BRATISLAVA. Aký bude osud jazdeckej sochy kráľa Svätopluka, ktorá sa v súčasnosti nachádza na nádvorí Bratislavského hradu, sa verejnosť dozvie v stredu 22. septembra. Oznámil to dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minúť 12 predseda parlamentu a SaS Richard Sulík.
Potvrdil, že v rámci diskusie, ako naložiť s týmto dielom vyvolávajúcim v spoločnosti rozporuplnú diskusiu, sa stretol aj s jeho autorom, sochárom Jánom Kulichom či inými relevantnými odborníkmi.
Zatiaľ nechcel povedať
Nechcel zatiaľ konkretizovať konečný verdikt po tom, ako k soche zaujala stanovisko komisia, ktorej založenie inicioval. Uviedol však, že jej stanovisko malo pre neho len odporúčací charakter a v hre sú zatiaľ všetky možnosti, okrem tej, že by Svätopluka mala na terajšom mieste nahradiť iná socha.
Zopakoval, že dôvodom, prečo sa rozhodol konať, nebolo to, že jej odhaľovanie v júni krátko pred parlamentnými voľbami Smer-SD zneužil na politickú kampaň. To podľa neho nehralo úlohu. Ako šéf NR SR však dostal viacero podnetov a otázok okolo tohto kontroverzného diela a tak sa rozhodol reagovať.
Maďarič: Je to protislovenské
Podpredseda Smeru Marek Maďarič sa domnieva, že ak sa Sulík rozhodne sochu ponechať na pôvodnom mieste, bude za tým strach, že siahol na niečo významné.
"Zámer odstrániť sochu Svätopluka je čin protislovenský," konštatoval. Celú akciu považuje z jeho strany za dobrú tému na prekrytie iných koaličných problémov a politický revanš.
Komisia, ktorá dielo posudzovala, bola podľa jeho názoru zostavovaná ako v 50. rokoch minulého storočia, keď názor odborníkov bol vopred jasný.
Smer odmieta jej závery, že jazdecká socha nie je vhodne umiestnená na barokovom nádvorí, aj to, že by sa z nej mal odstrániť diskutabilný rovnoramenný kríž. Maďarič spomenul, že taký majú v erbe mestá Nitra či Skalica, takže sa pýta, či by sa aj tie museli tohto symbolu zbaviť.