BRATISLAVA. Cieľom protestu, ktorý v pondelok zorganizovala Amnesty International (AI) Island počas oficiálnej návštevy slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča pred islandským parlamentom bolo upozorniť, že si mnohé rómske deti na Slovensku nemôžu uplatniť rovné právo na vzdelanie. Ako agentúru SITA informovala Martina Mazúrová z AI Slovensko, islandská pobočka sa protestom zapojila do kampane AI "Dajme im budúcnosť", ktorá za rovnoprávne vzdelávanie Rómov bojuje.
Podľa poslednej správy a memoranda adresovaného slovenskej vláde, ktoré AI vydala v septembri 2010, sú tisícky rómskych detí zaraďované do špeciálnych škôl alebo tried pre deti s ľahkým mentálnym postihnutím, alebo sa učia vo výlučne rómskych školách alebo triedach. "V niektorých slovenských školách sú Rómovia oddelení od Nerómov nielen pri vyučovaní, ale aj v iných oblastiach školského života, vrátane obedu," povedala kampaňová koordinátorka AI Slovensko Martina Mazúrová. Ďalej uviedla, že súčasťou správy aj memoranda sú odporúčania pre slovenskú vládu, ak budú prijaté a zavedené do praxe, môžu výrazne zlepšiť prístup rómskych detí k rovnému vzdelaniu.
Podľa AI Slovensko sú totiž rómske deti často zaraďované do špeciálnych škôl a tried po jednorazovej diagnostike prostredníctvom inteligenčného testu, ktorý nezohľadňuje ich kultúrne a jazykové rozdielnosti alebo ich sociálno-ekonomické zázemie. Žiaci, ktorí ukončia základnú školu podľa špeciálnych učebných osnov tak dostanú vysvedčenie nižšieho stupňa, takže sú oprávnení pokračovať len na praktických školách alebo odborných učilištiach.
Podľa AI je problém prístupu rómskych deti k rovnému vzdelaniu komplexný a na segregácii sa podieľa viacero faktorov, vrátane socioekonomickej situácie rodín. Podľa Mazúrovej práve vzdelanie môže prispieť k tomu, aby boli rómske deti v budúcnosti schopné plne prispievať k fungovaniu slovenskej a európskej spoločnosti.
AI vedie na Slovensku kampaň za rovnosť vo vzdelávaní rómskych detí od roku 2007, určité kroky na riešenie tohto problému sa organizácii podarilo presadiť v novom školskom zákone, schválenom v roku 2008. Ten totiž zakazuje všetky formy diskriminácie, obzvlášť segregácie. Zákon však podľa AI ešte stále jasne nedefinuje pojem segregácia ani neobsahuje pokyny a opatrenia na identifikáciu, monitorovanie a presadzovanie desegregácie. "Je potrebné, aby boli prijaté účinné opatrenia, ktoré by zabezpečili, aby v praxi nedochádzalo k segregácii na školách,“ dodala Mazúrová.