BANSKÁ BYSTRICA . Ak sobotňajší snem Slovenskej národnej strany nezvolí podpredsedníčku Annu Belousovovú za predsedníčku, uvažuje o tom, že si založí novú stranu. Povedal to včera v Banskej Bystrici ďalší z kandidátov na post šéfa SNS Dušan Švantner. Belousovová pre SME poprela túto informáciu. Povedal, že keď ide do súboja, tak počíta s úspechom. Ak neuspeje, zostane v SNS.
„Voľba predsedu je o tom, či sa kandidáti snemu prihlásia k zodpovednosti za kauzy, alebo ich odmietnu. Ja dávam alternatívu, pretože moje meno nie je spojené so žiadnou z káuz minulého obdobia. Ja som získala polovicu hlasov, ktoré sme dostali v týchto voľbách. Ak sa kandidáti rozhodnú vziať na seba zodpovednosť za kauzy, ostávam v SNS," reagovala Belousovová.
Švantner a Belousovová sa rozhodli bojovať o predsednícke kreslo s terajším šéfom SNS Jánom Slotom. „Trochu som s tým počítal, že bude kandidovať (Slota) , aj keď hovoril, že končí. Lepšie by bolo, keby splnil to, čo sľuboval. Ja by som na jeho mieste nekandidoval," konštatoval Švantner k Slotovej opätovnej kandidatúre.
Nechcú tajnú voľbu
Obidvaja protikandidáti chcú svoje šance v súboji so Slotom zvýšiť presadením zmeny stanov ešte pred hlasovaním o najvyššom poste. Navrhnú, aby kandidáti snemu volili predsedu tajne. „Ten, kto je chlap, sa tajnej voľby nebojí," dodala Belousovová.
Švantner aj napriek Belousovovej reakcii tvrdí, že o možnosti založenia novej strany v prípade neúspechu, mu povedala „Hanka" osobne na ostatnom rokovaní parlamentu.
„Sedeli sme v parlamente a hovorili sme, aký bude asi priebeh snemu. Zhodli sme sa na tom, že voľby by mali byť tajné. Oznámila mi, že chce byť predsedníčkou SNS, že venovala tomu dvadsať rokov a urobí všetko preto, aby si založila novú politickú stranu. Povedal som jej, že by bolo veľmi zlé, aby sme vyše sto rokov starú značku nechali padnúť," povedal Švantner a dodal: „Keď už bude predseda zvolený, za seba hovorím, budem naďalej pevným členom SNS a nebudem špekulovať nad tým, že ak nebudem predsedom, idem si zakladať novú stranu. Hanka Belousovová mi to povedala priamo, že ak nebude zvolená, bude nad tým uvažovať."
Švantner nechcel hovoriť konkrétne, čo mu prekáža na Slotovi a Belousovovej. Vraj im to povie na sneme. „Majú také chyby, že skoro z 12 percent doviedli SNS na vyše päť."
Švantner tvrdí, že to bol práve on, kto zmieril rozhádaného Slotu s Belousovovou pred voľbami v roku 2006 a došlo k zjednoteniu strany. Hovorí, že to nebolo jednoduché, ale napriek tomu sa mu to podarilo.
Slota o spájaní: Ani Bohovi
„Povedal som predsedovi. Jano vieš, že história raz bude hodnotiť naše kroky. Ak nechceme tam vypadať ako hlupáci, ktorí sa žuhria pre maličkosti, tak je potrebné, aby sme sa stretli. Presne to isté som povedal Hane, vtedy Malíkovej. Hana bola vtedy v horšej situácii ako Jano. Povedala, no dobre stretneme sa u mňa v Čadci. Jano povedal, ani Bohovi. Buď sa stretneme v Žiline, alebo sa nestretneme vôbec. Nakoniec sme sa stretli my traja v Žiline na radnici. Dohodli sa všetky detaily, ako to bude fungovať, rozloženie síl v strane, bolo dohodnuté aj to, že Hanka bude zastávať najvyšší post aký SNS dostane."
Belousovová aj tento Švantnerov príbeh poprela. „Nie je to tak!," zareagovala, ale bližšie to nekonkretizovala.
Švantner ponúka kandidátom snemu radikálne zmeny. Tajnú voľbu predsedu, vznik nového orgánu so zástupcami okresov a zásadu, aby na rozhodujúce posty vrátane vládnych a obsadzovania štátnych firiem, strana nominovala len členov SNS, ktorí boli v strane dlhšie a „požívajú jej vážnosť a dôveru." Pridáva aj riešenie rómskeho problému.
Belousovová chce stranu zdemokratizovať
Belousovová príde na snem okrem iného s ideou demokratizácie strany a s ponukou väčšej vnútrostraníckej diskusie. „Chcem zdemokratizovať stranu, aby sme sa nedozvedali o nomináciách z médií, ako napríklad ja. Chcem, aby o zásadných veciach rozhodovala členská základňa, ktorá to štyri roky nemohla. Chcem, aby strana nebola pre jedného človeka."
Na sobotňajšom sneme SNS v Ružomberku budú stáť proti sebe Slota, Belousovová a Švantner. Systém voľby je zložitý a môže sa stať, že predsedom nebude ani jeden z nich. Šéf strany môže byť zvolený v prvom kole len ak jeden z kandidátov získa viac ako polovicu hlasov. Ak sa tak nestane, do druhého kola postupujú dvaja s najväčším počtom hlasov. Ak ani jeden z nich nedosiahne v druhom kole nadpolovičnú väčšinu, snem nezvolil predsedu a musí navrhnúť nových kandidátov.
Švantner tvrdí, že dobre organizovaná skupina môže na sneme zablokovať tajnú voľbu, alebo blokovať celé voľby donekonečna.

Beata
Balogová
