SME

Minúta po minúte: Referendum bolo oficiálne neplatné

Ostanú poslanci beztrestní? Nie je ich priveľa? Mohli ste o tom rozhodnúť v referende.

Predseda NR SR a strany SaS Richard Sulík prišiel hlasovať so svojím synom Hugom.Predseda NR SR a strany SaS Richard Sulík prišiel hlasovať so svojím synom Hugom. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

13:30 Členovia Ústrednej komisie pre referendum v nedeľu krátko pred 13.30 h odovzdali zápisnice predsedovi Národnej rady Richardovi Sulíkovi.

V poradí siedmy plebiscit na území Slovenska je neplatný. Svoj názor prišlo vyjadriť necelých 23 percent voličov, čím nebola splnená zákonom stanovená vyše 50-percentná účasť.

Väčšina hlasujúcich odpovedala na všetkých šesť referendových otázok kladne. Najviac občanov si želalo obmedzenie imunity poslancov a zníženie ich počtu v zákonodarnom zbore zo 150 na 100.

V histórii Slovenska bolo platné iba jediné všeľudové hlasovanie, a to v máji 2003 o vstupe SR do Európskej únie.

11:00 Sobotné referendum zaujalo ľudí viac ako minuloročné voľby do Európskeho parlamentu (EP). Aj napriek slabej kampani, ktorú referendu robila len strana SaS, sa na plebiscite zúčastnilo 998 142 ľudí, čo je o 144 609 voličov viac ako na eurovoľbách.

Tie sa konali 6. júna 2009 a keďže sa v nich o hlasy voličov uchádzalo 16 politických subjektov, predchádzala im i masívnejšia kampaň a oslovovanie voličov zo strany politikov.

9:25 Prezident SR Ivan Gašparovič napokon využil svoje hlasovacie právo a zúčastnil sa na referende, ktoré sa uskutočnilo na území SR v sobotu 18. septembra.

Ako dnes TASR informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač, Gašparovič navštívil svoj volebný okrsok na bratislavskej ZŠ Jelačičova krátko pred uzavretím referendových miestností o 21.50 hodine.

Stalo sa tak napriek tomu, že v deň referenda TASR informovala, že prezident hlasovať nepôjde.

8:39 Sobotňajšie referendum je síce neúspešné, avšak hlasovať prišlo podstatne viac ľudí, ako odhadovali politici, hovorí politológ Miroslav Kusý. Upozorňuje na negatívnu kampaň pred plebiscitom, ktorú viedli viaceré politické strany, prezident, ale nepriamo aj ministri.

"To bol vzor, ktorý dostával občan. Preto každé percento nad 20 percent je istým pozitívnym výsledkom," povedal agentúre SITA Kusý. Účasť podľa neho svedčí o "akej-takej uvedomelej voličskej základni" na Slovensku.

1:34 V prievidzskom obvode, pod ktorý spadajú okresy Prievidza a Partizánske, sa na referende zúčastnilo 22,95 percenta oprávnených občanov. V zoznamoch ich bolo zapísaných 153 654, hlasovať prišlo 35 265.

1:22 Zrátané. V 5060 okrskoch volilo 998 142 voličov, čo je 22,84 percenta všetkých oprávnených.

1:19 Na neplatnom referende so šiestimi otázkami sa zúčastnilo len približne pätina oprávnených osôb z východného Slovenska. K urnám prišlo v sobotu 20,34 percenta východniarov.

1:10 Okrem troch okrskov sú zrátané referendové lístky už vo všetkých miestnostiach. Účasť je zatiaľ 22,83 percenta.

0:54Na referende sa na Liptove zúčastnilo 26 percent voličov. Z celkového počtu 108 260 oprávnených voličov prišlo k urnám 28 181 občanov. V okrese Liptovský Mikuláš, ktorý mal 85 volebných okrskov, to bolo 15 537 a v Ružomberku, so 48 okrskami, 12 644 odovzdaných platných hlasovacích lístkov.

Liptáci sa zhodli v súhlase s obmedzením poslaneckej imunity, tento bod začiarklo viac ako 95 percent voličov. Naopak, takmer 22 percent nechce voliť poslancov rady Slovenskej republiky a poslancov Európskeho parlamentu cez internet.

0:40 Po zrátaní hlasov v 5040 okrskoch (z 5060) je účasť v referende 22,81 percenta. K urnám prišlo v zrátaných okrskoch viac než 988-tisíc voličov z 4 130 629 zapísaných v zoznamoch.

23:39 Účasť bude vyššia, zatiaľ sa pohybuje okolo 22 percent. Zrátaných je okolo 70 percent hlasov.

23:02 Stránka Štatistického úradu, na ktorej zverejňovali priebežné výsledky referenda, skolabovala.

22:40 Hlasovacie miestnosti sa zavreli o desiatej večer, referendum zrejme stroskotá na nezáujme.

22:24 Predpokladá sa, že oficiálne výsledky hlasovania v dnešnom plebiscite vyhlásia v nedeľu okolo obeda, keď Ústredná komisia pre referendum SR odovzdá zápisnicu o referende do Národnej rady SR.

Okrem iného z nich tiež vyplynie presný počet občanov, ktorí mali právo hlasovať v referende. Podľa predbežných údajov ich je vyše 4,35 milióna.

Na to, aby bolo referendum platné musí podľa Ústavy SR hlasovať viac ako polovica zo všetkých občanov oprávnených hlasovať.

22:13 Pracovníci odborných sumarizačných útvarov by podľa odhadu predsedníčky Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmily Benkovičovej mohli spracovať prvú zápisnicu z dnešného referenda medzi 22.10 až 22.15 h. Predpokladá, že v malých obciach, kde nie je veľký počet voličov, sa hlasy rýchlo spočítajú.

Hneď po spracovaní prvej zápisnice sa na internete spustí prezentácia priebežných výsledkov plebiscitu. Očakáva sa, že okolo polnoci by mohlo byť známe, či bolo referendum úspešné, aj keď by neboli ešte spracované všetky zápisnice.

Do sčítavania výsledkov je zapojených 720 ľudí, ktorí na svoje pracoviská po celom Slovensku nastúpili medzi 16.00 až 18.00 h. Spracovať a zaznamenať teraz musia 5060 okrskových zápisníc a 50 obvodných.

22:00 Volebné miestnosti sa uzatvorili.Skončilo sa siedme referendum od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. O 22:00 sa na Slovensku uzavrelo hlasovanie v 5060 okrskoch.

Využiť svoje právo a vyjadriť sa k šiestim referendovým otázkam mohlo podľa predbežných údajov z obcí 4 357 506 občanov oprávnených hlasovať v referende. Konečné číslo však bude známe až v nedeľu zo zápisnice Ústrednej komisie pre referendum SR.

Referendum bolo pokojné podľa polície aj podľa Ústrednej komisie pre referendum SR. Komisia nedostala žiadny vážny podnet na porušenie zákona.

Na to, aby bol plebiscit so šiestimi otázkami platný, muselo k referendovým urnám dnes prísť viac ako polovica zo všetkých oprávnených voličov. Podľa Ústavy SR, sú totiž výsledky referenda platné, “ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda“.

21:22 Ústredná komisia pre referendum v SR rokuje nepretržite od rána, od 8:00. Na rozdiel od parlamentných volieb nemajú jej členovia čas na väčšie výjazdy po hlasovacích miestnostiach na Slovensku.

Komisia má totiž len štyroch členov. Delegovať svojich členov mohlo podľa zákona všetkých šesť parlamentných strán a petičný výbor k vypísaniu referenda. Okrem KDH a Smeru tak neurobila žiadna strana.

Zo zákona sú podpredsedami komisie - minister vnútra Daniel Lipšic a predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová. Komisia tak má namiesto deviatich iba štyroch členov, z toho dvaja sú daní zákonom. Smer nominoval Róberta Madeja a KDH delegovalo Máriu Kapelovú.

Komisia bude pracovať aj počas dnešnej noci a nedeľného rána, až do dodania poslednej z 50 zápisníc obvodných komisií.

Až po doručení všetkých 50 obvodných zápisníc vyhotoví svoju zápisnicu o výsledkoch hlasovania v referende.

Oficiálne výsledky dnešného referenda vyhlásia v nedeľu okolo obeda, keď Ústredná komisia pre referendum SR odovzdá zápisnicu o referende do Národnej rady.

20:38 V košickej mestskej časti Luník IX možno dnes bude na referende ešte nižšia účasť ako pri posledných prezidentských voľbách, kedy v jednom z dvoch okrskov prišlo len 1,5 percenta voličov.

„Oproti predpoludniu sa to veľmi nepohlo, celkovo prišlo voliť popoludní asi toľko ľudí ako doobeda,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda jedného z dvoch okrskov na Luníku Stanislav Takáč.

Doobeda ich v oboch okrskoch bolo voliť dvanásť. V tejto mestskej časti je do zoznamu oprávnených voličov zapísaných vyše 3 300 občanov. Ako uviedol Takáč, referendové hlasovanie zatiaľ prebieha normálne a bez problémov.

20:22 Štátne orgány ani obce nemajú zákonnú povinnosť vysvetľovať či prekladať obsah referendových otázok, ani robiť kampaň vo vzťahu k plebiscitu.

"Je to len vecou tých, ktorí ho iniciovali, ich zodpovednosť a možno do istej miery aj ich maslo na hlave v tomto prípade," konštatoval podpredseda Ústrednej komisie pre referendum Róbert Madej (poslanec Smeru).

Reagoval tak na informácie z Nitrianskeho kraja, kde sa vyskytli problémy s pochopením referendových otázok, najmä zo strany obyvateľov maďarskej národnosti.

Pripomenul, že zo zákona je štátnym jazykom na území SR slovenčina, ako aj to, že referendové otázky formuloval petičný výbor na čele s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Ozrejmil, že do otázok, teda ich znenia a zrozumiteľnosti, nemôže nikto vstupovať.

"Je to ich zodpovednosť, pokiaľ aj petičný výbor, prípadne politické strany, ktoré sa k iniciatíve referenda pripájajú, majú záujem, aby občania týmto otázkam porozumeli, je ich vecou, aby uskutočnili informačnú kampaň o porozumení týchto otázok," povedal Madej.

18:46 Napriek tomu, že SDKÚ-DS svojich voličov nevyzvala k účasti na referende, jej predseda Mikuláš Dzurinda zahlasovať prišiel. Krátko po 17:30 svoj referendový lístok vhodil do urny v Základnej škole Dr. Milana Hodžu na Škarniclovej ulici v Bratislave.

"Možnosť zúčastniť sa na referende je prejavom slobodnej vôle. V mojom prípade i úcty voči ľuďom, ktorí sa občiansky angažovali," vysvetlil Dzurinda dôvod, prečo napokon zmenil svoj názor.

Prvotný zámer nezúčastniť sa na referende, ako to urobili niektorí koaliční politici, podľa svojich slov zmenil z úcty k ľuďom, ktorí sa pod petíciu podpísali.

Dzurinda si myslí, že Smer vyzval svojich voličov k neúčasti na referende preto, lebo líder tejto najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany Robert Fico sa bojí zrušenia imunity.

Prípadný neúspech referenda Dzurinda za tragédiu považovať nebude. "Všetkých šesť volieb je v rukách moci zástupcov ľudu," dodal.

18:02 Ako pokojné hodnotí doterajšie hlasovanie v dnešnom referende predsedníčka Ústrednej komisie pre referendum Slovenskej republiky Mária Kapelová (KDH).

Komisia nezaznamenala do 17:00 žiadne podnety o porušení zákona. Najčastejšie odpovedá na otázky okrskových hlasovacích komisií týkajúce sa hlasovania, uviedla pre SITA Kapelová.

Komisie v hlasovacích miestnostiach chcú vedieť na aké doklady môžu umožniť občanom hlasovanie v referende, či okrem občianskeho preukazu napríklad aj na pas, alebo vodičský preukaz.

17:23 Prezident Ivan Gašparovič sa na dnešnom referende nezúčastní. Ako pre TASR povedal hovorca prezidenta Marek Trubač, Gašparovič nechce byť súčasťou propagandy politickej strany, ktorá sa iniciovaním referenda chcela dostať do parlamentu.

"Nakoľko sú štyri zo šiestich otázok súčasťou programového vyhlásenia vlády, prezident považuje referendum za zbytočné míňanie verejných prostriedkov," dodal Trubač.

17:04 V hlasovacích miestnostiach na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci odovzdávajú svoj hlas v referende prevažne turisti. V najvyššie položenej referendovej miestnosti na Slovensku na Štrbskom Plese pre TASR potvrdili, že vyše 90 % zo všetkých ľudí, ktorí už odhlasovali, boli turisti.

"Boli hlasovať ľudia takmer z celého Slovenska, boli tu turisti z Bratislavy, Banskej Bystrice, Zvolena, Humenného či Košíc," povedal člen referendovej komisie Pavel Gavalier. Dodal, že väčšinou hlasujú mladí ľudia a občania v strednom veku.

17:01 Referendum v banskobystrickom obvode prebieha zatiaľ bez problémov. Viac ako 91.000 zapísaných oprávnených občanov na hlasovanie v plebiscite má možnosť vyjadriť svoj názor v 109 okrskoch. TASR to povedal predseda obvodnej komisie pre referendum Štefan Horváth.

"Zatiaľ sme nemali žiadne podnety na priebeh referenda a situácia u nás je pokojná," uviedol Horváth. Členovia obvodnej komisie navštívili dosiaľ asi 20 okrskov, najmä v Banskej Bystrici a okolí.

"Podvečer sa chystáme do obcí vo východnej časti okresu," podotkol Horváth. Dohliadať chcú najmä na prácu členov komisií a technické zabezpečenie referenda. O doterajšej účasti však predseda nechcel informovať, pretože "to vyplýva zo zákona".

15:20 Či bude referendum úspešné, by podľa predsedníčky Štatistického úradu Ľudmily Benkovičovej mohlo byť známe okolo polnoci. Podotkla, že výsledky ešte v tomto čase nemusia byť úplné, ale ako dopadlo hlasovanie, by už malo byť jasné.

Predpokladá totiž, že spracovanie výsledkov bude rýchlejšie ako v prípade júnových parlamentných volieb. Do sčítavania výsledkov bude pracovať 720 ľudí, potrebných tiež bude 452 počítačov, 120 tlačiarní a dva databázové servery.

Štatistický úrad SR bude na svojej domovskej webovej stránke www.statistics.sk., ako aj www.volbysr.sk zverejňovať priebežné výsledky hlasovania v referende. Dostupné údaje sa budú aktualizovať každých desať minút.

14:55 Záujem o referendum v nitrianskom regióne je zatiaľ veľmi nízka, konštatoval Milan Buffa z obvodnej referendovej komisie. Podľa vyjadrenia členov viacerých okrskových komisií sa ľudia, ktorí sa na hlasovaní zúčastnili, sťažujú na nezrozumiteľne sformulované otázky.

"Najčastejšie sa nás pýtajú na poslednú otázku, týkajúcu sa práva na odpoveď podľa tlačového zákona. Ale aj dvojka, priestupky poslancov, má svoje čaro. Viacerí v komisii sme sa zhodli, že tie otázky sú veľmi nešťastne sformulované," konštatoval jeden z členov volebnej komisie v Nových Zámkoch.

Problémy s pochopením otázok majú najmä obyvatelia maďarskej národnosti na juhu Nitrianskeho kraja. Členovia komisií sú presvedčení, že extrémne nízka účasť na referende v obciach s prevahou občanov maďarskej národnosti súvisí aj s nezrozumiteľnosťou otázok.

14:09 V bratislavskom okrsku v Starom Meste na Hlbokej ulici nastala asi o pol druhej prekvapivá situácia: Vo volebnej miestnosti sa utvoril rad, boli obsadené všetky štyri plenty a ďalší traja ľudia čakali v rade na hlasovací lístok. Podobná situácia sa v tomto okrsku opakuje od rána.


Kým pri parlamentných voľbách na jar sa v tejto základnej škole volilo v troch miestnostiach, tento raz však šli obyvatelia všetkých okolitých ulíc hlasovať do jedinej.

"To bez obálky?" spýtal sa jeden z voličov. "Áno, pri referende obálky nie sú, iba to prehnete a vhodíte do urny," odpovedal mu jeden z členov komisie.

Na vychádzajúcich hlasujúcich čakala pred budovou žena, ktorá zháňala podpisy pre budúceho kandidáta na starostu bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Štefana Šebestu.

"Je nezávislý a ak chce kandidovať, potrebuje podpisy. K ničomu vás to nezaväzuje. Pero si môžete nechať."

14:05 V hornokysuckej obci Korňa nepomáha k vyššej účasti na referende ani možnosť zvozu k volebným miestnostiam, ani výzva cez obecný rozhlas. Na referendové otázky tam odpovedali zatiaľ iba necelé tri percentá oprávnených voličov.

K účasti na referende vyzvali občanov aj cez obecný rozhlas.

„Zatiaľ je to veľmi slabé, doteraz prišlo len päťdesiat ľudí z 1 708 oprávnených voličov,“ povedal starosta obce Jozef Kontrík.

13:47 Obyvatelia najväčšej obce Banskobystrického samosprávneho kraja, Čierneho Balogu na Horehroní, ktorí sa dopoludnia zúčastnili na referende, si myslia, že treba využiť možnosť vyjadriť svoj názor. Podľa 76-ročnej Anny by sa aj ostatní ľudia mali viac angažovať.

"Je to treba, aby lepšie bolo," vyjadrila sa 71-ročná Mária pred vstupom do hlasovacej miestnosti. Ďalšia Baločanka, 37-ročná Mária, sa na referende zúčastnila, aby vyjadrila svoj názor. Podľa 59-ročnej Márie - keď sa už referendum robí, nech sa vyjadria názory občanov. Skôr sa jej nepáči, keď niekto možnosť hlasovať nevyužije a potom sa sťažuje.

13:33 Dve baterky si dnes priniesol do hlasovacej miestnosti v Turčianskych Kľačanoch predseda okrskovej referendovej komisie Zdeněk Hájka. Pri sčítavaní hlasov počas júnových volieb do Národnej rady (NR) SR totiž bola okrsková komisia tri hodiny bez elektrického prúdu.

Prvý občan prišiel podľa predsedu okrskovej komisie hlasovať osem minút po otvorení miestnosti. Členovia komisie vyjadrili presvedčenie, že účasť sa zvýši popoludní, keď si ľudia porobia v záhradách a pôjdu sa pozrieť na Dni vidieka Žilinského kraja v miestnom Gazdovskom dvore.

V programe je okrem iného klasická domáca zabíjačka, varenie slivkového lekváru či pečenie zemiakov v pahrebe.

13:26 Okrskové komisie v Petržalke najčastejšie riešia problém s tým, že ľudia majú podozrenie, či sú hlasovacie lístky, ktoré dostanú do ruky, naozaj pravé. Otázky totiž podľa nich nie sú totožné s tými, ktoré politici pred referendom prezentovali v médiách.

Ústredná komisia pre referendum však doteraz nezaznamenala žiadny podnet týkajúci sa porušenia zákona o spôsobe vykonania referenda. Ako ďalej pre TASR ozrejmil podpredseda komisie Róbert Madej, jej členovia iba metodicky usmerňovali okrskové komisie v oblasti preukazovania totožnosti voličov. "Vyzerá to, že ten priebeh je celkom pokojný."

13:19 Právo zúčastniť sa na referende využila aj predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Svoj hlas odovzdala v obci Nová Dedinka v okrese Senec.

Referendum považuje premiérka za dôležité, aj keď si myslí, že sa nezúčastní dostatok voličov, aby bolo platné. Za kľúčovú otázku v referende považuje zúženie poslaneckej imunity.

"Podporu od občanov potrebujeme, lebo zisťujem, že opoziční poslanci majú vážny problém so zúžením imunity. Pokiaľ poslanci váhajú, občania im môžu odporučiť, ako sa majú správať," povedala Radičová.

"Priama účasť občana v referende je pre poslancov záväzné rozhodnutie. Keďže som predkladala v Národnej rade návrh zákona o zúžení poslaneckej imunity, je prirodzené, že účasť na referende je pre mňa záväzná," uviedla Radičová.

13:03 Jednoznačným fiaskom bude dnešné referendum, ak sa na ňom nezúčastní aspoň 400.000 ľudí. Približne toľko občanov totiž podpísalo petičnú akciu, na základe ktorej bol plebiscit vyhlásený.

Pred novinármi to dnes povedal predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) po tom, ako na Základnej škole na Jelenej ulici odovzdal v sprievode trojročného syna Huga svoj hlas.

"Myslím si, že referendum už teraz splnilo svoj účel, že posunulo našu spoločnosť niekam ďalej. Jednoducho o tých bodoch sa veľa diskutovalo, hovorilo," poznamenal po tom, ako vyšiel z hlasovacej miestnosti v bratislavskom Starom meste.

Dodal, že plebiscit prispel k tomu, aby sa koalícia zaviazala zrušiť koncesionárske poplatky za vysielanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu, či k diskusii v parlamente o zúžení poslaneckej imunity.

Účasť však odhadovať nechcel. "Necháme sa prekvapiť, zajtra to budeme vedieť," uviedol.

Prezradiť nechcel ani svoj tajný tip. "Keďže je tajný, tak vám ho nemôžem prezradiť, moji ochrankári by vás museli potom zastreliť," podotkol s úsmevom.

13:02 Referendum nezaujalo ani voličov v nitrianskom regióne, účasť je zatiaľ mizivá. „Volali nám členovia z niektorých okrskov a potvrdili, že účasť na referende je zatiaľ veľmi nízka," povedal Milan Buffa z obvodnej referendovej komisie.

Podľa neho za to čiastočne môže aj počasie. Po vyschnutí pôdy po piatkových dažďoch vyšli ľudia pracovať do záhrad alebo dali prednosť relaxu v prírode pred rozhodovaním v referende.

Sloboda a solidarita, ktorá referendum iniciovala, svojho zástupcu do nitrianskej obvodnej komisie pre referendum neposlala. Sú v nej zástupcovia SDKÚ, Smeru, KDH a SNS.

Viacerí Nitrania vôbec nedostali do schránok oznámenie o konaní referenda.

„To sa stalo aj našej rodine. Ale oficiálne sme sa nesťažovali, o referendum totiž nemáme záujem, nezúčastníme sa ho," povedala nám Jana z Pároviec.

12:14 Aj počas dnešného dňa je ľuďom k dispozícii informačná linka, ktorú v súvislosti s plebiscitom zriadilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Podľa riaditeľky odboru volieb a referenda MV Lívie Škultétyovej medzi otázkami najčastejšie dominuje tá, ako postupovať pri úprave hlasovacieho lístka, aby bol platný.

Občanov tiež zaujíma, či môžu odpovedať, prípadne iba na jednu zo šiestich referendových otázok.

"Odpoveď spočíva v tom, že v príslušnom rámčeku značkou X vyznačí, že na tú otázku občan odpovedá áno alebo nie, to je všetko," priblížila Škultétyová.

Poznamenala, že takto možno odpovedať v šiestich alebo iba v jednom prípade. Po hlasovaní musia ľudia lístky preložiť a vhodiť do urny. V tomto prípade sa nevkladajú do obálok ako pri parlamentných voľbách.

11:55 Medzi prvými hlasujúcimi občanmi, ktorí sa zatiaľ zúčastnili na dnešnom referende v obci Soľ, okres Vranov nad Topľou, je aj veľa miestnych Rómov. Desiatky z nich vstúpili dnes krátko po 9.00 h do hlasovacej miestnosti spolu s rómskym poslancom zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Miroslavom Daňom.

11:45 O hlasovacie preukazy, ktoré ľudom umožnia zúčastniť sa na dnešnom referende aj mimo svojho trvalého bydliska, nebol veľký záujem. Ako priblížila riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Lívia Škultétyová, spolu sa vydalo 26.420 preukazov. Pri júnových parlamentných voľbách to bolo vyše 100.000.

O hlasovacie preukazy, ktoré oprávňujú občana hlasovať v ktorejkoľvek hlasovacej miestnosti na Slovensku, mohli ľudia požiadať najneskôr dva dni pred konaním plebiscitu na miestnych alebo obecných úradoch.

11:35 Približne 110 z 2000 občanov hlasovalo do 10.00 h v dnešnom referende v okrsku č. 2 v bratislavskej Mestskej časti Devínska Nová Ves. Viacerí mali problém s obsahom referendovej otázky č. 6. a pýtali sa na jej obsah. Pre TASR to uviedol predseda okrskovej komisie Alexander Šarovský.

V tomto okrsku zatiaľ volia obyvatelia v penzijnom veku alebo mladí voliči. V MsČ je celkovo osem okrskov a počet obyvateľov, ktorí môžu hlasovať v referende, je 14.360, informoval tamojší miestny úrad.

V susednej MsČ Devín hlasovalo v referende v jedinom okrsku do 10.00 h priebežne 30 obyvateľov z 993, povedal predseda okrskovej komisie Igor Prieložný s tým, že predpokladajú veľmi slušnú účasť. Situácia v oboch MsČ je pokojná.

11:01 Obyvatelia košického rómskeho sídliska Luník IX nejavia o referendum záujem. Do desiatej hodiny sa z 3300 zapísaných občanov v mestskej časti Luník IX zúčastnilo na referende približne desať osôb. Čiže tá účasť je podľa očakávania veľmi nízka.

Referendum prebieha úplne pokojne, skonštatoval predseda jednej z dvoch tamojších okrskových komisií Stanislav Takáč.

10:28 V obvodnej komisii, ktorá v okresoch Považská Bystrica Púchov dohliada na regulárny priebeh referenda chýba zástupca SaS. Strana svojho zástupcu nedelegovala. Chýba aj zástupca SDKÚ. Pôvodne nominovaný člen komisie v zákonnej lehote nezložil sľub, jeho náhradníčka sa vzdala mandátu.

10:17 V rámci cesty po východnom Slovensku zameranej na problémy komunálnych volieb odovzdal svoj hlas v referende podpredseda Národnej rady a predseda strany MostHíd Béla Bugár v Košiciach v referendovom okrsku na Hlavnej ulici.

"Každá z referendových otázok má niečo do seba. Z hľadiska politiky je teraz dôležitá imunita. Najlepšie by bolo, keby prešli všetky otázky, ale stojím dvoma nohami pevne na zemi, tak viem, že účasť bude nízka, povedal Bugár novinárom po odovzdaní lístka.

Dodal, že ak by bolo referendum úspešné, bol by to minimálne morálny záväzok pre NR SR. Ale aj keď nepríde dostatok ľudí, bude dôležité, koľkí z tých, ktorí sa zúčastnia, sa vyjadria pozitívne pre jednotlivé otázky, dodal podpredseda NR SR.

DSC_0468.jpg

Okrsková hlasovacia komisia s urnou na Referendum 2010 vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

FOTO: SITA

10:15 Na priebeh dnešného referenda dohliada asi 2000 policajtov. Podľa policajného viceprezidenta Ľubomíra Ábela ide najmä o príslušníkov poriadkovej polície, ale aj dopravnej polície, ako aj operatívnych zložiek kriminálnej polície.

"Zatiaľ je situácia bezproblémová," uviedol s tým, že nie je hlásená žiadna mimoriadna udalosť.

Siedme referendum v histórii Slovenska sa začalo bez problémov. Ako uviedla riaditeľka odboru volieb a referenda na Ministerstve vnútra SR Lívia Škultétyová, všetkých 5060 miestností na hlasovanie sa otvorilo o 07.00 h. Problémy sa nezaznamenali ani do ranného zasadnutia Ústrednej komisie pre referendum v SR.

10:14 V jednom z šestnástich referendových okrskov v Dubnici nad Váhom prišlo za prvú hodinu po otvorení miestnosti vyjadriť svoj názor deväť z 1089 zapísaných občanov. Boli to ľudia prevažne v produktívnom veku. Podľa informácií členov komisie, za plentou sa dlho nezdržiavali a presne vedeli, čo majú robiť.

„Mal som premyslené odpovede," povedal Marián (48).

10:03 Manželia v dôchodkovom veku z Košíc prišli hlasovať preto, aby bol konečne poriadok, no podľa ich vyjadrení neveria, že sa tým niečo zmení.

9:26. Pôvodne nominovali svojich členov do komisie v Trebišove tri politické strany. Zástupca jednej z nich a jeho náhradník sa však písomne, ako to určuje zákon, členstva vzdali.

Prednosta trebišovského Obvodného úradu preto menoval za člena pracovníka obvodného úradu. Ten dnes zložil sľub a komisia je funkčná.

9:02 Všetkých 5060 miestností na hlasovanie sa otvorilo o 07.00 h. Obce a mestá tak nevyužili možnosť otvoriť ich skôr, ako to bolo napríklad pri parlamentných či prezidentských voľbách.

8:39 Odovzdať svoj hlas v dnešnom referende môže aj približne 10.000 väzňov. V bratislavskom Ústave na výkon väzby termín prinesenia hlasovacej schránky dohodli na 8.30 h.

8:37 Spolu 355 preukazov vydali na hlasovanie v dnešnom referende v okrese Košice - okolie, kde je v zoznamoch zapísaných 88.218 občanov. V žiadnom zo 130 hlasovacích okrskov nevyužili možnosť začať hlasovanie o hodinu skôr, informovala predsedníčka obvodnej referendovej komisie Anna Draxlerová.

7:50 Zasadala Obvodná referendová komisia v Prievidzi a zvolila si nového predsedu Štefana Grolmusa zo strany Smer. Pôvodne bol predsedom komisie Ľubomír Macek z SaS, pred časom sa však vzdal členstva v komisii. Ako náhradník bol povolaný Milan Smaho.

7:00 Na Slovensku sa o 7:00 začalo referendum o zúžení poslaneckej imunity, znížení počtu poslancov parlamentu či zrušení koncesionárskych poplatkov. Miestnosti na hlasovanie vo väčšine obcí a miest budú otvorené od 7:00 do 22:00. Hlasujúci odpovedajú na šesť otázok. Neoficiálne výsledky zverejní na svojej internetovej stránke Štatistický úrad v noci na nedeľu.

Referendum vyhlásil prezident Ivan Gašparovič na základe petície. Tú spoluorganizovali zástupcovia vládnej SaS ešte pred júnovými parlamentnými voľbami s cieľom pritiahnuť voličov k urnám; liberáli pôvodne očakávali, že hlasovanie sa uskutoční v deň volieb do Národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí.


Súkromné lety majú iné pravidlá ako bežné aerolinky.

Simona si zamilovala letectvo.


Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Ilustračná fotografia.

Aký je život s RBD.


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Tradičná živá krížová cesta v uliciach Prešova.

Na živú krížovú cestu v Prešove prišli tisíce ľudí.


TASR

Košičania sa takto stretávajú 30 rokov.


Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu