BUDAPEŠŤ.
"Preto ako otvorené ohrozovanie slovenských štátnych záujmov v tejto súvislosti vyznievajú snahy našej vládnej koalície o zmenu zákona o zamedzení dvojakého občianstva, tiež novelu zákona o štátnom jazyku a nevhodnú ústretovosť až ústupčivosť voči maďarským požiadavkám," vyhlásila pre TASR na margo informácií z budapeštianskej konferencie o autonómii Maďarov v susedných krajinách.
"Opakovanú otvorenú podporu autonómie Maďarov žijúcich v zahraničí, ktorú deklarovali predstavitelia maďarských vládnych strán v sobotu v Budapešti, je potrebné vnímať ako súčasť oficiálnej maďarskej štátnej politiky," vyhlásila Belousovová. Dodala, že maďarský premiér Orbán "takto cieleným podnecovaním napätia v strednej Európe zakrýva neschopnosť svojej vlády riešiť skutočne obrovské ekonomické a sociálne problémy Maďarska".
Podporu snáh o autonómiu Maďarov žijúcich v zahraničí a historickú možnosť zjednotenia národa zdôrazňovali v sobotu (18. septembra) v Budapešti na konferencii o autonómii maďarské vládne strany.
Ako informovala maďarská tlačová agentúra MTI, na podujatí, ktoré zorganizoval nemecký Kruh priateľov Hunnie, sa zúčastnili zástupcovia maďarskej politickej scény aj spoločenstiev Maďarov žijúcich v zahraničí.
Bývalý podpredseda SMK Miklós Duray v prejave zdôraznil, že je zarytým zástancom autonómie. Tá je totiž podľa jeho vyjadrenia organickou súčasťou demokracie a prostredníctvom nej je možné zabezpečiť budúcnosť Maďarov žijúcich za hranicami.
Duray poznamenal, že v Rumunsku, na Ukrajine a ani na Slovensku sa okrem oblastí používania jazyka a vzdelávania nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok v právnom riešení situácie maďarskej menšiny. Podľa jeho názoru Maďari žijúci na Slovensku sa vzdali zápasu o autonómiu.
Zástupca predsedu frakcie Maďarského občianskeho zväzu - Fidesz István Balsai dal verejný sľub, že na otázku autonómie nikdy nezabudnú a neposunú ju na vedľajšiu koľaj.
"Urobíme všetko pre to, aby príslušné rozhodnutia - ktoré nebudú prijímané v Budapešti boli v súlade s vôľou zahraničných Maďarov," povedal politik Fideszu a poznamenal, že otázka autonómie je aktuálna aj v západnej Európe a že nejde o typicky maďarskú či východoeurópsku záležitosť. Prijatie zákona o zjednodušení udeľovania občianstva označil Balsai za "určujúci krok tohto volebného cyklu".
Podľa slov podpredsedu maďarského parlamentu Sándora Lezsáka sú Maďari od Trianonskej mierovej zmluvy v Karpatskej kotline priebežne obeťou "národnovražedných etnických čistiek".
Lezsák dodal, že dvojaké občianstvo bude prospešné pre budúcnosť národa v tom prípade, ak maďarské občianstvo bude znamenať existenčnú istotu a vytvorenie zdravých podmienok človeka pre život.