Približne 55-tisíc eur zaplatil firme Hayek Consulting štát za web, ktorý bežal na jeho stránke a obsahoval to, za čo už raz zaplatil.
BRATISLAVA. Keď budú ľudia z Najvyššieho kontrolného úradu posudzovať, či štát pri zákazkách pre Hayek Consulting minul peniaze efektívne, nemali by vynechať web, ktorý firma dodala ministerstvu financií.
V roku 2008 zaň štát zaplatil vyše milióna korún, hoci by ho v rámci väčšieho kontraktu týkajúceho sa programového rozpočtovania samospráv mohol žiadať aj zadarmo.
Spoločníkmi Hayek Consulting vtedy boli aj súčasní štátni tajomníci Martin Chren (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd).
Neprimeraná cena
Internetová stránka o programovom rozpočtovaní je súčasťou oficiálneho portálu rezortu financií. Za vytvorenie stránky Hayek Consulting od ministerstva podľa zmluvy zinkasovala vyše 34 500 eur. Ďalších 21-tisíc za jeho prevádzkovanie a aktualizáciu.
„Za nadhodnotenú považujem cenu za vytvorenie diela. Ale aj tá za jeho prevádzku je neúmerne vysoká,“ skonštatoval po preskúmaní podkladov expert na informačné technológie Ondrej Jombík.
Keďže stránka beží na serveroch ministerstva, firme Hayek Consulting podľa neho nevznikli žiadne náklady na prevádzku a administráciu. Anglická verzia stránky je navyše nedokončená a vykazuje chyby.
Konateľ Hayek Consulting Martin Pošvanc sa v piatok odmietol k cene za stránku bližšie vyjadriť. „Dohodli sme sa, že nebudeme ďalej komentovať tieto veci,“ dodal.
Firma v stanovisku len uvádza, že súčasťou diela sú aj licencie za obsah internetového portálu. Chren pre týždenník Trend pred časom povedal, že táto cena „nie je za programovanie, ale za obsah a jeho verejné šírenie“.
Obsahom sú najmä dokumenty, za ktoré si Hayek Consulting nechala od ministerstva zaplatiť v inej časti zmluvy, upozornil Peter Kunder z Aliancie Fair Play. Zverejnený metodický rámec projektu vypracovala už na základe predchádzajúcej zákazky z roku 2007, zinkasovala zaň vtedy vyše 90 800 eur.
Samostatne zmluva stanovuje aj ceny za výstupné dokumenty uložené na stránke. To sú školiace materiály a pilotné programové rozpočty samospráv zapojených do projektu. Spolu za ne hayekovci účtovali 869-tisíc eur.
„Tie isté dokumenty tvoria podľa zmluvy obsah portálu. Zaplatené sú však v iných položkách zmluvy,“ hovorí Peter Kunder z Aliancie Fairplay. Dodáva, že rovnako aj výhradnú licenciu na verejné šírenie obsahu zmluva rieši osobitne.
Vo faktúrach detaily nie sú
Zákazku na projekt programového rozpočtovania samospráv získala Hayek Consulting v tendri ministerstva financií ešte pod vedením Jána Počiatka zo Smeru.
Podozrivé sú aj sumy za školenia pre samosprávy, za ktoré hayekovci podľa prepočtov SME inkasovali od štátu zhruba 135 eur na hodinu. Bránia sa tým, že suma zahŕňa aj náklady na dopravu školiteľov do regiónov
a ďalšie položky.
Faktúry Hayek Consulting, ktoré ministerstvo financií poskytlo redakcii k nahliadnutiu, neobsahujú podrobnosti o jednotlivých platbách. Nedá sa z nich teda zistiť, koľko presne stáli jej školenia či služby spojené s vytvorením internetového portálu a dokumentov.
Radičová si v spore o hayekovcov otestovala povahu svojich politických spojencov, píše Ivan Štulajter.
Kauzu hayekovci podľa SaS nafúkli novinári. Jej príbeh je však iný. A úplne banálny, upozorňuje Konštantín Čikovský.
Sulík sa na blogu sťažuje na SME
BRATISLAVA. Predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík v nedeľu na svojom blogu obvinil denník SME z toho, že robí politiku s cieľom poškodiť SaS.
Opisuje stretnutie mediálneho poradcu ministerstva hospodárstva Róberta Mervu so šéfredaktorom SME Matúšom Kostolným a s jeho zástupcom Konštantínom Čikovským.
„Pred svedkom mu povedali, že neprestanú písať, kým Chren nepadne,“ píše na blogu Sulík.
„Takéto stretnutie sa naozaj uskutočnilo. Róbert Merva sa pýtal, či existuje nejaký špeciálny dôvod, prečo píšeme o tejto kauze. Ubezpečili sme ho, že postupujeme rovnako, ako v iných prípadoch, keď máme podozrenie z neférového správania politikov,“ reagoval šéfredaktor SME Matúš Kostolný.
„Viem, že celá táto kauza nám mediálne škodí, ale sú dôležitejšie veci na tomto svete, ako spokojnosť pánov zo SME. (...) Preto som veľmi rád, že premiérka nakoniec našla silu prikloniť sa k argumentom,“ končí blog Sulík.
(kc)

Beata
Balogová
