Za potrebu odpútať sa od nánosov minulých zideologizovaných pohľadov a získanie čo najobjektívnejšieho obrazu o tejto kontroverznej postave sa dnes vyslovil šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Na workshope Vladimír Clementis - politik a diplomat, ktorý sa dnes koná v Bratislave, Kukan ďalej uviedol, že posmrtný osud tohto bývalého československého ministra zahraničných vecí je ilustráciou často účelovej interpretácie minulých udalostí. "Propaganda päťdesiatych rokov z neho urobila buržoázneho nacionalistu, neskôr sa naňho schválne zabudlo a v súčasnej dobe pre zmenu badáme pokusy možno nekriticky ho vychváliť a prisvojiť si ho," konštatoval. Rezort diplomacie má preto podľa neho povinnosť zaoberať sa touto osobnosťou pôsobiacou v medzinárodnom kontexte a podrobiť ju kritickej reflexii.
Cieľom dnešného stretnutia za účasti expertov z oblasti histórie a politických vied je kritickým prístupom osvetliť pôsobenie Clementisa, ktorý bol v rokoch 1945-48 štátnym tajomníkom a v rokoch 1948-50 ministrom zahraničných vecí bývalej Československej republiky. Podujatie zorganizovalo MZV SR v spolupráci s Historickým ústavom SAV.
Clementis (20.9.1902-3.12.1952) bol pred vojnou advokátom, ľavicovým kultúrnym publicistom a poslancom Národného zhromaždenia za Komunistickú stranu Československa. Roku 1939 emigroval do Francúzska, kde bol za kritický postoj k paktu Molotov-Ribbentrop a k sovietsko-fínskej vojne vylúčený z KSČ. Po návrate z emigrácie urobil sebakritiku a znovu sa stal členom strany. Vo vykonštruovanom procese s tzv. protištátnym sprisahaneckým centrom ho v roku 1952 odsúdili a popravili.