SME

Dostál o kauze hayekovci: Mohlo to byť nedopatrenie

Poslanec Ondrej Dostál má pochybnosti o tendri hayekovcov na ministerstve financií, kde sa prihlásili len spriatelené firmy, ale trestné oznámenie sa podať nechystá.

(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

V čase, keď bol Robert Fico pri moci, patril medzi hlavných kritikov netransparentných tendrov. Podával trestné oznámenia. ONDREJ DOSTÁL dnes ako poslanec parlamentu za Most-Híd má pochybnosti o tendri hayekovcov na ministerstve financií za 1,4 milióna eur, kde sa prihlásili len spriatelené firmy, ale trestné oznámenie sa podať nechystá. Je to vraj na zodpovednosti strán. Do kauzy je namočený aj štátny tajomník za Most-Híd Ivan Švejna.

Čo hovoríte na postup strany Most­-Híd, ktorá sa v súvislosti s kauzou hayekovcov jednoznačne zastala svojho štátneho tajomníka Ivana Švejnu s tým, že s pochybnými obchodmi nemá nič spoločné?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Je zodpovednosť strany, ako vyrieši podozrenia, ktoré sa objavili a či vyvodí nejaké dôsledky. Hovorí sa najmä o tom povolebnom tendri, kde zrejme došlo ku konfliktu záujmov štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Martina Chrena, to sa netýkalo pána Švejnu. Ale keďže sami zrušili tú zmluvu a predali svoje podiely v spoločnosti ešte pred tým, ako sa o tom začalo hovoriť, možno to vnímať ako nedopatrenie, nie vedomé porušenie povinností."

Koalícia sa však vyhýba spornému tendru Hayek Consulting za 1,4 milióna eur na ministerstve financií z roku 2008. Profitovali z toho ľudia, ktorí sa následne stali štátnymi tajomníkmi. To je v poriadku?

„Môžeme mať pochybnosti o transparentnosti priebehu toho verejného obstarávania. Aj keď to celé zrejme prebehlo v súlade so zákonom a práca, ktorú odviedli, bola zmysluplná, teda nedošlo len k nejakému prelievaniu peňazí, otázniky okolo transparentnosti zostávajú. Ale to je zodpovednosť strán, ktoré nominovali štátnych tajomníkov, prípadne premiérky, alebo ich samých."

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa v minulosti objavili rôzne podozrenia, vo viacerých prípadoch ste sám dávali podnety na ich prešetrenie. Teraz nejde o taký prípad?

„Nemám zatiaľ indíciu, že by v tomto prípade došlo k trestnému činu. Takže tu nie je dôvod obracať sa na políciu. Podľa toho, čo bolo publikované, ani neboli porušené nejaké predpisy. Takže skôr je to o transparentnosti celého procesu."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 030
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 628
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 235
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 3 950
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 714
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 098
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 221
  8. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi 2 117
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, kde a proti komu nastúpia slovenskí hokejisti na MS v hokeji 2026 vo Švajčiarsku.


2024 Hockey Hall of Fame inductee Pavel Datsyuk, left, shakes hands with Lanny McDonald, right, during a ceremony prior to NHL hockey game action between the Detroit Red Wings and the Toronto Maple L

Súčasťou turnaja bola aj výstava fotografií s názvom Hrdinovia našej doby, ktorí urobili krok k nesmrteľnosti. Bola venovaná Rusom, ktorí zahynuli počas okupácie Ukrajiny.


SITA
Mia Pohánková.

Slovenská tenistka je v hre ešte vo štvorhre.


TASR
Ilustračná fotografia.

Klub vytvoril fond, aby pomohli jeho rodine pokryť náklady na pohreb.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu