BRATISLAVA. Predstavitelia Mosta-Híd dnes na zasadnutí Koaličnej rady nepotrebujú obhajovať svojho štátneho tajomníka na ministerstve dopravy Ivana Švejnu vo funkcii.
Pred rokovaním to vyhlásil líder strany Béla Bugár na margo kauzy obchodu hayekovcov, ktorý bude jedným z bodov programu rokovania vládneho štvorlístka.
"Nemáme ho prečo obhajovať. Nič také neurobil, aby sme konali. To je absolútne v poriadku," deklaroval Bugár. Podobný názor na konanie štátneho tajomníka Martina Chrena (SaS), ktorý pôsobí na ministerstve hospodárstva, má aj minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).
"Môj postoj je úplne jednoznačný. K porušeniu zákona nedošlo. To je úplne jasné," povedal. Premiérka Iveta Radičová je však presvedčená, že ich konaním došlo ku konfliktu záujmov.
Bugár očakáva diskusiu aj k jazykovému zákonu
Bugár očakáva aj diskusiu k jazykovému zákonu, z ktorého žiada vypustiť pokuty. "To je o tom, že v programovom vyhlásení máme, že sa odstránia všetky reštriktívne opatrenia a podľa mňa pokuty takými opatreniami sú," myslí si.
SaS, ktorej predseda Richard Sulík sa na dnešnom rokovaní z dôvodu zahraničnej cesty nezúčastňuje, už deklarovala, že prípad hayekovcov je pre stranu uzavretá vec. Sulík už vraj o tom hovoril aj s premiérkou.
Tlmočil jej stanovisko, podľa ktorého SaS nevidí dôvod na odstúpenie Chrena z funkcie. Nie je ním podľa Sulíka ani štátna zákazka spoločnosti Hayek Consulting v čase, keď jej spolumajitelia Chren a Švejna už pôsobili ako štátni tajomníci.
Sulík pripustil, že síce v tejto veci mohlo dôjsť ku konfliktu záujmov, ako tvrdí premiérka Radičová, podstatné však pre neho je, že "hneď, ako sa o tom Martin Chren dozvedel, vykonal kroky, ktoré viedli po prvé k vypovedaniu zmluvy a po druhé k tomu, aby nedošlo k plneniu a k platbe". "Toto sú podstatné veci," podotkol.
Zníženie platov ústavným činiteľom
Za svojím štátnym tajomníkom si stojí aj Bugár.
"V prípade štátnej zákazky spoločnosti Hayek Consulting v čase, keď Ivan Švejna pôsobil ako štátny tajomník, nedošlo ku konfliktu záujmov. Pán Švejna svoj menšinový podiel vo firme predal krátko po tom, ako sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy. Z tohto dôvodu nebol informovaný o podpise tejto zmluvy. Strana Most-Híd ho nebude odvolávať z funkcie," vyhlásil Bugár.
Koaličný štvorlístok by sa mal zaoberať aj otázkami, ktoré neuzavreli na minulotýždňovom rokovaní. Na ňom napríklad stále nerozhodol, ako chce vládna koalícia znižovať platy 2600 ústavným činiteľom.
Premiérka vtedy informovala, že na stole sú dve alternatívy. Obe podľa nej vedú "minimálne k desaťpercentnému zníženiu platov".
Týkať sa to má aj odmien členov vedenia štátnych podnikov a akciových spoločností štátu. Ktorú verziu si koalícia vyberie, má byť známe v utorok.