BRATISLAVA. Sudcovia Najvyššieho súdu v čase šetrenia našli spôsob, ako si zdvihnúť plat. Namiesto 2900 eur mesačne by mali dostávať 4400 eur.
Plénum pod vedením predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina začiatkom septembra odhlasovalo, že ich predseda by mal „zvážiť možnosť zmeny rozvrhu práce tak", aby sa každý sudca stal náhradníkom v odvolaniach proti rozsudkom Špecializovaného trestného súdu.
V súčasnosti o nich rozhodujú len členovia trestného kolégia, ktorých je 19. Keďže ide o mafiánske kauzy a úplatky, štát im za to pripláca ešte 1500 eur.
Špeciálny príplatok by po novom malo dostávať všetkých 80 sudcov. Teda aj členovia správneho, občianskeho a obchodného kolégia. A to napriek tomu, že ich agenda je úplne odlišná od trestnej.
Harabin: Ja som sa zdržal
Harabin sa k zvyšovaniu platov nechce vyjadrovať. Povedal len, že „je to návrh jedného člena pléna" a on sa hlasovania zdržal.
V prípade, že odporúčanie kolegov vypočuje, bude musieť žiadať ministerstvo financií o peniaze. O aký balík pôjde, súd nevie. „Nemáme to vyčíslené." Čo je dôvodom na žiadanú zmenu rozvrhu práce, neprezradil ani sudca Ivan Rumana, ktorý s návrhom prišiel. „Na návrhy prednesené na pléne a obsah rozpravy o nich sa vzťahuje povinnosť mlčanlivosti sudcu," povedal.
Zo zápisnice z rokovania vyplýva, že Rumanovi prekážajú rozdielne platy sudcov a chce, aby boli odmeňovaní všetci rovnako. Pri hlasovaní ho podporilo 57 sudcov, siedmi boli proti a ôsmi sa zdržali. Harabin bol od začiatku ostrým kritikom samotnej existencie Špecializovaného súdu.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ si myslí, že ak by k zmene došlo, bude to hrubé porušenie zásady špecializácie sudcov. „Bola by to účelová zmena, s cieľom zneužiť systém a viac zarobiť."
Práce nie je veľa
Vyšší plat dostávajú špeciálni sudcovia a ich kolegovia na Najvyššom súde za rozhodovanie o závažných prípadoch. Príplatky mali kompenzovať ohrozenie bezpečnosti sudcov a sú prevenciou pred prípadnou korupciou. Vyvolali stovky diskriminačných žalôb sudcov, ktorí zažalovali štát, pretože sa cítili pre nižšie platy znevýhodnení.
Koalícia chce pri šetrení znížiť mzdy všetkých ústavných činiteľov vrátane sudcov o desať percent.
Otázne je, či by sa náhradníci na Najvyššom súde dostali k rozhodovaniu o odvolaniach na verdikt Špecializovaného trestného súdu. Prípadov je menej, ako by malo byť zastupujúcich sudcov. Vlani v prvom polroku riešil Najvyšší súd 23 odvolaní a dve dovolania.

Beata
Balogová
