BRATISLAVA. Upokojenie vášní. Tým v stredu zdôvodňoval svoje rozhodnutie ponechať spornú sochu Svätopluka na čestnom nádvorí Bratislavského hradu predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).
Zmiznúť má len nápis, ktorý veľkomoravské knieža pasuje na kráľa starých Slovákov a kríž na štíte pripomínajúci gardistický znak.
Či sa Sulíkovi podarí zmierniť vášne tak jednoducho, však isté nie je. Bývalý predseda Národnej rady a štatutár občianskeho združenia Svätopluk Pavol Paška (Smer) vyhlásil, že socha patrí združeniu a ľuďom, ktorí sa na ňu skladali.
Ruky preč
„Na majetku občianskeho združenia bez súhlasu či už štatutárnych zástupcov alebo ľudí, ktorí sa poskladali na jeho realizáciu, neurobí nič,“ vyhlásil Paška. V opačnom prípade Sulíkovi hrozí právnymi krokmi.
Národná rada však trvá na tom, že socha umiestnená na pozemku národnej kultúrnej pamiatky je vlastníctvom štátu. Argumentuje licenčnou zmluvou medzi parlamentom, autorom sochy a združením.
Zmluva hovorí, že autor poskytol Národnej rade „výhradnú licenciu“, aby z modelu nechala vytvoriť originál sochy. O jej vlastníctve tam nie je ani zmienka.
Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová tvrdí, že Kulich previedol zmluvou majetkové práva na Národnú radu. Ak si podľa nej Smer myslí niečo iné, má to vydokladovať.
Politici Smeru, ktorí Svätopluka na Hrade slávnostne odhalili len pár dní pred voľbami, presviedčajú, že socha patrí im. „Vlastníkom sochy, vrátane podstavca s nápisom, je občianske združenie Svätopluk, ktoré bolo založené z iniciatívy troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorí na sochu finančne prispeli,“ napísala hovorkyňa Smeru Silvia Glendová. O vlastníctve nepredložila žiadny doklad.
Kulich kľučkuje
„Ja neviem,“ odpovedal včera na otázku, koho majetkom je socha na hrade, Kulich.
Isté nie je ani to, či nechá autor sochu upraviť. „Povedal som, že budem špekulovať, čo sa
s tým dá spraviť. Veď to nie je chytiť brko a zapísať, viete, čo je to začať rúbať do bronzu,“ povedal sochár v stredu po oznámení Sulíkovho rozhodnutia.
Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová tvrdí, že bez ohľadu na vlastníctvo sochy je jediným, kto môže dať súhlas na úpravu sochy, práve jej autor. „Kontaktovali sme syna pána Kulicha, ktorý zabezpečuje právnu stránku komunikácie, a ten nás opätovne uistil, že dohoda platí a autor na vlastné náklady upraví znak do podoby slovenského dvojkríža,“ napísala včera.
„Dohodli sme sa, že sa o to pokúsime. Nie je to ešte uzavreté, nie je jasná technológia, termíny ani technické otázky,“ reagoval včera sochárov syn Branislav Kulich.
Kedy bude socha upravená, jasné nie je. „Národná rada ako nadobúdateľ licencie požiadala na základe predošlej ústnej dohody o písomný súhlas autora s odstránením symbolu dvojkríža zo štítu jazdca. Presný termín bude záležať na výslednej podobe dohody s autorom,“ napísala včera Tóthová.

Beata
Balogová
