BRATISLAVA. Vládne strany dnes budú v koaličnej rade hľadať riešenie kauzy dvoch štátnych tajomníkov, aby sa vyhli vzťahovej kríze.
„Ak sa pre takúto kauzu rozpadne vláda, bude mi to ľúto. Ale čo sa má stať, nech sa stane,“ napísal minister práce za SaS Jozef Mihál na Facebooku o Martinovi Chrenovi (SaS) a Ivanovi Švejnovi (Most-Híd), ktorých firma podozrivo získavala štátne zákazky.
Šéfovia SaS a Most-Híd Richard Sulík a Béla Bugár ich odvolanie nepripúšťajú. Premiérka Iveta Radičová požadovala vyvodenie zodpovednosti, včera upokojovala situáciu. „Bude prijaté spoločné a zodpovedné rozhodnutie.“
Ministerstvo hospodárstva včera zverejnilo informácie o ďalších podozrivých tendroch hayekovcov. Most má navyše obhájiť aj nomináciu na Slovenský pozemkový fond, kde už raz u Radičovej narazil.
Do súťaže išla firma spolumajiteľaBývalá firma štátnych tajomníkov Martina Chrena a Ivana Švejnu nesúťažila o štátne zákazky len so spriaznenými spoločnosťami, ale aj sama so sebou.
Vlani spoločnosť Hayek Consulting získala od Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania kontrakt na vypracovanie jednej analýzy za vyše 41-tisíc eur.
Do tendra sa ako konkurencia hlásila aj firma Veri Consult, ktorej jediným spoločníkom bol spolumajiteľ Hayek Consulting Matúš Pošvanc. Ide o ďalšiu spornú zákazku bývalej spoločnosti súčasných vysokopostavených úradníkov vlády Ivety Radičovej.
Hovoriť nechcú
Podnikateľské aktivity Chrena (SaS) a Švejnu (Most) bude dnes riešiť koaličná rada. Predsedovia strán Richard Sulík a Béla Bugár za svojimi nominantmi stoja, premiérka Radičová ich žiadala, aby konali.
Chren včera prisľúbil redakcii rozhovor, no neskôr ho zrušil pre pracovnú zaneprázdnenosť.
Švejna odkázal na konateľa Hayek Consulting Pošvanca, ten však oznámil, že kauzy spájané s menom firmy viac nebude komentovať. „Publikované informácie obsahujú veľké množstvo nepresností, od miernych až po tvrdenia hraničiace s klamstvom,“ povedal. Firma chce podniknúť aj bližšie nespresnené právne kroky.
- Hayekovci by sa nemali schovávať za svoje strany, píše Marián Leško.
- Prečo Chrena a Švejnu treba odvolať? Vysvetlí Tino Čikovkský.
Zverejnili podklady
Ministerstvo hospodárstva včera zverejnilo podklady k všetkým štyrom tendrom, ktoré tam firma vyhrala. Vo všetkých súťažila so spoločnosťami, ktoré boli s ňou prepojené.
Okrem Pošvancovej firmy Veri Consult to bola aj Agromedika zastúpená Marianom Letovancom. Ten s inou spoločnosťou konkuroval hayekovcom aj v 1,4-miliónovom tendri na ministerstve financií za Jána Počiatka zo Smeru. Potom ho zobrali do svojho tímu.
Ďalším uchádzačom bola firma Vupor podnikateľa Pavla Michalíka. Človek s rovnakým menom kandidoval v minulosti za Švejnovu stranu Vpred v komunálnych voľbách spolu s Chrenom. S Michalíkom sa nám včera nepodarilo spojiť, nedvíhal telefón.
Hayek Consulting tendre na ministerstve vyhrávala s najnižšou cenovou ponukou. Jednu zákazku získala v čase, keď Chren a Švejna už boli štátnymi tajomníkmi a zároveň ešte spolumajiteľmi firmy. Neskôr podiely predali a Hayek Consluting pre konflikt záujmov od zmluvy odstúpila.
Zloženie účastníkov v tendroch bolo podobné ako pri zákazkách od Počiatkovho ministerstva financií. Spoločnosť v rokoch 2007 až 2010 získala od štátu zákazky za vyše 1,7 milióna eur.
Čo všetko nesedí
bývalá spoločnosť štátnych tajomníkov Hayek Consulting súťažila o viaceré štátne zákazky so spriatelenými firmami,
v tendri agentúry patriacej pod ministerstvo hospodárstva sa dokonca stretla s firmou, ktorá patrila jej konateľovi Matúšovi Pošvancovi,
jednu zákazku hayekovci dostali už v čase, keď boli Martin Chren a Ivan Švejna súčasne spoločníkmi firmy a už aj štátnymi tajomníkmi,
vždy vyhrali, lebo predložili najlepšiu cenovú ponuku,
bez priamej konkurencie súťažili aj na Počiatkovom ministerstve financií,
s oboma protivníkmi z tendra bola Hayek Consulting prepojená a aj spolupracovala,
v októbri 2007 takto vyhrala tender za vyše 1,4 milióna eur,
nikto z ďalších záujemcov nesplnil podmienky,
spriaznené firmy Nomos a Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti nepredložili seriózne ponuky,
nedodali ani len základné potvrdenia, nezúčastnili sa na otváraní obálok,
všetky tri cenové ponuky boli blízke, najlepšiu dala opäť Hayek Consulting,
tieto tri firmy sa spolupodieľali aj na projekte Modré Kysuce, na ktorý išlo takmer 348-tisíc eur, väčšina z Nórskeho fondu.

Beata
Balogová
