BRATISLAVA. Premiérka dnes na základni Šajkovac potvrdila, že slovenskí vojaci končia svoje pôsobenie v misii KFOR. Zo súčasných 140 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR sa vráti prevažná časť na Slovensko 4. októbra. Po 30. novembri tohto roka už nebude mať Slovensko v tejto operácii žiadneho vojaka. Počas 11-ročného pôsobenia SR v KFOR sa v nej vystriedalo 66 žien a 1938 mužov v slovenských uniformách.
V rámci programu pracovnej návštevy sa premiérka a minister obrany stretli s príslušníkmi slovenského a českého kontingentu KFOR. Spoločne s českým ministrom obrany Alexandrom Vondrom odovzdali vojakom celkovo 31 pamätných medailí. Medzi ocenenými bol aj súčasný veliteľ slovenského kontingentu podplukovník Jozef Zekucia.
Delegácia SR sa dnes stretla aj s veliteľom KFOR generálmajorom Erhardom Bühlerom. Ten poďakoval za príspevok Slovenskej republiky do tejto misie a ocenil prácu v rámci nej. Pripomenul, že Slovensko bolo jednou z prvých krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré sa do misie KFOR zapojili. Vojenské jednotky NATO pôsobia v KFOR od 12. júla 1999 a prvé slovenskí vojaci prišli 7. septembra 1999.
Premiérka vylúčila možnosť, že by stiahnutie vojenskej jednotky súviselo s tým, že SR neuznala nezávislosť Kosova. "Zmluva, do kedy tu budeme pôsobiť, bola podpísaná predtým, ako vznikli otázky uznania alebo neuznania Kosova," zdôraznila. Na otázku, či súčasná vláda SR uzná v priebehu tohto volebného obdobia nezávislosť Kosova, reagovala so slovami, že všetko záleží od toho, ako bude prebiehať dialóg medzi Srbskou republikou a Kosovom, respektíve medzi Belehradom a Prištinou. "Pokiaľ tento dialóg bude nadviazaný, my sme nikdy netvrdili, že naše stanovisko je na večnosť," zdôraznila, pričom na dialóg medzi Belehradom a Prištinou sa odvolávala aj pred zahraničnými médiami.
Slovenská a česká delegácia dnes položili na základni Šajkovac vence k pamätníku obetí leteckého nešťastia z januára 2006. Tragédia sa stala 19. januára 2006, kedy sa pri maďarskej obci Hejce zrútilo lietadlo slovenských ozbrojených síl s príslušníkmi slovenského kontingentu mierovej operácie KFOR, ktorí sa vracali zo zahraničnej misie do vlasti.
Predsedníčka vlády SR si na veliteľstve KFOR uctila aj pamiatku všetkých vojakov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v medzinárodnom kontingente.
Sily KFOR sa sústreďujú na posilnenie bezpečnosti v pohraničnej oblasti Kosova s Macedónskom a Albánskom, na kontrolu dodržiavania zákazu používania kosovských komunikácií ozbrojenými skupinami etnických Albáncov a na monitorovanie podpory terorizmu.
Ozbrojené sily (OS) SR pôsobili v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR. Od februára 2002 pôsobí na základe dohody medzi slovenským a českým MO v operácii KFOR mechanizovaná rota OS SR na spoločnej základni Šajkovac. SR má pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. Rovnaký počet ich je v operácii reálne nasadených.