BRATISLAVA. Súhlasil aj s tým, aby zdravotné poisťovne preplácali dôchodcom a invalidom výdavky na lieky, ktoré prekročia určený limit.
Odporúčacie lístky presadila v zdravotníctve predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD). Zmena mala okrem iného zabrániť zbytočným návštevám pacientov v špecializovaných ambulanciách, pretože ľudia v súčasnosti potrebujú odporúčanie od všeobecných lekárov. Tí mali podľa očakávaní autorov právnej úpravy zachytiť pacientov, ktorí pomoc špecialistov nepotrebujú.
Kritici opatrenia však namietali, že praktickí lekári podpisujú odporúčacie lístky bez vyšetrenia, a pacienti tak len zbytočne čakajú v radoch pred ambulanciami. V prípade, že návrh úpravy zákona podporí aj parlament, ľudia budú môcť k špecialistom vo väčšej miere chodiť bez odporúčaní od všeobecných lekárov. Doposiaľ mohli navštevovať bez lístkov psychiatrické či gynekologické ambulancie, nepotrebovali ich ani pri opakovanej ceste k špecialistovi.
Novelou zákona o zdravotných poisťovniach ministerstvo navrhuje zmeniť aj zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného poistenia. Poisťovne by mali invalidom preplácať výdavky za doplatky na lieky na recept, ktoré presiahnu za štvrťrok 30 eur. Pre dôchodcov by mal platiť limit 45 eur za štvrťrok. Do výdavkov pacientov sa však v mnohých prípadoch zrejme nebudú započítavať reálne doplatky za konkrétne liečivo, pretože pre výpočet bude rozhodujúci najlacnejší dostupný liek s rovnakým účinkom.
Ministerstvo zdravotníctva taktiež navrhuje v novele zákona zmenu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Väčšina z nich by sa mala transformovať do konca budúceho roka, zdravotnícke zariadenia v správe ministerstva obrany budú mať k dispozícii o pol roka viac. Od zmeny očakávajú autori návrhu tlak na vedenie nemocníc, ktoré dlhodobo zápasia s dlhmi.
Novelou zákona by sa taktiež mali sprísniť pravidlá dohľadu nad hospodárením zdravotných poisťovní, ktoré rozdeľujú väčšinu peňazí v slovenskom zdravotníctve.
grm prl