BRATISLAVA. "Zhodujem sa s tými prognózami, ktoré vyslovili odborníci a analytici.
Zdá sa mi, že tam tých ľudí veľa nebolo," priznal sa minister po tom, ako odhlasoval vo volebnom okrsku na Základnej škole Dr. Milana Hodžu na Škarniclovej ulici. Detailné stanovisko ako predseda Národnej rady SR Richard Sulík, ktorý dnes povedal, že účasť pod 400 tisíc bude považovať za fiasko, však minister nezaujal.
O tom, či sa šéf slovenskej diplomacie na celonárodnom hlasovaní zúčastní, nebolo jasné až do piatka (17. septembra). "Možnosť zúčastniť sa referenda je výrazom slobodnej vôle, ale tak trošku aj zodpovednosti a v mojom prípade najmä úcty voči ľuďom, ktorí sa občiansky angažujú," vysvetlil Dzurinda, prečo nakoniec prišiel.
Predseda SDKÚ-DS pritom priznal, že nevidí dôvod, aby jeho strana referendum podporila v kampani, keďže najdôležitejšie otázky sa už dostali do vládneho programu.
"Fakt je ten, že SaS si pred parlamentnými voľbami z toho urobila politickú agendu," pripustil dvojnásobný predseda vlády na margo obvinení, že súčasné referendum je z pohľadu SDKÚ-DS a KDH len politická agenda strany Richarda Sulíka.
Na druhej strane postoj bývalých vládnych strán Smeru-SD a SNS, ktoré odporučili svojim voličom, aby do svojich volebných okrskov neprišli, označil za strach zo zrušenia imunity. "Nie veľmi mu (pozn. TASR Robertovi Ficovi) vonia to, aby, povedzme, niektoré výsady poslancov neplatili," uviedol.
Dnešné referendum je už v poradí siedme v histórii samostatnosti Slovenska.
Občania sa v ňom vyjadria k šiestim otázkam - zrušeniu koncesionárskych poplatkov, obmedzeniu poslaneckej imunity, zníženiu počtu poslancov, stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín, uzákoneniu volieb cez internet a k úprave tlačového zákona.
Prvé neoficiálne výsledky úspešnosti plebiscitu by mal Štatistický úrad vyhlásiť už o polnoci, predbežné ich však bude zverejňovať aj na svojej webovej stránke.