BRATISLAVA. Petíciu s 1741 podpismi proti kráteniu výdavkov na prevádzku a mzdy v Slovenskej akadémii vied (SAV) odovzdali dnes na Úrade vlády SR a na Ministerstve financií SR zástupcovia Vedeckej rady Fyzikálneho ústavu SAV, informoval tlačový odbor SAV.
Petíciu, ktorá vznikla z iniciatívy Fyzikálneho ústavu SAV, podpismi podporili aj vedecké rady a zamestnanci ďalších ústavov a organizácií akadémie. Signatári petície vyjadrujú ostrý nesúhlas so zamýšľaným desaťpercentným znížením výdavkov na prevádzku a mzdy, ktoré plánuje Ministerstvo financií SR v rámci budúcoročného zníženia deficitu štátneho rozpočtu.
Podľa signatárov petície je zarážajúce, že s takýmto návrhom na zníženie vláda SR prichádza napriek deklarovanému navýšeniu výdavkov na vedu a školstvo, ktoré je zahrnuté v jej programovom vyhlásení. Preto signatári apelujú na vládu, aby od návrhu na zníženie výdavkov o desať percent pre SAV upustila. Naopak, žiadajú vládu, aby výdavky na vedu a školstvo zvýšila a systémovými opatreniami cez grantové agentúry zabezpečila stabilné financovanie vedy na Slovensku.
Spolu s petíciou zástupcovia SAV odovzdali aj sprievodný list predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej a podpredsedovi vlády a ministrovi financií Ivanovi Miklošovi, v ktorom okrem iného uviedli: "Pracovníci SAV s veľkým rozčarovaním prijali informáciu o návrhu vlády SR krátiť rozpočet SAV na rok 2010 o desať percent. V skutočnosti však zníženie pre pracoviská SAV bude predstavovať 19,82 percenta, pretože krátenie rozpočtu kapitoly SAV, oznámené ministerstvom financií, sa vzťahuje na východiská rozpočtu v zmysle metodiky trojročného plánovania štátneho rozpočtu a nie na rozpočet, ktorý schválila NR SR pre rozpočtovú kapitolu SAV na rok 2010".
Súčasne v liste pripomínajú, že ani v predchádzajúcich desiatich rokoch, kedy bilancia štátneho rozpočtu SR zaznamenala priaznivý vývoj, žiadna z vlád SR neplnila avizovanú zvýšenú podporu výskumu a vývoja, ku ktorej však štáty EÚ zaväzuje Lisabonská stratégia, resp. nadväzujúci strategický dokument EÚ - Európa 2020.
"Hlboko poddimenzovaná podpora výskumu a vývoja zo strany štátu v SR bude viesť ku kvalitatívnemu prepadu slovenskej vedy, bez ktorej nemožno očakávať udržateľný rozvoj ekonomiky, kultúry a konkurencieschopnosti SR, ale naopak, prehlbovanie zaostávania Slovenska za vyspelými krajinami, zdôrazňujú v liste predstavitelia vedeckých rád a ústavov SAV.
Pracovníci akadémie upozorňujú, že realizácia navrhovaného reštrikčného opatrenia povedie k znefunkčneniu veľkého počtu pracovísk SAV. Ďalším závažným dôsledkom bude neschopnosť plniť záväzky SAV v rámci uzavretých kontraktov týkajúcich sa projektov 7. rámcového programu EÚ a projektov s podporou štrukturálnych fondov.
V týchto dňoch proti plánovanému kráteniu rozpočtu pre vedu a výskum protestovala aj Rada Učenej spoločnosti SAV a iní zástupcovia ústavov akadémie. Pripomínajú, že na Slovensku sa na vedu a výskum dlhodobo vyčleňuje najmenej prostriedkov spomedzi všetkých krajín Európskej únie.