To, ako si budú ústavní činitelia znižovať platy, ešte nie je úplne jasné. Napríklad kľúč pre sudcov stále neoznámili. Zrejme bude iný než pri poslancoch.
BRATISLAVA. Čím vyšší deficit verejných financií, tým nižšie platy pre poslancov či členov vlády. Len na budúci rok by sa tak ich čisté príjmy mali znížiť o viac než desatinu. O opatrení rozhodla v noci z utorka na stredu koaličná rada.
„Pre ústavných činiteľov je navrhnutý mechanizmus, ktorý by mal platiť dlhodobo. Ako politici a ústavní činitelia hospodária, tak sa im bude znižovať alebo zvyšovať plat,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). „Je to priama zodpovednosť za stav verejných financií,“ tvrdila.
Politikov to podľa nej bude motivovať, aby dobre spravovali štátne peniaze. V roku 2011 si tak poslanci znížia platy o trojnásobok minuloročného deficitu – teda dohromady o viac ako o 23 percent. Zároveň sa im zvýšia mzdy, ktoré mali od roku 2008 zmrazené.
Od roku 2012 by sa im mali platy valorizovať pravidelne raz do roka, strhávať by im mal dvojnásobok deficitu za predchádzajúci rok.
Každý príde o stovky eur
Deficit verejných financií je lepším ukazovateľom toho, ako politici hospodárili než iné najdôležitejšie ekonomické čísla – rast HDP či nezamestnanosť.
Politici si nezdania paušálne náhrady, ktoré napríklad u poslancov vychádzajú na 1400 až 1600 eur mesačne.
„Najmä u poslancov plnia funkcie náhrad nákladov vynaložených najmä pri poslaneckej práci,“ vysvetľoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Z prepočtov SME, ktoré ešte nevychádzajú z oficiálnych informácií, vyplýva, že si bežní poslanci pohoršia o zhruba 290 eur mesačne. Premiérka Radičová príde každý mesiac o približne 610 eur.
Základom poslaneckého platu je trojnásobok priemernej mzdy, základom ministerského jeden a pol násobok platu poslanca. Niektorí členovia vlády i funckionári parlamentu dostávajú ku mzde ďalšie príplatky.
Viac než ostatní
„Najväčšie škrty sa skutočne týkajú ústavných činiteľov, pretože ich platy pôjdu dole o desať percent. Žiadny iný občan takýto škrt nepocíti,“ vysvetľoval minister sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS).
Stále nie je úplne jasné, ktorých štátnych zamestnancov a ako konkrétne sa škrty z platov dotknú. Iným spôsobom sa má totiž šetriť napríklad na platoch sudcov, hoci aj im by mali príjem poklesnúť. Podľa Mihála túto otázku „pre jej komplikovanosť“ odsunuli na neskôr.
Nie je tiež jasné, či sa úspory dotknú poslaneckých asistentov, ktorých mzda sa počíta z platov zákonodarcov. Presnejší kľúč by mal minister financií Mikloš zverejniť dnes.
Podľa informácií SME sa pôvodne uvažovalo, že by sa platy znižovali iba do chvíle, kým deficit neklesne pod tri percentá.
Práve takúto hranicu považuje Pakt stability a rastu Európskej únie za žiadúcu. Nakoniec sa koalícia dohodla, že sa „zrážky“ z platov budú týkať aj deficitu pod tri percentá.
Naopak, prebytok v štátnej pokladnici by pre politikov znamenal odmenu v podobe zvýšenia platu.
Takéto hospodárenie je veľmi neobvyklé na celom svete a všetky doterajšie slovenské vlády hospodárili s deficitom.
Svetový unikát?
„To je neuveriteľne dobrá myšlienka,“ povedal o znižovaní platov podľa deficitu český politológ žijúci v Nemecku Petr Robejšek. Tvrdí, že podobný prípad zo sveta „na 99,9 percenta“ neexistuje.
„Je to, myslím, prvý raz, keď sa takto politici vystavujú niečomu ako verejná kontrola efektívnosti.“ Radičovej vláda podľa analytika ukazuje voličom, že jej členovia šetria hlavne na sebe a aj tým sa snažia urobiť niečo pre svoju krajinu a môže svojím krokom zaujať aj v zahraničí.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič škrty priamo komentovať nechcel. Nepáči sa mu ale, že sa koalícia k poslancom správa rovnako bez ohľadu na to, či sú aktívni a pracovití, alebo chodia do parlamentu len stláčať hlasovacie tlačidlá.
Sulík znovu relaxoval
Predseda SaS neprišiel na koaličnú radu. Vraj nebolo treba, lebo už všetko predtým vyriešil.
BRATISLAVA. Vrcholoví politici sa väčšinou sťažujú, že nemajú voľný čas. Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík si voľno urobiť vie aj vtedy, keď sa riešia dôležité veci pre krajinu, ako napríklad štátny rozpočet.
Včera už po tretíkrát vynechal dlho plánované rokovanie koaličnej rady. Zostal súkromne v Prahe, kde bol deň predtým na oficiálnej návšteve.
Koalícia mala riešiť aj krízu v kauze hayekovci, znižovanie platov poslancov alebo menšinový zákon. Sulík denníku SME nezdvíhal mobil.
„O štátnom rozpočte sa v koalícii diskutuje už dlhšie a princípy, na ktorých by mal byť postavený, si už jednotlivé politické strany vydiskutovali," vysvetľovala Sulíkova hovorkyňa Tatiana Tóthová, prečo nebola účasť predsedu nevyhnutná. Ešte včera vraj Sulík dolaďoval posledné zmeny s ministrom financií Ivanom Miklošom z SDKÚ.
To isté sa vraj týka aj hayekovcov. Všetko bolo vraj vydiskutované aj s premiérkou Ivetou Radičovou. Tá mala pritom až na koaličnej rade oznámiť, čo urobí. Vyjasnené bolo vraj aj to, ako sa budú škrtať platy poslancov.
Premiérka nechcela to, že Sulík na koaličnú radu nešiel, pred jej začiatkom komentovať.
Šéf MostaHíd Béla Bugár hovoril, že ak to zase bude tak ako naposledy, keď nominanti SaS nemali plnú moc pri rokovaní a bude treba volať Sulíkovi, bude to považovať za problém. Sulík bol vtedy na dovolenke v Chorvátsku. Inokedy sa zasa venoval deťom.
Monika Tódová

Beata
Balogová
