Košice 27. mája (TASR) - Nevyhnutnosť účinne bojovať proti každej forme terorizmu, kdekoľvek na svete, nemôže znamenať rezignáciu na ochranu ľudských práv a slobôd. Aj k tomuto záveru dospeli účastníci 10. medzinárodnej právnej konferencie venovanej súdom a terorizmu, ktorá sa v závere uplynulého týždňa skončila vo francúzskom Štrasburgu.
Táto špeciálna téma na rok 2002 bola obsahom rokovania predstaviteľov ústavných a najvyšších súdov krajín Európy, Ázie, Afriky a USA. Bola medzi nimi aj delegácia Ústavného súdu SR, vedená jeho predsedom Jánom Mazákom. Ako informoval na dnešnom stretnutí s novinármi v Košiciach, hoci možno uvažovať o výnimočnosti postupu súdov v kontexte teroristických aktov, ich základným poslaním ostáva dodržiavať práva a slobody, najmä tie, ktoré majú absolútny charakter. Ako príklad uviedol článok 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach, poskytujúci ochranu pred mučením, neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním či trestom.
"Bolo to veľmi napínavé rokovanie," poznamenal predseda ÚS s poukázaním na zastúpenie USA, Španielska či Severného Írska. Na konferencii boli totiž prezentované aj úvahy americkej strany o možnosti, v súvislosti so súdnymi procesmi s teroristami, zriadiť mimoriadne vojenské tribunály. Na ich čele by stáli dôstojníci s právnickým vzdelaním, pripúšťali by nepriame dôkazy a mali právomoc uložiť aj trest smrti. Návrh vyvolal "vzrušenú diskusiu", ktorú stlmila informácia o návrhu novely slovinskej ústavy, ktorá naopak zakazuje akúkoľvek formu osobitného súdnictva vrátane vojenských tribunálov.
Na konferencii bol okrem iného prezentovaný názor, že sudcovia by zásadne nemali vytvárať definície terorizmu. "Súdna prax však nakoniec bude musieť vyabstrahovať, ktoré kriminálne delikty sú terorizmom, pretože zásadne každý teroristický akt je kriminálny delikt," povedal predseda ÚS. Citlivá téma, reagujúca na udalosti z 11. septembra 2001, priniesla podľa neho aj názor, že súdy by mali riešiť iba dôsledky a nemôžu vstupovať do boja s terorizmom preventívnymi formami. "Súdy sú odkázané na legislatívu a tá by mala pripraviť takú právnu základňu, aby mohli účinne konať a rozhodovať o teroristických aktoch a teroristoch," uzavrel svoje postrehy z konferencie, ktorú zorganizovalo Centrum pre demokraciu so sídlom vo Washingtone v spolupráci s Radou Európy, predseda ÚS SR.