BRATISLAVA. Sýria, Argentína a Kuba. Aj tieto tri destinácie mali v pláne navštíviť poslanci zahraničného výboru, ktorí si to odhlasovali v minulom volebnom období. Nový predseda výboru František Šebej cesty do exotických krajín vyškrtol z plánu, bude sa viac cestovať do susedných krajín.
„Pán Rydlo si napríklad presadil plán ísť do Argentíny, zrejme po stopách Martina Kukučína, čo mi príde ako úplná blbosť,“ hovorí Šebej. Oficiálne malo ísť o návštevu Slovákov v zahraničí a bilaterálne rokovania o hospodárskom rozvoji.
Šebej uprednostní susedov
Za dôležitejšie považuje kontakty s výbormi zo susedných krajín, kľúčové sú štáty Európskej únie a Spojené štáty.
„Na parlamentnú turistiku nie sú peniaze. Zrušil som aj Kubu a predpokladám, že sa tam chceli ísť kúpať. Sú to nákladné cesty, ktoré nedávajú zmysel.“
So Šebejom súhlasí aj bývalý predseda výboru Juraj Horváth zo Smeru, za vedenia ktorého cesty naplánovali. Hovorí, že z Argentíny a Sýrie ustúpil aj on, mali tam ísť maximálne dvaja poslanci. Čo sa týka Kuby, poslanci mali podľa Horvátha o cestu veľký záujem, išlo by ich možno až päť.
„Malo to vo výbore mohutnú podporu bez ohľadu na príslušnosť k strane, preto som povedal, že dobre,“ hovorí Horváth. „Buďme ako ľudia, nevylučujem to,“ odpovedal na otázku, či by nešlo o výlet. Kubu podľa neho inicioval terajší podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH, ktorý je členom výboru aj v tomto volebnom období.
Hrušovský si však na to nepamätá. „Aktívne som spolupracoval s kubánskymi disidentmi. Ak som hovoril, že na Kubu, tak žiadne výlety, ale v takejto konkrétnej rovine,“ povedal Hrušovský. Nespomína si ani, že by sa pre túto cestu aktivizovali ďalší poslanci.
Bývalý predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru bol navyše podľa Hrušovského, pokiaľ ide o cestovanie poslancov, veľmi prísny.
Sulík bude prísny
Predseda parlamentu Richard Sulík z SaS plánuje zahraničné cesty posudzovať prísne. „Každá cesta sa dôkladne zvažuje,“ povedala jeho hovorkyňa Tatiana Tóthová.
V roku 2009 vynaložila Národná rada na zahraničné pracovné cesty poslancov 115 402 eur. Najčastejšie cestoval predseda zahraničného výboru Boris Zala. Platilo to, kým sa nestal minulý rok europoslancom. Jeho najlukratívnejšou destináciou bola Líbya.
Prvenstvo po ňom prebral predseda Národnej rady Paška, v zahraničí bol 34-krát. Napríklad aj v Číne. Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík bol na Cypre, v Afganistane, Kanade a na Islande. Väčšinou na podujatiach v súvislosti s NATO.
Kritizovaná bola aj cesta piatich členov vedenia Národnej rady zo všetkých politických strán v Juhoafrickej republike.
Bývalý podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru hovorí, že išlo o dôležité rokovanie Medziparlamentnej únie. O žiadny výlet nešlo, hovorí Číž. „Štyri dni tam pršalo, chodili sme vo vetrovkách.“ Dodal, že poslanci predtým vynechali podobné stretnutie parlamentov z celého sveta na Bali, pretože šetrili.

Beata
Balogová
