BRATISLAVA. Čisté príjmy ústavných činiteľov v budúcom roku klesnú jednorazovo o trojnásobok tohtoročného deficitu. V ďalších rokoch bude tento koeficient stanovený dlhodobo na úrovni dvojnásobku deficitu v predchádzajúcom roku. Na dnešnom stretnutí s novinármi o tom informoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Deficit verejných financií sa tento rok očakáva na úrovni 7,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), trojnásobok teda predstavuje takmer 24 percent. Zároveň však má dôjsť aj k valorizácii platov ústavných činiteľov, ktorá bola dva roky zmrazená.
Paušálne náhrady sa zdaňovať nebudú
"Dôjde síce k valorizácii, ktorá bola zamrazená, ale z platu poslanca sa odpočíta 24 percent. Výsledný efekt je ten, že o 10 percent menej peňazí donesie poslanec domov," priblížil mechanizmus na príklade člena zákonodarného zboru minister práce Jozef Mihál (SaS).
Koalícia sa napokon dohodla, že poslancom sa paušálne náhrady nebudú zdaňovať.
"Úvahy boli aj o zdanení paušálnych náhrad, nakoniec sa k tomuto zdaneniu nepristupuje z dôvodu, že plnia funkcie náhrad nákladov vynaložených pri poslaneckej práci. Ale čisté príjmy vrátane paušálnych náhrad budú znížené v budúcom roku najmenej o 10 percent," zdôraznil Mikloš.
Sudcov čaká iný mechanizmus
O tom, že politici budú zdaňovaní podľa výsledku hospodárenia krajiny, informovala ešte v utorok (21.9.) večer v prestávke rokovania Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Zároveň upozornila, že tento mechanizmus nebude platiť na sudcov, keďže tí nemôžu ovplyvniť stav verejných financií.
Pre sudcov bude pripravený iný model. "Do tohto mechanizmu sme ich nemohli zaradiť automaticky, lebo oni sa nepodieľajú na tvorbe verejných financií. Vymáhateľnosť práva je však dôležitý faktor, preto tam bude navrhnutý mechanizmus, ktorý nebude zakotvovať koeficient deficitu, ale možnosť zníženia platov v zmysle ústavného zákona," dodala.