Do poslednej minúty mdlú kampaň ukončila SaS výzvou voliť.
BRATISLAVA. „Chcel by som poprosiť každého občana, aby venoval desať minút tomu, že pôjde do hlasovacej miestnosti a vyjadrí svoj názor k šiestim referendovým otázkam," vyzýval v piatok na tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík. Obklopený ministrami za SaS sa tak pokúšal oživiť mdlú predrefendovú kampaň.
Zvyšné strany referendum ignorovali, výzvu na účasť v piatok voličom adresoval len Most-Híd. Referendum bude stáť sedem miliónov eur.
SaS presviedča, že možnosť ľudí vyjadriť sa v referende stojí za to. „Pred pár dňami som zverejnil ďalšiu kauzu bývalej vlády, predražený nákup výpočtovej techniky, kde vznikla škoda za 7,8 milióna eur. To je viac peňazí ako bude stáť celé referendum," vravel minister obrany Ľubomír Galko.
„Nie je vhodné, aby politici, ktorí sa podieľali na takýchto veciach, boli vyšetrovaní," pýtal sa. V referende budeme totiž rozhodovať aj o zúžení poslaneckej imunity.
Hlasuje sa do desiatej
Ostanú poslanci beztrestní? Nie je ich priveľa? Budeme platiť poplatky za verejnoprávne médiá? Malo by sa voliť cez internet? Aj o týchto otázkach dnes môžete rozhodnúť v referende.
Len STV sa rozhodla k tejto udalosti pripraviť na dnes mimoriadne štúdio o štvrť na štyri, trvať bude desať minút. Ostatné televízie referendum pokryjú v bežnom spravodajstve.
Ich rozhodnutie reflektuje situáciu posledných dní, keď sa prejavil pasívny postoj politikov a nezáujem verejnosti.
Podľa prieskumu verejnej mienky agentúry Focus sa na referende mieni zúčastniť menej ako dvadsať percent ľudí. Nízky záujem analytici pripisujú ľahostajnému prístupu politikov. Nasvedčovali tomu aj posledné hodiny kampane.
Pomohol len Most–Híd
Jediná výraznejšia aktivita SaS, ktorá referendum iniciovala, bola včera tlačová konferencia, kde predseda Richard Sulík a ministri vyzvali ľudí, aby išli hlasovať. V noci zo štvrtka na piatok SaS rozposlala aj 500-tisíc mobilizačných e-mailov.
SaS po vyhlásení výsledkov nepripravuje na nedeľu ani tlačovú konferenciu. Sulík bude reagovať v nedeľu v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť. Oficiálne výsledky ohlási ústredná volebná komisia v nedeľu o pol druhej.
Okrem SaS už stanovisko vydal včera len Most-Híd, ktorý vyzval na účasť. Ostatné strany referendum ignorovali. Viacerí politici SDKÚ a KDH sa o ňom vyjadrujú ako o premrhaných siedmich miliónoch eur, Smer a SNS vyzvali na bojkot.
Ohybní politici
„Väčšina politických strán a politikov v minulosti pri rôznych referendách vyzývala ľudí na účasť a tvrdila, že je to ich základné ústavné právo. Teraz mnohí z nich tvrdia niečo iné, čo je jednoznačná účelovosť,“ vyčítal im včera minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).
Jeho stranícky kolega a minister hospodárstva Juraj Miškov zaľutoval, že namiesto vecnej diskusie o otázkach sa hovorilo skôr o zmysle referenda.
Otázky však v posledných dňoch neotvárali na verejnosti ani politici SaS, živá kampaň sa až na akciu poslanca Igora Matoviča vo štvrtok v centre Bratislavy vôbec nekonala. Poslanec zaparkoval auto uprostred prechodu, aby upozornil, čo si môžu poslanci beztrestne dovoliť.
Referendum bude platné, ak sa zúčastní viac ako päťdesiat percent voličov. To sa podarilo len v roku 2003, keď sme hlasovali o vstupe do Európskej únie.
Zúčastníte sa na referende?
Iveta Radičová, premiérka, SDKÚ
Rešpektujem názor 400-tisíc občanov, ktorí sa podpísali pod petíciu. Je pravda, že po parlamentných voľbách sa situácia zmenila a viacero referendových otázok sa stalo súčasťou vládneho programu, ale rovnako je pravda, že proces prebiehal a nie je možné do neho vstupovať spochybnením petičného práva.
Mikuláš Dzurinda, minister zahraničných vecí, SDKÚ
Zúčastním sa. Rešpektujem želanie ľudí, hoci väčšina otázok je vo vládnom programe.
Ivan Mikloš, minister financií, SDKÚ
Nie. Otázky v referende riešime v programovom vyhlásení.
Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti, SDKÚ
Všetky kľúčové otázky referenda sú predmetom programového vyhlásenia vlády, takže asi nie.
Eugen Jurzyca, minister školstva, SDKÚ
Ešte nie som rozhodnutý.
Ján Figeľ, minister dopravy, KDH
Nie. Na referendové otázky som ako predseda KDH odpovedal pri zostavovaní vládneho programu a urobím maximum, aby boli naplnené.
Daniel Lipšic, minister vnútra KDH
Áno, za najdôležitejšiu otázku považujem otázku obmedzenia poslaneckej imunity.
Ivan Uhliarik, minister zdravotníctva, KDH
Nie. Mnohé otázky sa zhodujú s programovým vyhlásením vlády.
Odpovedali ministri koaličných strán KDH a SDKÚ, ktoré referendum nepodporili.

Beata
Balogová
