BRATISLAVA. Justičným čakateľom sa nepozdáva zámer ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej z SDKÚ zrušiť ich takmer istú kariéru sudcov. Tú im zabezpečovali zmeny presadené ešte exministrom za HZDS Štefanom Harabinom. Snaha justičných čakateľov vyšla. Podporilo ich 560 ľudí a Žitňanská už stihla s čakateľmi aj rokovať. To, či bude svoju novelu meniť podľa predstáv justičných čakateľov, ešte ministerka nepovedala.
Čakatelia preto rozposlali email, v ktorom žiadajú o podporu ich pripomienky k novele. Chceli tak dosiahnuť aj to, aby sa pripomienka stala hromadnou a tým si vynútili rokovanie s ministerkou.
Jedným z odosielateľov bol aj Harabinov syn Branislav. Ten sa stal justičným čakateľom vlani v júli – ešte skôr, ako promoval na vysokej škole. Žitňanská aktivitu Harabina juniora nekomentovala.
Ministerka ich prijala
Čakatelia chcú byť sudcami
sudcovské miesta sa nebudú automaticky obsadzovať čakateľmi, ale verejnými výberovými konaniami
životopisy aj motivačné listy či zápisnice z konkurzov budú verejne dostupné
členmi výberovej komisie budú môcť byť aj nesudcovia.
„Bude to zrejmé z návrhu, ktorý predložíme v najbližšom čase na rokovanie vlády,“ povedala Lenka Škorpilová z ministerstva.
Jednou z výhrad justičných čakateľov je kritika retroaktivity, teda spätného pôsobenia novely. S výhradou o retroaktivite však zrejme justiční čakatelia neuspejú. Tvrdia, že keď sa uchádzali o funkcie, tak dôverovali tomu, že po splnení zákonných podmienok sa z nich stanú sudcovia.
Harabin totiž nastavil systém tak, že uvoľnené miesta sudcov sa mali obsadzovať justičnými čakateľmi. Žitňanskej novela to ruší.
Bez istoty
Žitňanská čakateľom oponuje, že ani pri pôvodnom zákone nemohli mať úplnú istotu, že sa stanú sudcami. Žiadny zásah do ich práv preto nevidí. Okrem toho sa podľa nej môžu justiční čakatelia stať sudcami aj po novom.
Nové pravidlá však určujú, že sa musia prihlásiť do riadneho výberového konania, ktoré by malo byť otvorené aj pre právnikov mimo súdov. „Našou snahou je umožniť, aby sa sudcami stali najlepší odborníci a osobnosti hodné rešpektu,“ tvrdí ministerka.
Konkurzy by mali byť verejné, rovnako ako životopisy a motivačné listy uchádzačov. Čakatelia v tom vidia rozpor so zákonom na ochranu osobných údajov. Nepáči sa im ani poznámka ministerstva, že prešli netransparentnými konkurzmi, ktoré vyhrali na základe rodinkárstva.
Súdy ako rodinný podnik
Podozrivé výbery kritizovala Žitňanská ešte ako opozičná poslankyňa. Na rozdiel od svojich predchodcov totiž nepovažovala za náhodu zistenia denníka SME, že zhruba tretina čakateľov má rovnaké priezviská ako súčasní sudcovia, súdni funkcionári či vtedajší úradníci ministerstva spravodlivosti.
Do tohto podielu pritom neboli zahrnuté netere, synovcovia či inak príbuzní alebo známi, ktorých neodhalili rovnaké mená.

Beata
Balogová
