Banská Bystrica 28. mája (TASR) - Za prvé tri roky vlády kabinetu Mikuláša Dzurindu sa do výstavbu diaľnic na Slovensku investovalo približne 25 miliárd korún. V tomto roku by to malo byť ďalších bezmála 11 miliárd korún.
Tieto peniaze, ako na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici uviedol predstaviteľ Krajského grémia tretieho sektora (KG3S) Juraj Mesík, však boli využité neefektívne. Preto, lebo v rokoch 1999 až 2000 sa podarilo sprejazdniť len asi osem kilometrov diaľnic a ostatné financie sú "zabetónované v neefektívnych projektoch a rozostavaných stavbách v Trenčianskom a Žilinskom kraji a v Bratislave a jej okolí".
Predstaviteľ KG3S zdôraznil, že kvôli záujmu lobistických skupín sa nepodarilo presadiť výstavbu diaľnice od Nitry na východ a vláda uprednostnila jej budovanie smerom z juhu k hraniciam s Poľskom. Bol to chybný krok, lebo sa tým ešte zvýraznil sociálny a ekonomický rozdiel medzi regiónmi. Na juhu stredného a na východe Slovenka sa ekonomická situácia ľudí zhoršila a stúpla tam aj nezamestnanosť.
Za varovanie slovenskej vláde považuje banskobystrické KG3S návrh správy pre Európsky parlament (EP) o postupe predvstupových rokovaní, s ktorým súhlasil s ním aj Zahraničný výbor EÚ. Okrem iného sa v ňom uvádza, že "...povzbudzuje vládu k zosilneniu jej úsilia znižovať regionálne rozdiely, obzvlášť medzi východnými a západnými časťami krajiny". Okrem toho aj k tomu, aby prehodnotila infraštrukturálne plány a projekty, vrátane dopravnej infraštruktúry, v záujme riešiť tieto rozdiely. Nerešpektovanie tohto varovania by podľa J. Mesíka mohlo znamenať zastavenie prílivu financií na výstavbu diaľnic na Slovenku z Európskej únie.
*mb rč