AKTUALIZOVANÉ 20:09

Radičová rieši kauzu hayekovci ako Fico

Premiérka tvrdí, že nemala na výber. Mohla položiť vládu alebo ustúpiť partnerom. Koalícii nestačia doteraz zverejnené pochybnosti. Chce pečiatku NKÚ, ktorý nemusí nič odhaliť.

(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) sa v kauze hayekovcov rozhodla pre riešenie, ktoré posledné štyri roky pri podozrivých tendroch volil Robert Fico (Smer).

Zákazky firmy Hayek Consulting, ktoré dostala od štátu, preverí Najvyšší kontrolný úrad. Taká je dohoda štyroch vládnych strán, ako kauzu ďalej riešiť.

Ak rozhodne, že došlo k pochybeniu, štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most­Híd), ktorí boli spoločníkmi firmy, odídu z funkcií.

Hayekovci dostali zákazky od Národnej agentúry spadajúcej pod ministerstvo hospodárstva aj od ministerstva financií. Vyvolávajú pochybnosti, či išlo o reálnu súťaž, keďže sa do nich prihlásili im spriatelené firmy, ktoré neodovzdali ani len základné dokumenty, aby splnili podmienky súťaže. Podozrivá je aj cena.

Radičová tvrdí, že nemala na výber. Minister Juraj Miškov odmietal podať návrh na odvolanie štátneho tajomníka Chrena a Radičová by musela odvolať ministra. To by položilo vládu. Most-Híd zase odmietal odvolať Švejnu.

„Moji koaliční partneri tento proces vnímajú inak ako ho vnímam ja. A ja som sa musela rozhodnúť," povedala. „Ak to niekto chce interpretovať ako slabosť, nech sa páči," dodala.

Radičová si myslí, že by mali bývalí spolumajitelia firmy a štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd) odstúpiť z funkcií okamžite.

Nemusia zistiť nič

Práve predraženosť alebo zmanipulovanosť súťaže však NKÚ pravdepodobne vôbec nebude skúmať. Ukázalo sa to už pri nástenkovom tendri.

Úrad neskúmal ceny služieb, za ktoré ministerstvo výstavby v škandalóznom tendri nakupovalo, ale iba to, či išlo o služby, ktoré boli podľa zákona dovolené, a či služby boli naozaj dodané.

To isté sa týka aj priebehu súťaže. Aj v prípade hayekovcov bola pravdepodobne v súlade so zákonom. NKÚ nemá ako odhaliť, že zvyšní súťažiaci sa do súťaže prihlásili len formálne.

„Je to dôkaz toho, že je to premiérka, pre ktorú platia argumenty," pochvaľoval si Radičovej rozhodnutie predseda parlamentu a SaS Richard Sulík. „Len hlupák nemení názor."

Podľa Sulíka je správne, ak zmluvy posúdi NKÚ. „Ja to posúdiť neviem."

S dohodou súhlasí aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. „Ak je pani Radičová presvedčená, že treba preskúmať aj tie staršie zmluvy, nech sa to preskúma, potom sa rozhodneme," povedal Bugár.

V kauze hayekovci nikdy nešlo o pánov Chrena a Švejnu. V skutočnosti sa rozhoduje, či táto koalícia naozaj zmení charakter štátu. Hovorí v stĺpčeku Matúš Kostolný


Po spoločnom vystúpení premiérky Radičovej a predsedu Sulíka je zrejmé, že koalícia svoj prístup skorigovala. Komentár Mariána Leška

Nechcela pád vlády

Radičová tvrdí, že ak by išlo o štátnych tajomníkov za SDKÚ, strana by ich dávno stiahla. Teraz však podľa nej hrozil pád vlády.

„V okamihu pádu vlády nám hrozí provizórny rozpočet a cesta do záhuby. Ja si túto zodpovednosť uvedomujem," povedala.

„V skratke povedané, pán Sulík vrátil pani Radičovej ten balónik, ktorý mu dala v čase volebnej noci," komentoval podľa TASR Radičovej rozhodnutie predseda Smeru Robert Fico.

On sám ako premiér odkladal riešenia podozrivých tendrov tak, že ich dal skúmať NKÚ alebo Úradu pre verejné obstarávanie.

Kontroly v takýchto prípadoch trvajú aj rok.

Radičová však tvrdí, že NKÚ dostane presné zadanie, a tak dlho to určite trvať nebude.

Fico kritizoval

Fico tiež kritizoval, že za všetko, čo "si táto vládna koalícia navarila", musí niesť zodpovednosť on a jeho predchádzajúca vláda.

"V tomto trápnom a smiešnom divadle, ktoré robia okolo dvoch bezvýznamných štátnych tajomníkov, sa ešte vyhovárať na predchádzajúcu vládu, tak to chce ešte určitú mieru predstavivosti," povedal. Spoločnosť podľa Smeru kauza otravuje.

Politológovia: Je to prenášanie zodpovednosti

Rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej a predsedu strany SaS Richarda Sulíka je podľa politológov prenášaním zodpovednosti.

"Nevedeli sa dohodnúť na spoločnom postupe, preto si našli arbitra. Takéto riešenia sú však alibistické," povedala pre agentúru SITA vedúca katedry politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Darina Malová.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova takto ani jedna strana nestratí svoju tvár. "Myslím si, že v tejto chvíli je spor, ktorý sa črtal medzi predsedníčkou vlády a stranou SaS nateraz zažehnaný a s veľkou pravdepodobnosťou už ani nevznikne," uviedol Mesežnikov.

Politológ si myslí, že predseda Smeru Robert Fico nebude môcť v tejto súvislosti hlasito vyjadrovať svoje výhrady, pretože aj rozhodovanie v kauze nástenkového tendra bolo prenesené na NKÚ. "Ak by on voči tomu teraz vyslovil výhrady, poprel by sám seba," konštatoval Mesežnikov.

Agentúru vraj ovládli pochybné skupiny

Agentúru, ktorá dala v minulom volebnom období zarobiť aj hayekovcom, ovládala podľa premiérky Ivety Radičovej organizovaná skupina. Vyšetruje to Úrad boja proti korupcii.

BRATISLAVA. V Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorá spadá pod ministerstvo hospodárstva, dochádzalo od roku 2006 k tunelovaniu, vyhlásila včera premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.

„Ide o spreneveru vyše štyroch miliónov eur. Agentúru ovládli pochybné skupiny, ktorých vplyv trvá dodnes," povedala Radičová. Škoda podľa nej môže byť až trinásť miliónov eur.

Miškov netušil

K sprenevere podľa Radičovej dochádzalo každý rok od roku 2006. V rokoch 2008 až 2009 dostala od agentúry štyri zákazky aj Hayek Consulting.
Prípad rieši Úrad boja proti korupcii.

Radičová dala ministrovi hospodárstva Jurajovi Miškovovi a štátnemu tajomníkovi Martinovi Chrenovi (obaja SaS) sedem dní na to, aby odvolali všetkých nominantov v predstavenstve aj dozornej rade. Ide o ľudí, ktorých dosadila už nová vláda.

„Nie som oboznámený so žiadnymi podozreniami voči nominantom tejto vlády vo vedení agentúry," povedal SME Miškov. Po oboznámení sa so situáciou a jej „vyhodnotení" je vraj pripravený okamžite konať.

Všetky nové nominácie musia podľa Radičovej ísť najskôr koaličnej rade. „Vypíšem konkurz na čistých nominantov, dúfam, že sa nám to podarí," povedala.

Agentúra pripravuje projekty pre podnikateľov financované zo štátneho rozpočtu a z európskych fondov. Podľa výročnej správy za rok 2009 cez ňu išlo na 217 projektov vyše 17,8 milióna eur.

Hayekovec vo vedení

Najvyšším riadiacim orgánom agentúry je Zbor zástupcov členov združenia, ktorý má troch členov.
Jedným z nich je šéf Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec, ktorý bol vlani lídrom kandidátky SaS pre eurovoľby. Sulíkovej strane daroval 60-tisíc eur. Oravec je zároveň prezidentom Hayekovej nadácie.

Výkonnou zložkou je správna rada agentúry, činnosť kontroluje dozorná rada. Pod správnou radou je generálny riaditeľ Miroslav Dunajčín. Vo funkcii len nedávno nahradil Milana Jankuru, ktorého Miškov odvolal začiatkom augusta.

Dunajčín bol od roku 2007 finančným riaditeľom agentúry a Jankurovým zástupcom. Jankuru za šéfa agentúry zvolila správna rada v júni 2007 za éry exministra Ľubomíra Jahnátka zo Smeru.

(mož, bum)
Tendre Hayek Consulting 2007 - 2010

Spolu firma podľa zverejnených zmlúv získala od štátu zákazky za 1 830 109 eur

Ministerstvo financií, zákazka za 90-tisíc eur

september 2007

 • tri zmluvy na dodávku podkladov k projektu programového rozpočtovania samospráv spolu za vyše 90 800 eur
 • ministerstvo oslovilo tri firmy - Hayek Consulting, Nomos a Občianske združenie na podporu slobodnej spoločnosti (OZPSS)
 • zvíťazila ponuka Hayek Consulting s najnižšou cenou
 • v Nomose v minulosti pôsobil konateľ Hayek Consulting Matúš Pošvanc
 • podpredsedníčka Nomosu Zdenka Uhlárová spolupracovala s Ivanom Švejnom. Ich spoločná firma Istota PS bola v rokoch 2003 až 2006 spolumajiteľom Hayek Consulting
 • OZPSS vedie Marián Letovanec. Toho neskôr hayekovci najali, aby s nimi spolupracoval na projekte ministerstva

Ministerstvo financií, zákazka za 1,4 milióna eur

január 2008

 • do súťaže sa prihlásili spolu s Hayek Consulting opäť Nomos a OZPSS
 • ponuky Nomosu a OZPSS nespĺňali ani základné kritériá
 • nezúčastnili sa ani na otváraní obálok. Cenové ponuky všetkých troch uchádzačov boli veľmi blízke
 • s uvedenými firmami Hayek Consulting získala v roku 2007 od Úradu vlády projekt Moderné Kysuce za viac ako 347-tisíc eur

Ministerstvo hospodárstva 280-tisíc eur

2008 až 2010

 • štyri zákazky od Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania
 • vždy išlo o podprahovú zákazku zverejnenú na stránke agentúry
 • rok 2008 - projekt Výskum kvality podnikateľského prostredia za 66-tisíc eur, prihlásené boli ešte Letovancovo OZPSS a VUPOR
 • šéfom VUPOR je Pavel Michalík. Osoba s rovnakým menom kandidovala v župných voľbách v roku 2005 za Švejnovo hnutie Vpred s Chrenom a Pošvancom
 • v roku 2009 dve zákazky za vyše 214 800 eur, v tendri súťažili firmy VUPOR, Agromedika Mariána Letovanca, Trefa Milana Gondu z Hayek Consulting
 • ďalším uchádzačom bola s. r. o. Veri consult, ktorej jediným spoločníkom je Pošvanc

Ministerstvo hospodárstva 59-tisíc eur

jún 2010

 • zákazka Poradenstvo pri analýze podnikateľského prostredia
 • v prvej časti išlo o dodanie diela Mesto pre biznis za 8300 eur
 • do súťaže sa prihlásili opäť VUPOR, Agromedika a Trefa
 • Hayek Consulting neskôr zmluvu vypovedala
Vyhlásenie predsedníčky vlády SR ku kauze Hayek Consulting

Podľa právnych analýz, ktoré sme si dali vypracovať, podpisom zmluvy z júla tohto roku nedošlo k porušeniu zákona.

Napriek tomu v súvislosti so štátnym tajomníkom Martinom Chrenom treba vážne hovoriť o konflikte záujmov.

Sám Martin Chren tvrdí, že zmluvu spoločnosť vypovedala hneď, ako si uvedomili, že mohlo dôjsť k takémuto konfliktu záujmov. Dokazuje to listom, podľa dátumu zo 16. augusta 2010, v ktorom firma zmluvu vypovedala.

Pochybnosti vyvolalo viacero zmlúv, ktoré štátne inštitúcie podpísali so spoločnosťou Hayek Consulting počas pôsobenia vlády Roberta Fica.

Práve preto, aby takéto otázniky nevznikali, prijala moja vláda viacero opatrení, ktoré majú zvýšiť transparentnosť verejného obstarávania a používania štátnych financií. Pripomínam, že to bola táto vláda, ktorá zmluvy zverejnila a umožnila občanom kontrolu.

Koaliční partneri so mnou súhlasia, že sú tu pochybnosti. Ale nevyhodnocujú situáciu okolo Hayek Consulting ako dôvod na odstúpenie, respektíve odvolanie štátnych tajomníkov.

Dohodli sme sa, že prostredníctvom poslancov Národnej rady SR požiadame Najvyšší kontrolný úrad o preverenie hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti prostriedkov vynaložených v kontraktoch štátnych inštitúcií so spoločnosťou Hayek Consulting.

V prípade, že Najvyšší kontrolný úrad neskonštatuje jednoznačnú transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť týchto kontraktov a vystaví protokol, rozhodnem, či obaja štátni tajomníci odstúpia.

Oveľa závažnejšou kauzou je situácia v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania.

Z čias predchádzajúcej vlády existujú v dvoch jej fondoch vážne podozrenia z tunelovania. Je podozrenie, že za týmito fondmi stojí organizovaná skupina. Spreneverou sa zaoberá Úrad boja proti korupcii. Agentúru ovládli pochybné skupiny, ktorých vplyv trvá dodnes.

Ministra hospodárstva a štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva žiadam, aby túto agentúru personálne očistili. A vymenili všetkých nominantov vrátane tých, ktorí obsadili posty po tohtoročných parlamentných voľbách.

Moje požiadavky sú nasledovné:

1. s okamžitou platnosťou zabezpečiť odvolanie generálneho riaditeľa Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania.

2. zabezpečiť výmenu členov správnej rady agentúry.

3. zabezpečiť výmenu členov dozornej rady agentúry.

4. všetky nové nominácie najskôr predložiť na rokovanie
Koaličnej rady.

Lehota je sedem dní. V prípade nesplnenia požiadaviek vyvodím zodpovednosť v rámci mojich zákonných kompetencií.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 847
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 043
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 237
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 146
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 078
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 684
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 179
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 741
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 529
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 944

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

Neprehliadnite tiež

Ministerstvo školstva chce postupne zvyšovať zaškolenosť detí od štyroch rokov

Zvýšiť zaškolenosť chce ministerstvo zriaďovaním jasieľ pre deti do troch rokov, čím sa uvoľnia kapacity v škôlkach.

Slovensko sa zapojí do vojenskej operácie Sophia v Stredozemnom mori

Vojenskí policajti majú pôsobiť na nemeckej lodi, ich úlohou bude kontrola plavidiel.

Na horách pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo

Nebezpečné sú hlavne miesta na záveterných stranách hrebeňov a žľabov v najvyšších polohách pohorí.

Psychologička: Dieťa môže mať pocit, že obťažujúce správy sú normálne

Deti vo veku okolo dvanásť rokov dajú najmä na názor vrstovníkov a sociálnej skupiny, s ktorou sú v kontakte.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop