BRATISLAVA. Presne 952 281 ľudí sa v neúspešnom referende vyslovilo za zúženie poslaneckej imunity. Koalícia v parlamente nemá na jej presadenie dostatok hlasov, Smer kladie ďalšie podmienky.
Po tom, ako poslanci strany Roberta Fica začali prejavovať obavy z prenasledovania, prichádzajú s novou požiadavkou na zmeny návrhu premiérky Ivety Radičovej. Tá už vyhovela námietke, aby sa neobmedzovala imunita sudcov.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič hovorí, že ich úpravy by imunitu poslancov u nás dostali do európskeho štandardu. „Ide o to, aby bol poslanec chránený nielen v parlamente, ale aj počas svojich výjazdov na Slovensku – keď bude vystupovať.“
Údajne chýbalo povolenie na úpravy
Ďalšie podrobnosti povedať nechcel. Formálnou požiadavkou je aj to, aby bol návrh podaný ako spoločný koalično-opozičný. Ficova strana však netrvá na novom návrhu. Bude jej údajne stačiť, aby išlo o spoločný pozmeňujúci návrh.
Koalícia s opozíciou o imunite hovorili len na expertnom stretnutí pred dvoma týždňami, 10. septembra, poslanci presunuli hlasovania o imunite na október.
Na stretnutí bol aj právnik Jozef Vozár ako poradca premiérky Ivety Radičovej. Zástupcovia Smeru s konkrétnymi návrhmi na zmeny neprišli. „Nemali údajne mandát na úpravu textu vládneho návrhu." Hovorili hlavne, že podmienkou je oddelenie sudcovskej imunity a presunutie hlasovania po referende. Smer zastupovali poslanci Miroslav Číž a Róbert Madej. Ten včera o ďalších požiadavkách hovoriť nechcel.
Neveria Lipšicovi
Poslanci Smeru svoj postoj čoraz častejšie vysvetľujú obavami. „Môže sa stať, že zákony a rozhodnutia Národnej rady budú prijímané na základe osobných rozhodnutí ľudí z výkonnej moci, napríklad policajta stojaceho pri Štefánke (reštaurácia pod parlamentom – pozn. red.), kde pri dôležitom rozhodovaní v Národnej rade si vás dvoch, jedného, štyroch, piatich odchytí,“ hovoril v parlamente poslanec Smeru Martin Glváč. Pre Číža zasa nie je minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) dostatočnou zárukou, že jeho aparát „nemôže byť zneužitý voči mne“.
Rokovania o imunite by mala začať Radičová. Šéf SaS Richard Sulík sa tejto iniciatívy zriekol. „Som presvedčená, že nájdeme riešenie - ak ide všetkým stranám naozaj o zrušenie imunity,“ povedala Radičová.

Beata
Balogová
