BRATISLAVA. Sloboda a Solidarita zrejme po voľbách prišla o veľkú časť priaznivcov. Kým v júnových voľbách dostala 12,14 percenta odovzdaných hlasov, na začiatku septembra by ju podľa agentúry Focus volilo len 8,3 percenta ľudí. Žiadna iná z parlamentných strán nezaznamenala takto veľký pokles.
Agentúra robila preskum v období medzi 31. augustom a 7. septembrom. Nezachytila teda prípadný vplyv kauzy Haykovcov na priaznivcov SaS a Mostu-Híd ani možný dopad referenda, či pokusu opozície odvolať Richarda Sulíka z kresla predsedu parlamentu.
Uskutočnil sa ale po široko diskutovanom lete Richarda Sulíka do Salzburgu, či jeho prehreškom voči etikete.
Stratili nerozhodných
SaS je od svojho založenia stranou s najslabšie naviazanými voličmi a zároveň s najväčším podielom mladých priaznivcov či prvovoličov. Podľa sociológa Focusu Martina Slosiarika je práve toto jednou z dvoch hlavných príčin poklesu.
"To sú práve voliči, ktorí sa v čase štandardného volebného cyklu zasa vrátia medzi nerozhodnutých či nevoličov," povedal analytik.
Nepretlačili viditeľný program
Druhou príčinou je zrejme fakt, že SaS nenaplnila očakávania svojich priaznivcov. Do vládneho programu sa nedostali niektoré veľmi viditeľné body z predvolebných zámerov strany - ako dekriminalizácia marihuany či registrované partnerstvá homosexuálov. "Voliči mohli byť sklamaní," hovorí Slosiarik.
Podľa prieskumu si mierne polepšila SDKÚ. Podľa sociológa ale nie je možné povedať, že sa časť Sulíkových voličov vrátila k strane Mikuláša Dzurindu. Rovnako mierne si polepšilo aj KDH. SNS sa pohybuje percento nad hranicou zvoliteľnosti a pri HZDS a SMK to nevyzerá, že by sa k nej blížili. Zaujímavý je nárast KSS, ktorá od júla stúpla z 0,6 na 2,5 percenta.

Beata
Balogová
