BRATISLAVA. "Stále sa vykonávajú jednotlivé úkony. Žaloba nebola ešte podaná na žiadnu osobu. Obvinení sú naďalej len dvaja vojaci," potvrdil dnes pre TASR hovorca Hlavnej vojenskej prokuratúry Branislav Kupec.
Zvyšné úkony budú podľa jeho slov vykonané po návrate vojakov z misie UNFICYP na Cypre začiatkom októbra. "Po vykonaní týchto úkonov bude vec ukončená," zdôraznil.
Hovorca Hlavnej vojenskej prokuratúry ešte v auguste informoval, že voči jednému z vojakov bolo vznesené obvinenie pre trestný čin neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla a pre trestný čin neuposlúchnutia rozkazu. Voči druhému bolo vznesené obvinenie pre trestný čin porušovania služobných povinností a tiež neuposlúchnutia rozkazu.
Ako v tom čase ďalej uviedol, začalo sa aj trestné stíhanie vo veci pre podozrenie zo spáchania trestného činu neuposlúchnutia rozkazu v prípade zvyšných dvoch vojakov. V tomto prípade ale ešte nebolo voči nikomu vznesené obvinenie.
Podľa medializovaných informácií vojaci vyrazili bez povolenia opití z cyperskej vojenskej základne na služobnom aute, pričom použili falošný jazdný príkaz. Do konfliktu mali prísť s vojenskou políciou, ktorú slovne aj fyzicky napadli.
Dychovou skúškou im údajne namerali 1,8 až 5 promile alkoholu. Odvolaný veliteľ slovenského kontingentu sa údajne snažil celú vec utajiť, aby nemal problémy hneď na začiatku svojho pôsobenia na Cypre. Nahradil ho Ľubomír Kochanský.
Za účelom prešetrenia týchto informácií bola v tom čase zriadená aj špecializovaná komisia, ktorej úlohou bolo prešetriť činnosť všetkých aktérov prípadu. Na jej činnosť osobne dohliadal aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Ľubomír Bulík. Vojaci si podľa medializovaných informácií museli letenky z Cypru zabezpečiť na vlastné náklady.
Hovorca OS SR Milan Vanga pre TASR potvrdil, že spomínaní príslušníci OS SR boli daní do personálnej zálohy, čiže na pôvodné funkcie sa nevrátili. Ich vtedajší veliteľ je naďalej v armáde, už však nepôsobí na veliteľskom poste.