Belousovová: Vnútrostranícka demokracia v SNS neexistuje

Predsedu SNS Jána Slotu žiadala po neúspešných parlamentných voľbách o podporu svojej kandidatúry na čelo strany.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Napokon budú v sobotu (25.9.) na ružomberskom sneme bojovať obaja. Prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová v rozhovore pre TASR tvrdí, že si v tomto súboji verí a pred delegátmi sa chce dištancovať od škandálov, ktoré stranu posledné roky sprevádzali.

Nastal v SNS čas na zmenu?

V SNS je päť minút po dvanástej, aby nastal čas na zmenu. Sme na križovatke a ide o to, aby sme vykročili k záchrane alebo definitívne pôjdeme cestou HZDS, prípadne SMK a SNS zmizne z politickej scény Slovenska. Toto sú dve možnosti, pred ktorými stojíme.

O predsednícky post majú záujem zrejme až štyria kandidáti. Svedčí to o rozkole a množstve názorových prúdov v strane, alebo je za tým taktizovanie s cieľom odobrať šance súperom?

Ja nevylučujem jednu ani druhú možnosť. Možné je všetko, uvidíme na sneme.

Ján Slota najprv hovoril, že kandidovať nebude, potom sa to otočilo. Tým sa zrejme sťažila aj vašu cesta k úspechu...

Nemyslím si to. Na mojej strane sú veľmi dôležité argumenty. Áno, trošku ma to mrzí, lebo ja som pána Slotu žiadala o podporu mojej kandidatúry. Neskôr oznámil, že kandidovať bude. Ja som sa snažila mu navrhnúť, aby to nerobil a kvôli jednote strany prijal miesto čestného predsedu.

Čo vám povedal na žiadosť o podporu?

Že o tom bude uvažovať.

Aký je váš vzťah?

Normálne komunikujeme. Na mnohé veci máme rozdielne názory, ja som človek, ktorý sa nebojí svoje názory hovoriť. Pre mňa bude snem o tom, aby som sa určitým spôsob dištancovala od mnohých vecí, ktoré tu štyri roky prebiehali. Mali by sme hlavne hovoriť o tom, prečo SNS utrpela vo voľbách porážku a vyvodiť z toho isté dôsledky.

Akú máte v SNS podporu?

Ja sa môžem opierať len o niektoré vyjadrenia. Uvidíme, ako rozhodnú ľudia. Možno treba hovoriť o tom, čo by malo byť motívom rozhodovania.

Viete odhadnúť svoje šance?

Pri všetkej skromnosti si myslím, že sú dvaja kandidáti, ktorí môžu zamiešať karty, a to je pán Slota a ja.

Čo poviete delegátom, v čom vidíte vašu výhodu?

Chcem im povedať, že si treba dať dole ružové okuliare a pozrieť na to, prečo SNS utrpela porážku, prečo sme z 12 percent išli na päť, prečo sa od nás odvrátilo 140.000 voličov. Myslím si, že príčinou boli kauzy ako nástenkový tender či predaj emisií. Tieto kauzy sú späté s konkrétnymi ľuďmi, s konkrétnymi nomináciami. Tak by sa k tomu mali stavať aj delegáti snemu - či sa svojím rozhodnutím prihlásia k zodpovednosti za tieto kauzy alebo sa dištancujú...

To akoby ste hovorili, že vy s tým nemáte nič spoločné, to predseda...

Ja s tým naozaj nemám nič spoločné, tak ako väčšina členov SNS. Vo volebnej kampani nám voliči jednoznačne, a niekedy až dosť surovo, dávali najavo, kam nás zaradzujú. Že sme korupčníci, zlodeji... Ja si pred tým nechcem zakrývať oči. V uplynulých rokoch nominácie SNS nerobili orgány strany. Ja sa teraz dozvedám z novín o tom, že strana mala v čase koalície svojich zástupcov v takej dozornej rade, na takom poste... Ja ako prvá podpredsedníčka som to nevedela, neexistuje uznesenie žiadneho orgánu strany o tom, že by sme tam ľudí nominovali. Nominoval ich tam jeden človek - predseda. A teraz, ak niečo v tých funkciách postvárali, tak zodpovednosť majú niesť všetci? O tom bude rozhodovanie na sneme, nie o vykrikovaní hesiel o jednote strany a pekných úsmevoch.

Teda očakávate horúcu atmosféru?

Nie, očakávam pragmatizmus. Veci, čo som spomenula, treba povedať pokojným tónom, ale nie len tie príjemné, ale aj nepríjemné. Ja mám len jediné, čo si chránim celý život, a to je moje dobré meno. Preto považujem za potrebné kandidovať a dať šancu aj členom SNS obhájiť aj svoje dobré meno.

Ak by ste neuspeli, kto by mal viesť ďalej SNS?

Ja idem do kandidatúry tak, že chcem a viem uspieť...

Povedali ste však, že v prípade neúspechu zo strany neodídete, teda by vám malo záležať, kto ju povedie...

Teraz to neviem povedať. Ja si skromne myslím, že je to v prvom rade o veľkej práci, lebo hlavnou úlohou nového predsedu bude očistiť meno strany bez zbytočných fráz. Keď si všímate slovenskú politickú scénu, tak vidíte, že HZDS končí. Keď si vezmete ich voličov a tých 140.000, o ktorých sme prišli, je to veľmi zaujímavé percento. SNS by ich mohla po vnútornej obrode získať a byť výrazným politickým subjektom. Asi nie je chyba v národe, ale s najväčšou pravdepodobnosťou v nás. Čo voličov odpudilo? Hlavne spôsob vládnutia. Pre kauzy nebolo vidieť dobrý prínos SNS. Vybudovalo sa najviac nájomných bytov, eurofondy sa použili na rekonštrukcie škôl. Ak teda neurobíme očistu, SNS nemá šancu.

Vy aj pán Švantner presadzujete tajné hlasovanie o novom predsedovi, Ján Slota je však presvedčený, že tento spôsob vyhovuje len pokrytcom...

Ten, kto je skutočne chlap, sa tajného hlasovania nebojí. Práve vtedy sa ľudia cítia slobodne. To nie je pokrytectvo, človek sa chce rozhodnúť v pokoji bez nejakého tlaku. Na Predsedníctve sa dokonca išlo do takých krajností, že ak sa bude hlasovať tajne, tak delegáti budú mať rôznofarebné lístky za každého kandidáta a naň napíšu svoje meno a podpis. Povedzte mi, o čo potom ide? O 50-te roky socializmu?

Ján Slota sa obáva, že nevyhrá?

Každý sa obáva, že nevyhrá.

Viete zagarantovať, že SNS sa opäť nerozdelí?

To bude závisieť od všetkých, od schopnosti spolupracovať.

Dokážete si priznať a poučiť sa z chýb z pôsobenia v koalícii?

Práve o tom hovorím, o mnohých nomináciách sme ani nevedeli. Do strany treba aj zmenou stanov vniesť vnútrostranícku demokraciu. Ona neexistuje. My ideme do takých extrémov, že jeden človek bude rozhodovať aj o komunálnych voľbách...

Tvrdenie o absencii straníckej demokracie je dosť silné. Ste členkou najužšieho vedenia, to vám to doteraz nevadilo?

Vadilo, ja som sa ozývala, ale nedalo sa s tým nič robiť. Až snem môže zmeniť stanovy a závisí od predsedu, či má vôbec vôľu to urobiť. Hovoriť dnes, že nám stačia programové ciele z 19. storočia je trošku scestné, veď my žijeme v iných reáliách. SNS musí reagovať a stať sa aj programovo modernou stranou.

Tvrdili ste, že koalícia Smer, SNS a HZDS bola najlepším riešením pre Slovensko. Smer vám ale dosť voličov vzal. Bola koalícia najlepším riešením aj pre vašu stranu?

Určite áno. Voliči nie sú sprivatizovateľní, nemôžete povedať, že toto sú moji voliči, nechajte mi ich. Tu prebieha súťaž o voliča, teda ak ho my nevieme osloviť, tak to urobí niekto iný. Samozrejme, že Smer do nás bil, lenže ja hovorím, že keby sme nedali náboje, tak by do nás nestrieľal.

SNS je opozičnou stranou, a tieto subjekty môžu získavať politické body kritikou vládnej koalície a ponúkaním alternatívy. Od volieb však pôsobíte v parlamente pomerne zakríknuto. Asi nie je ľahké presadiť sa popri silnom Smere...

Je to skôr preto, že sa čaká na snem, od ktorého bude závisieť smerovanie SNS. Ale viem si predstaviť intenzívnejšiu opozičnú politiku. To, že nás je v parlamente deväť, nie je výhoda, ale keby sme intenzívne pracovali, tak by sa to dalo.

Štyri roky ste boli so Smerom koaliční partneri, teraz pôsobíte dojmom, akoby ste sa nepoznali. Nemrzí vás, že nerazíte spoločnú opozičnú cestu?

Mňa osobne áno. Myslím si, že vývoj na Slovensku pôjde smerom dvoch prúdov. Jeden predstavujú tí, ktorí kladú dôraz na tradičné hodnoty spoločnosti - vlastenectvo, ochrana štátu, kresťanské hodnoty, ochrana rodiny. Druhý prúd je liberálny, robí politiku podľa diktátu zvonku a niekedy doslova poškodzuje národné a štátne záujmy SR. Bolo by asi lepšie, keby koalície vznikali v rámci jedného brehu, pre Slovensko najlepšie na tom tradičnom. Preto si myslím, že spolupráca so Smerom je prirodzená a perspektívna, ale musíme vystupovať ako partneri. SNS nie je pionierskou organizáciou Smeru.

Vy aj Smer ste sa zhodli na kritike referenda. Bez ohľadu na to, že bolo neplatné, akú váhu má podľa vás takmer milión zúčastnených?

Určite pre každého politika veľkú. Na druhej strane voliči nepochopili, že pán Sulík referendom pokračoval vo svojej kampani a všetky tie otázky môže predkladať do parlamentu. On vôbec nemusel trvať na plebiscite. Na čo sa pýta na drahé limuzíny, keď sa môže voziť v MHD?

Ľudí trápila najmä poslanecká imunita, aj keď v referende sa riešilo zrušenie len priestupkovej. Vy už dlho tvrdíte, že imunitu nepotrebujete a aj ste hlasovali za jej zrušenie. Nebojíte sa šikanovania zo strany exekutívy, ako sa vyjadril napr. pán Číž (Smer)?

My ako politici by sme nemali ľudí provokovať, ale zamyslieť sa nad tým, prečo téma imunity tak rezonuje. Niektorí poslanci naozaj provokujú jej zneužívaním. Fotografie opitých poslancov, to čo má byť?

Okrem maďarskej menšiny sa často vyjadrujete aj k rómskej. Ľudia však majú pocit, že sa v tejto oblasti nič neurobilo, a tak často fandia pravicovým extrémistom, ktorí za nich berú spravodlivosť do vlastných rúk. Nezlyhali ste?

My sme nezlyhali, lebo sme nemali zodpovednosť za riešenie tejto problematiky. Tú mal pán Čaplovič (Smer), ktorého sme viackrát kritizovali, lebo sa za jeho obdobia nič neriešilo. Prichádzali sme aj s konkrétnymi návrhmi, ale neprešli.

Ak budete novou predsedníčkou strany, čo urobíte ako prvé?

Začnem pracovať na zmene stanov, už na sneme po svojom zvolení navrhnem vytvoriť programovú komisiu, ktorá by urobila návrh demokratických stanov a predložila ich na vnútrostranícku diskusiu. V priebehu niekoľkých mesiacov by stanovy zmenil zvolaný snem. Chcem SNS vrátiť do rúk členom. Ďalším krokom bude zoskupovanie špičkových odborníkov, ktorí začnú pracovať na programovej transformácii SNS na modernú stranu európskych rozmerov.

Ponúknete Jánovi Slotovi post čestného predsedu?

Bude to závisieť od rozhodnutia členov snemu.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 2. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 3. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 4. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 5. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 6. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 7. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 8. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 9. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 572
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 107
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 376
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 448
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 389
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 877
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 586
 8. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 442
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 437
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 852

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

Neprehliadnite tiež

Rajtár z SaS: Kollár je liberál, Sulíka s Kotlebom by som vôbec neporovnával

Spoluzakladateľ SaS a poslanec Jozef Rajtár hovorí, že v strane sa začal opäť angažovať, aby pomohol poraziť Smer.

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

Podpora diktatúre na Slovensku poklesla

Agentúra Focus sa ľudí znova pýtala, v čom vidia alternatívu demokracie. Diktatúru podporuje menej Slovákov ako pred dvoma mesiacmi.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop