Sudcovia odkryjú príbuzných. Ministerka si od toho sľubuje väčšiu transparentnosť. Lucia Žitňanská upravuje súdnu novelu. Šéf Najvyššieho súdu Štefan Harbin tvrdí, že len opakuje mediálne frázy.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Z vysokej politiky sa sudca bude môcť vrátiť späť do talára. Takýto ústupok urobila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) v návrhu súdnej novely, ktorú predloží vláde. Pôvodne mal po odchode z ministerského kresla platiť päťročný zákaz súdiť.
Zmeny v justícii
zverejňovanie rozsudkov, otvorenie výberových konaní
na miesta sudcov,bývalí ministri sa nebudú môcť stať predsedom alebo podpredsedom súdu,
kandidáti na sudcov budú predkladať zoznam blízkych osôb v talári,
Súdna rada nebude môcť siahnuť na príplatok sudcu na péenke,
o dočasnom pozastavení výkonu sudcu nerozhodne minister, ale disciplinárny senát.
„Keď sa politik stane zo dňa na deň sudcom a stojí voči účastníkom konania, títo môžu mať oprávnenú obavu o jeho nestrannosť a jeho nezávislosť, pretože v ňom zo dňa na deň neprestanú vidieť politika," myslí si Žitňanská.
Napriek tomu ustúpila požiadavke sudcov a podmienky zmiernila. Po odchode z politiky nebudú môcť bývalí členovia vlády súdom šéfovať, ale talár si obliecť môžu.
Harabin: Nič to nerieši
Po odchode z ministerského kresla sa šéfom Najvyššieho súdu stal Štefan Harabin. Jeho nástupkyňa vo funkcii ministerky spravodlivosti Viera Petríková je v súčasnosti jeho kolegyňou. Na Najvyšší súd najskôr nastúpila na stáž, nedávno vyhrala výberové konanie a zostáva natrvalo. Obaja boli nominantmi HZDS.
Harabin v návrate z politiky na súd nič zlé nevidí. Na včerajšie vystúpenie ministerky, ktorá predstavila najnovšie zmeny v justícii, reagoval, že iba opakuje mediálne frázy.
„Je to už opočúvanejšie ako rozprávka o troch grošoch," vyjadril sa Harabin. Tvrdí, že predkladaná novela o sudcoch neprinesie žiaden prospech pre ľudí a podnikateľov.
Zoznam príbuzných
Žitňanská naopak hovorí, že chce justíciu otvoriť a vrátiť dôveru ľudí v súdy.
Kandidáti na sudcov budú napríklad musieť predkladať zoznam svojich príbuzných v talároch. Ministerka tak chce predchádzať rodinkárstvu v justícii. Blízke osoby na súdoch budú musieť sudcovia oznámiť každý rok spolu s majetkovým priznaním, ktoré prekladajú.
Justičnými čakateľmi sa v minulosti stali Harabinov syn Branislav, aj viaceré deti sudcov.
Zoznam príbuzných nebude slúžiť ako obmedzenie pre uchádzača o miesto sudcu. Má podľa Žitňanskej iba poslúžiť väčšej transparentnosti a odkryť príbuzenské väzby.
Šéfovia budú môcť súdiť
Ministerka sa vzdala aj zámeru, aby boli predsedovia súdov iba manažérmi a nemohli súdiť. „Na menších súdoch by to mohlo spôsobiť problém," priznala Žitňanská.
Očakáva však, že na väčších súdoch, kde je dostatok sudcov, sa šéfovia vzdajú rozhodovacej činnosti.
Žitňanská tiež pozmenila niektoré právomoci Súdnej rady. Tá nebude môcť posudzovať zdravotný stav sudcu, ktorému v chorobe patrí príplatok. Reagovala tak na nedávny prípad sudkyne Marty Laukovej. Súdna rada jej odňala príplatok a zdôvodnila to účelovosťou jej péenky. Lauková nedávno zomrela, Súdna rada príplatok priznala spätne pozostalým. Sudkyňa mala problémy po tom, ako upozornila na tlaky pri rozhodovaní.
Príplatok nedostane každý
Zmeny sa budú týkať aj odmeňovania sudcov. Sudcovia Najvyššieho súdu dostanú príplatok 1 500 eur len vtedy, keď budú rozhodovať o prípadoch odvolaní voči rozhodnutiam Špeciálneho súdu.
Denník SME nedávno upozornil na to, že sudcovia u Harabina si chcú zlepšiť platy. A to tak, že sa všetci stanú náhradníkmi za sudcov, ktorí rozhodujú o odvolaniach a dovolaniach po verdiktoch Špeciálneho súdu.
Žitňanskej novela by mala platiť od januára.

Beata
Balogová
