Autor sochy dohodu s Richardom Sulíkom spochybnil. Smer hrozí odvetou za rušenie nápisu Kráľ starých Slovákov.
Pôvodný text tlačových agentúr sme o 19:44 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Svätopluk už síce nebude kráľom starých Slovákov, jeho socha na čestnom nádvorí Bratislavského hradu však zostane.
Okrem nápisu musí autor sochy a prominentný komunistický sochár Ján Kulich odstrániť zo štítu kniežaťa aj dvojkríž pripomínajúci znak Hlinkovej gardy.
Takéto rozhodnutie v stredu oznámil predseda Národnej rady Richard Sulík (SaS), ktorý na jej posúdenie v júli zriadil odbornú komisiu.
Jazdecké súsošie chce na nádvorí ponechať aj napriek tomu, že komisia historikov, archeológov, architektov a sochárov odporučila jej presunutie na iné miesto hradného areálu.
Ostane pre stavenisko
„Obnovené čestné nádvorie dostalo pôvodný barokový charakter a priestorovú mierku. Z architektonicko-pamiatkového hľadiska je absolútne neprípustné, aby sa jeho hodnoty znehodnotili umiestnením akejkoľvek sochy,“ napísal v posudku komisie hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta.
„Historickou funkciou čestného nádvoria bola funkcia zhromažďovacieho priestoru pri slávnostných ceremóniách. Na Hrade je to dôležité o to viac, že naše čestné nádvorie patrí k najmenším v Európe.“
„Socha ostane tam, kde je, z viacerých dôvodov. Rolu hrali aj náklady, ale najmä to, že alternatívne umiestnenia sochy sa nachádzajú veľmi blízko staveniska Hradu a socha by sa tam mohla poškodiť a zavadzala by pri rekonštrukcii,“ vysvetľoval v stredu Sulík. O presune môže podľa neho rozhodnúť jeho nástupca potom, ako bude rekonštrukcia Hradu skončená.
Sulíkovo rozhodnutie označilo za sklamanie zhruba tridsať výtvarníkov, ktorí naň čakali priamo pred Hradom. „Toto bola príležitosť, ako sa odstrihnúť od červenej, ktorá ostala nevyužitá, a to zo strany, od ktorej sme to najmenej čakali,“ hovoril organizátor protestu Martin Piaček. Sochu naďalej žiadajú odstrániť.
„Ide o zlú sochu od pochybného autora, na nesprávnom mieste, navyše nainštalovanú bez povolení a širšej odbornej diskusie.“
Rozhodnutie zachovať sochu naopak privítal Smer, ktorého predstavitelia ju na Hrad presadili a slávnostne odhalili len pár dní pred voľbami.
Sulíka však varovali pred odstraňovaním nápisu. „Národná rada dostala od pána profesora len hlinený model. Na ňom môžu pán Sulík aj so všetkými, čo protestujú, robiť, čo chcú, ale na majetku občianskeho združenia bez súhlasu štatutárov alebo ľudí, ktorí sa poskladali, neurobí nič, to je môj odkaz,“ reagoval bývalý šéf parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška.
Kulich hovorí nie
Kedy text i znak zo súsošia zmiznú, je zatiaľ nejasné aj pre postoj Kulicha. Sulík žiaden termín nemá a spolieha sa iba na údajnú džentlmenskú dohodu. „Stretol som sa s autorom sochy a dohodol sa, že pán Kulich na svoje náklady zmení kríž na slovenský dvojkríž,“ hovorí.
Kulich však v stredu podvečer pre SME dohodu spochybnil. „Povedal som mu, že budem špekulovať, čo sa s tým dá spraviť. Veď to nie je chytiť brko a zapísať. Viete, čo je to začať rúbať do bronzu,“ povedal. „Zatiaľ to vidím tak, že to nejde, to nie je otázka len technická, ale aj historická,“ dodal Kulich.
Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová reagovala, že nahradenie znaku im v stredu večer opäť potvrdil aj Kulichov syn.

Beata
Balogová
