BRATISLAVA. O právnej norme už niekoľko dní rokuje strana s Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu (MKCR) SR. Dohodu ešte nedosiahli. Líder Mosta-Híd Béla Bugár dnes pre TASR uviedol, že to na ňu zatiaľ ani nevyzerá.
"A práve preto budeme rokovať, lebo zákon, pokiaľ nebude v poriadku, my nepustíme do parlamentu," zdôvodnil Bugár, prečo dnes mimoriadne zasadne predsedníctvo strany.
Členov straníckeho orgánu bude predseda poslaneckého klubu László Solymos informovať o priebehu a záveroch rokovania s MKCR SR. Predsedníctvo bude podľa jeho slov hľadať také riešenie, ktoré bude mať zmysel. "Chceme sa dopracovať k tomu, za čo budeme môcť zahlasovať potom v parlamente," doplnil.
Rokovania ohľadom novely jazykového zákona medzi Mostom-Híd a ministerstvom kultúry sa začali ešte v stredu 22. septembra po ukončení schôdze kabinetu.
Jedným z jej bodov bola aj novela jazykového zákona, po stretnutí Koaličnej rady sa nakoniec z programu vypustil. Očakávalo sa, že ak partneri dospejú k dohode, bude dnes pre právnu normu mimoriadne zasadať vláda. Keďže sa rokovania zatiaľ neskončili úspechom, kabinet dnes nezasadne.
Solymos pre TASR uviedol, že k dohode nedošlo preto, že sa Most-Híd s MKCR SR "ešte nedostali na rovnakú vlnovú dĺžku". Strana Bélu Bugára sa nevie stotožniť so súčasnou podobou návrhu.
Hlavný problém nie je podľa neho v sankciách, ale v tom, že celý zákon je zlý a pokuty potom vyvolávajú obavy určitej časti populácie. Domnieva sa, že keby sa sankcie zrušili, pocit strachu by vymizol. Most-Híd pripúšťa dve alternatívy. Jednou z nich je odstránenie pokút alebo prípadne presné definovanie, za čo a komu ich možno udeliť. "Pre nás je to len kompromisné riešenie," upozornil.
Najlepšiu alternatívu vidí Most-Híd v úplnom zrušení jazykového zákona, uvedomuje si však, že na tento krok nie je politická vôľa.
K dohode chce strana dospieť čo najskôr, aby prípadne mohla vláda mimoriadne o tejto otázke rokovať ešte v piatok 24. septembra. Piatok je posledný termín na to, aby sa do parlamentu dostali návrhy zákonov, o ktorých bude plénum rokovať na svojej októbrovej schôdzi.
Solymos vidí snahu šéfa rezortu kultúry sa dohodnúť, pričom z pôvodného zákona už vypadlo veľa sporných vecí. "Minister robí ústupky a riešenia hľadáme aj my," poznamenal.