BRATISLAVA. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová, ktorej skutky podľa združenia Aliancia Fair-play (AFP) nasvedčujú vážnym disciplinárnym previneniam, sa bráni voči uvedeným tvrdeniam.
Jej advokátka Alžbeta Milková v stanovisku, ktoré dnes poskytla TASR, uvádza, že aliancia kritizuje zdanlivé ovplyvňovanie rozhodnutí súdov, zároveň však vopred diktuje, ako sa má ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v tomto prípade zachovať.
Advokátka pritom cituje slová šéfky AFP Zuzany Wienk, že "by minimálne očakávali, že bude konať rýchlo a zodpovedne tak, aby nepremeškala lehotu na podanie disciplinárneho návrhu".
Vo vyhlásení sa okrem iného uvádza, že sudkyňa Švecová je zaskočená ďalšou nehoráznosťou. Podľa Milkovej bude lacnou korisťou pre novinárov, keďže sa ešte nespamätala z urážok a príkorí, ktoré jej spôsobilo predošlé krivé obvinenie. Narážala pritom na nedávno zverejnené informácie, že Švecová je vraj pravou rukou predsedu NS Štefana Harabina a údajne zarába viac ako prezident SR.
Advokátka pripomína, že v čase, keď funkcia predsedu NS SR nebola od októbra 2008 do júna 2009 obsadená, Švecová zabezpečovala celú činnosť tejto inštitúcie k plnej spokojnosti a bez osobitnej pozornosti médií a záujmu verejnosti.
Pod jej vedením bolo na NS SR vykonaných viacero kontrol, vrátane kontroly Ministerstva financií SR a nebolo počuť žiadnu kritiku, ani od AFP. Napriek tejto skutočnosti si treba položiť podľa nej otázku, aký bude osud sudkyne Švecovej v prípade, ak bude opätovne kandidovať na funkciu podpredsedníčky NS SR.
"Uprednostní Súdna rada SR záujem politického nominanta presadzovaného niektorou obávanou a vplyvnou osobou, pýta sa jej právna zástupkyňa.
AFP odovzdala 16. septembra na ministerstve spravodlivosti zistenia, ktoré podľa nej nasvedčujú vážnym disciplinárnym previneniam zo strany Harabina aj Švecovej. Vyzvala preto ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú na iniciovanie disciplinárneho konania. Zároveň sa obrátila na Úrad boja proti korupcii, aby preskúmal, či v týchto prípadoch nedošlo k spáchaniu trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a zasahovaniu do nezávislosti súdu.
Išlo o prípady, keď vedenie súdu dodatočne prerozdelilo už raz pridelené spisy bez použitia elektronickej podateľne. AFP preskúmala niekoľko desiatok rôznych prípadov, ktoré podľa Wienk nemali spoločné črty okrem tej, že neboli pridelené elektronickou podateľňou. "Tých prípadov, ktorých sa to týka, sú desiatky, ako keby išlo na NS o bežnú prax. Podľa môjho názoru sa dá povedať, že Harabin a Švecová majú teraz absolútnu kontrolu nad rozdeľovaním spisov," vyhlásila.