaS zároveň poďakoval 400.000 občanom, ktorí sa podpísali pod petíciu, sympatizantom a aktivistom, ktorí sa na akcii podieľali.
Podporu referendu pred médiami prezentovali aj ostatní lídri a zároveň ministri za SaS. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál dúfa, že všeľudové hlasovanie bude platné. Verí, že ľudia si uvedomia možnosť využiť základné ústavné právo.
Šéf rezortu hospodárstva Juraj Miškov na margo predreferendovej kampane spomenul, že SaS na ňu minula 130.000 eur. Za uvedené financie dali vyrobiť tisíc billboardov, 2,5 milióna letákov, objednali televízne a rozhlasové spoty, inzerciu v tlači, bannery na internete a iné mobilizačné aktivity. V noci nadnes rozposlali ešte viac ako 500.000 emailov.
Krajcer: Poslanci si nechcú zúžiť imunitu
Minister kultúry Daniel Krajcer pripomenul, že v minulosti väčšina politikov v súvislosti s konaním referenda vyzývala ľudí na účasť, pričom teraz mnohí z nich konajú inak. Podľa jeho slov "ide o účelovosť".
V reakciách niektorých strán vidno, že zužovať poslaneckú imunitu nemajú záujem, tvrdí Krajcer. Šéf rezortu obrany dodal, že si nevie predstaviť politika, ktorý by v prípade platnosti referenda ignoroval názor verejnosti.
Občania sa v referende budú môcť vyjadriť k šiestim otázkam, a to k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, obmedzeniu poslaneckej imunity, zníženiu počtu poslancov zo 150 na 100 či k stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín.
Ďalšia otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon.
Most-Híd odporúča svojim voličom ísť k urnám
BRATISLAVA. Strana Most-Híd odporúča svojim voličom zúčastniť sa na referende, lebo hlasovať v referende znamená možnosť rozhodovať bezprostredne o veciach verejných.
Predseda strany Béla Bugár odovzdá svoj hlas v Košiciach. „Ja osobne sa zúčastním na referende, aj keď väčšinu referendových otázok obsahuje programové vyhlásenie vlády. Ak má občan možnosť vyjadriť svoj názor, prečo by to neurobil,” vyhlásil Bugár.
Strana Most-Híd pripomína, že referendum je forma priamej demokracie, v ktorej má podľa nej občan možnosť "bezprostredne sa zapojiť do politiky."
SITA