BRATISLAVA.
Upozorňuje však, že obciam sa tak vytvorí nová agenda, ktorá vzhľadom na množstvo ich zmluvných a dodávateľsko-odberateľských vzťahov, nebude jednoduchá a bude si vyžadovať aj kvalitné technické prostriedky.
"Táto skutočnosť ešte viac zaťaží už aj teraz nedofinancované rozpočty miest a obcí, pretože budú musieť hľadať zdroje, z ktorých pokryjú digitalizáciu kontraktov," upozorňuje združenie v pripomienkach k novele Občianskeho zákonníka, ktorá spomínanú zmenu prináša.
Samosprávy tiež poukazujú, že v predloženej právnej úprave je pojem zmluva chápaný v najširšom slova zmysle, čo by znamenalo, že by sa na internete musel objaviť aj nákup kancelárskych potrieb za 20 eur.
Navrhujú preto, aby sa povinnosť zverejňovať údaje o nakladaní s verejnými prostriedkami limitovala minimálnou hodnotou objednávky tovaru alebo služby, napríklad niekoľkonásobkom životného minima.
Mestám a obciam sa okrem toho nepáči, že sa narúša doterajšia koncepcia vzniku účinnosti právnych úkonov, účinnosť zmluvy sa totiž doteraz viazala iba k jednému momentu. Preto treba podľa nich stanoviť, aby zmluvy nadobudli účinnosť najskôr deň po zverejnení.
ZMOS zároveň navrhuje možnosť zrušiť možnosť odstúpiť od zmluvy do desiatich dní po jej zverejnení na internete bez udania dôvodu, keďže to podľa neho vnesie neistotu do právnych vzťahov.
"Sme toho názoru, že uvedená úprava prispeje k nedôvere podnikateľského prostredia vstupovať do zmluvných vzťahov s povinnými osobami," píše sa v pripomienkach. Združenie upozornilo, že prípadné neodôvodnené odstupovania od zmlúv by tiež prinieslo značné finančné škody.