BRATISLAVA. Voľné miesta sudcov sa budú po novom obsadzovať výlučne výberovým konaním. A to nielen na okresných súdoch, ktoré mohli zaujať justiční čakatelia bez výberového konania, ale aj na všetkých súdoch vyššieho stupňa.
Predpokladá to novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú dnes vláda SR schválila. Odstráni sa tým zvýhodňovanie justičných čakateľov.
Uchádzači o voľné miesta budú musieť predložiť zoznam blízkych osôb, ktoré sú sudcami, zamestnancami súdov, ministerstva, vrátane rozpočtových alebo príspevkových organizácií v pôsobnosti ministerstva spravodlivosti alebo členmi výberovej komisie.
Povinnosť predkladať takýto zoznam budú mať aj sudcovia v pravidelných ročných intervaloch.
Výberové konanie bude vždy verejné a verejne dostupné budú tiež všetky žiadosti uchádzačov, vrátane ich životopisov, motivačných listov a zápisnice z výberového konania, ako i údajov o ich vzťahoch k členom výberovej komisie.
Tá bude päťčlenná a vymenuje ju predseda súdu, ktorý vyhlasuje výberové konanie z vopred známej databázy kandidátov. Po jednom musia mať zastúpenie kandidáti zvolení parlamentom, súdnou radou a dvaja vymenovaní ministrom. Jedného zvolí na žiadosť predsedu súdu sudcovská rada súdu, na ktorom sa voľné miesto obsadzuje.
Podmienkou na pridelenie na súd vyššieho stupňa už nebude vek, ale doba vykonávanej praxe. Pre krajské súdy a Špecializovaný trestný súd to bude desať rokov a pre Najvyšší súd SR 15 rokov.
Dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu už nebude môcť minister, alebo súdna rada, ale rozhodne o tom disciplinárny senát na návrh. V prvom stupni bude rozhodovať trojčlenný senát disciplinárneho súdu, v druhom stupni odvolací senát. Oba na to budú mať desať dní.
O stáži sudcu bude rozhodovať minister spravodlivosti po prerokovaní s predsedom súdu, na ktorom dotyčný pôsobí, ako aj s inštitúciou, v ktorej má pôsobiť.
Vykonávať ju môže iba napríklad v Justičnej akadémii, vysokých školách alebo ako poradca v Kancelárii Ústavného súdu SR a v rámci štátnej správy len na účely získania skúseností potrebných pre výkon správy súdu. Zachovaná zostáva stáž v Kancelárii Súdnej rady SR. Doteraz ju mohol vykonávať najviac dva roky, po novom nesmie presiahnuť rok v období piatich rokov.
Justičná akadémia stratí svoj monopol pre ďalšie vzdelávanie sudcov. Zákon im ukladá povinnosť prehlbovať si svoje odborné vedomosti, avšak ich možnosti ako to urobiť, sa rozširujú napríklad i o odborné študijné pobyty v zahraničí.
Novela zaviedla aj povinnosť súdnej rady informovať ministra o preložení sudcu. Rovnako tak musí urobiť aj v prípade jeho pridelenia na výkon funkcie na určený súd.
Ďalšia zmena súvisí s postavením predsedov súdov. Tí môžu aj naďalej súdiť, ak zvážia, že majú dostatočný priestor na manažment súdu, ako aj na výkon súdnictva.
Ministerstvo trvá na zrušení odmien sudcom ako nesystémovej zložke, ktorá znamená úsporu 662.936 eur. "Vo všeobecnosti platí, že sudca by mal byť odmeňovaný len svojím funkčným platom," konštatuje ministerstvo. Upúšťa sa preto aj od udeľovania odmien pri dosiahnutí 50 rokov.
"Niet iných ústavných činiteľov, ktorí by mali nárok na takýto typ odmeny z dôvodu dosiahnutia určitého veku," upozorňuje rezort. Nebudú mať ani osobitný príplatok, ktorý sa mesačne pohyboval vo výške 30 eur za školenie justičného čakateľa.
Pristúpi sa tiež k úprave prideľovania funkčných príplatkov pre sudcov Najvyššieho súdu SR, ktorí rozhodujú o opravných prostriedkoch vo veciach Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).
Dostanú ich len tí sudcovia, ktorí v danom období mali pridelenú aspoň jednu vec, v ktorej konal v prvom stupni ŠTS.
Súdna rada už nebude môcť na návrh predsedu súdu zastaviť vyplácanie príplatku k náhrade príjmu a príplatku k nemocenskému, ak ho sudca poberal viac ako 30 dní v kalendárnom roku.
Podľa MS SR súdna rada nie je orgánom, ktorý je spôsobilý posúdiť oprávnenosť práceneschopnosti sudcu. Rovnako už nebude oprávnená podať návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcom. Naopak túto právomoc získa sudcovská rada voči predsedovi súdu.
Ústavný súd bude mať po novom povinnosť zverejňovať a sprístupňovať všetky právoplatné rozhodnutia.
Novela sa na rokovanie vlády dostala s rozpormi Najvyššieho súdu SR, Súdnej rady SR, Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR.