BRATISLAVA. Hoci boj proti klientelizmu a korupcii je podľa programového vyhlásenia vlády i predvolebných sľubov jednou z prioritných tém vlády, jej predstavitelia v stredu zamietli návrh novely zákona o verejnom obstarávaní.
Ten mal predovšetkým zaväzovať štátne inštitúcie obstarávať aj elektronicky, cez verejné obstarávania. Vláda návrh Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) zamietla s tým, že do vlády predloží ministerstvo spravodlivosti úplne nový zákon o obstarávaní.
Odloženie zákona, ktorý mal platiť od prvého januára budúceho roka, sa nepozdáva najmä zahraničným investorom, upozornili Hospodárske noviny.
Miera korupcie a klientelizmu v posledných rokoch podľa Transparency International na Slovensku rástla, na zákon si však investori budú musieť počkať najskôr do polovice roka 2011.
Málo ambiciózny zákon
Čo sú eaukcie
elektronická aukcia prebieha cez počítač, na diaľku;
uchádzači predložia ponuku, na základe ktorej môžu postúpiť do aukcie;
dostanú prístupové heslá;
na začiatku do systému vložia vstupné ponuky;
súťažiaci v časovom limite upravujú svoju ponuku tak, aby bola stále výhodnejšia;
softvér vyhodnocuje kritériá podľa ich váhy a určí poradie.
„V rámci povinného elektronického verejného obstarávania bude vláda presadzovať aj zavedenie elektronických aukcií ako povinnej formy obstarávania vždy, keď je to možné,“ zaviazala sa vláda v programovom vyhlásení.
Malo ísť o súčasť prvého balíčka opatrení boja proti korupcii. Doteraz napríklad vláda z neho splnila zverejňovanie zmlúv na internete.
„Návrh bol príliš málo ambiciózny a treba pripraviť úplne nový zákon,“ povedal Rado Baťo, hovorca premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ).
Úrad pre verejné obstarávanie, ktoré vedie nominant Smeru Roman Šipoš, chce napriek tomu pripraviť nový, komplexný zákon o verejnom obstarávaní. Vláda však prípravou poverila ministerstvo spravodlivosti.
Softvér za desiatky miliónov
„Druhý dôvod neprijatia bol, že sa vláde nepozdávala doložka vplyvov, kde boli vyčíslené vklady na zavedenie povinných elektronických aukcií na vyše tridsať miliónov eur,“ vysvetlil rozhodnutie Baťo.
V doložke úrad vyčíslil, že pri počte aktívnych verejných obstarávateľov 1971 bude musieť zakúpiť softvér na elektronické aukcie približne 900 subjektov.
Cenu za softvér pre jeden subjekt vyčíslil úrad na 40tisíc eur. Spolu by tak štát mal zaplatiť až 36 miliónov eur.
Profesionálnym spoločnostiam zaoberajúcim sa verejnými obstarávaniami a elektronickými aukciami sa táto suma zdá premrštená.
František Pisk, konzultant spoločnosti Accenture hovorí, že existujú omnoho efektívnejšie a lacnejšie riešenia. „Napríklad zdieľanie softvéru elektronickým aukcií medzi inštitúciami alebo vytvorenie jedného softvéru, ktorý by používali všetky inštitúcie,“ hovorí. Ďalšou možnosťou je využívanie softvérov Európskej komisie.
Štát by tak nepotreboval nákup nákladných deväťsto licencií.
Ako prišiel ÚVO k sume 40-tisíc eur, nevysvetlil.
„Nešlo o žiadny konkrétny typ softvéru od žiadnej konkrétnej IT firmy. Pracovníci ÚVO, ktorí rýchlu novelu zákona o verejnom obstarávaní vrátane prílohy pripravovali, vychádzali z verejne a bežne dostupných informácií, ktoré sú na trhu pre tento typ technickej výbavy, ktoré sa spriemerovali. Ide teda o čisto komerčnú záležitosť,“ povedal hovorca ÚVO Branislav Zvara.

Beata
Balogová
