BRATISLAVA. Štátna zákazka spoločnosti Hayek Consulting v čase, keď jej spolumajitelia Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd) už pôsobili ako štátni tajomníci, nie je dôvodom na odstúpenie nominanta SaS.
Vyhlásil to dnes líder strany Richard Sulík, ktorý sa s Chrenom o tejto záležitosti v piatok (17.9.) rozprával.
Sulík priznáva, že zmluva nemala byť podpísaná, no "keď sa to Martin Chren dozvedel, tak ju vypovedal. To je čisté konanie, určite to nie je dôvod na odstúpenie," myslí si šéf Národnej rady SR.
Zdôraznil, že keď je raz predmetom Hayekovej nadácie vypracovanie analýz v oblasti podnikateľského prostredia, tak logicky sa snaží získať zákazky.
"Na tom nevidím nič zlého. Otázka je, či boli tie zákazky predražené, či boli získané za úplatok, v rozpore so zákonom a tu tvrdím, že všetko je v najlepšom poriadku," deklaroval.
Je to len Radičovej názor
To, že v takomto konaní vidí premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) konflikt záujmov, považuje Sulík za jej názor. "Môj názor je, že pri tej poslednej zmluve konflikt bol, ale opakujem, že len čo sa o nej Martin Chren dozvedel, tak zariadil jej vypovedanie. Nedošlo teda k jej plneniu a ani k platbe," dodal.
Šéfka kabinetu v tejto súvislosti očakáva riešenia a návrhy od predsedov politických strán, ktorí na to majú čas do pondelka (20.9.). "Pokiaľ tak neurobia, budem informovať o svojom rozhodnutí Koaličnú radu," povedala Radičová. Najbližšie stretnutie koaličných lídrov by sa malo uskutočniť v utorok (21.9.).
Denník Sme informoval, že spoločnosť Hayek Consulting podpísala v júli tohto roka zmluvu na 8100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Tá patrí pod ministerstvo hospodárstva, ktorému šéfuje Juraj Miškov (SaS) a jeho štátnym tajomníkom je Martin Chren.
Podľa denníka štátni tajomníci odišli z firmy až po podpísaní kontraktu. V polovici augusta potom spoločnosť zmluvu vypovedala.
"Len čo som zistil, že to bolo podpísané, požiadal som kolegov, aby zmluvu vypovedali," povedal pre noviny Chren s tým, že po voľbách prácu firmy nesledoval. Vedomosť o podpísaní zmluvy nemal podľa vlastných slov ani Švejna.
Ako poukázal denník Sme, podozrivé zákazky mala spoločnosť za minulej vlády na ministerstve financií, kde v roku 2008 vyhrala tender za vyše 1,4 milióna eur. Podmienky nesplnila žiadna iná prihlásená firma, pričom dvaja konkurenti mali byť prepojení s Hayek Consulting.
Smer žiada vyvodenie zodpovednosti
Najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD v tejto súvislosti už vyzvala predsedníčku vlády a šéfa parlamentu, aby vyvodili politické dôsledky voči Miškovovi, Chrenovi aj Švejnovi.
"Ide o bezprecedentný príklad konfliktu záujmov, keď minister prihral biznis svojmu štátnemu tajomníkovi a zároveň straníckemu kolegovi. Pripomíname, že strana SaS, ako aj celá koalícia, má po celý čas plné ústa očisty politického a spoločenského života," uvádza líder strany Robert Fico vo svojom vyhlásení.
Smer-SD bude preto pozorne sledovať postoj premiérky a Sulíka k tejto kauze a "od ich rozhodnutí budú závisieť naše ďalšie kroky".