Bratislava 27. mája (TASR) - Do konca mája majú politické strany možnosť, aby sa prihlásili k Protikorupčnému minimu čiže základným opatreniam, ktoré je na Slovensku potrebné prijať na zamedzenie korupcie. Projekt vypracovala organizácia Transparency International Slovensko (TIS) v spolupráci s tímom expertov a obsahuje pätnásť krokov, ktoré by politickí reprezentanti mali presadiť do svojich volebných programov.
Na prvom mieste sa ocitlo prijatie prísneho a vynútiteľného zákona o konflikte záujmov. Právnik Vladimír Pirošík zastupujúci Alianciu - Stop konfliktu záujmov dnes pred novinármi uviedol, že tento týždeň by parlament mal pristúpiť k definitívnemu schváleniu tohto ústavného zákona. Vzhľadom na 200-bodový program schôdze, kde sa konflikt záujmov ocitol až na 158. mieste, nie je isté, či sa o uvedenej dôležitej norme bude vôbec rokovať. Nepodarilo sa totiž presadiť, aby sa mu parlament venoval prednostne.
Pirošík upozornil na to, že ak k rokovaniu nedôjde, proces sa môže zablokovať na dlhé mesiace, možno roky. Podľa jeho slov však schválenie ústavného zákona bude len "vyhratou bitkou, pretože vojna bude pokračovať ďalej". Na tento zákon nadväzujú dva zákony upravujúce konflikt na úrovni ústavných činiteľov a zástupcov samosprávy, kde Pirošík vidí určité riziká, ktoré by proces mohli úplne "zabiť".
Okrem schválenia uvedeného zákona experti medzi protikorupčné opatrenia zaradili aj zlepšenie štátnej licenčnej politiky, obmedzenie zásahov štátu do ekonomiky, odstránenie nedostatkov v oblasti súdnictva a polície, posilnenie kontroly samosprávy, verejnej správy či zvýšenie transparentnosti financovania politických strán.
TIS bude zverejňovať politické subjekty, ktoré sa prihlásia k plneniu a presadzovaniu Protikorupčného minima.
*ad pa
NNNN