Predseda strany MostHíd Béla Bugár nechce porovnávať Žiačikov prípad s kauzou hayekovci.
Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Šéf Tiposu Stanislav Žiačik (nominant SDKÚ) včera ohlásil, že sa rozhodolz osobných dôvodov skončiť vo funkcii šéfa Tiposu.
Urobil tak po tom, ako médiá zverejnili, že zákazku za 146tisíc eur v štátnej lotériovej spoločnosť získala v neverejnej súťaži spoločnosť VYV, v ktorej mal Žiačik v minulosti podiel. Do minulého roka pre firmu pracovala jeho manželka.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý ho do funkcie nominoval, ho požiadal aby dovtedy, keď nenájde za neho náhradu, firmu viedol.
Mikloš povedal, že dozorná rada Tiposu nevidí žiadne pochybenie Žiačika, neporušil zákon ani interný predpis.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) rozhodnutie šéfa Tiposu ocenila. Štátni tajomníci za SaS a MostHíd, Martin Chren a Ivan Švejna, ktorí sú ako konatelia spoločnosti Hayek Consulting podozriví, že dostávali štátne zákazky v podozrivých tendroch, kde sa hlásili spriatelené firmy, sa Žiačika dobrovoľne nasledovať nechystajú.
- Je fajn, že Stanislav Žiačik urobil vlastné rozhodnutie, myslí si Peter Schutz.
Radičová: Žiačikov krok pomôže zvýšiť dôveru
Žiačik oznámil rezignáciu nečakane. Ešte deň predtým, svoje kroky verejne obhajoval s tým, že vyčká na rozhodnutie Mikloša.
„Odstúpil z funkcie z osobných dôvodov. Minister financií jeho rezignáciu prijal," povedal včera hovorca ministra Martin Jaroš.
Rozhodnutie Žiačika podľa premiérky Radičovej pomôže zvýšiť dôveru občanov v politiku. „V politike môžete zaujať dva typy postojov. Môžete sa odvolávať na zákony a formality, alebo chápete, že transparentnosť a dôveryhodnosť vlády závisí aj od etiky a neformálnych pravidiel."
Samotný Žiačik včera nechcel svoj odchod komentovať. „Nebudem sa už k tomu vyjadrovať." Na svojom blogu ešte v pondelok vysvetľoval, že kauza okolo jeho osoby je vykonštruovaná.
Podstatou mal byť stále nedoriešený súdny spor Tiposu s firmou Lemikon o vyše 66 miliónov eur.
Pri zadávaní zákazky, propagácie vianočnej lotérie Tiposu, Žiačik podľa záverov dozornej rady Tiposu neporušil zákon ani interné predpisy.
„Bolo výberové konanie. Síce zrýchlené a bez zverejnenia, ale boli tam tri reálne ponuky od troch agentúr. Tá, ktorá bola vybraná, bola najlacnejšia," povedal Mikloš pre TASR. Šéfom Tiposu bol Žiačik aj počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.
V rokoch 2000 až 2002 figuroval v predstavenstve spoločnosti Petit Press, ktorá vydáva denník SME. Predseda Smeru Robert Fico nepovažuje vyriešenie kauzy za dostatočné. „Pán Žiačik je len figúrkou na šachovnici. Politickú zodpovednosť nesie minister financií Mikloš."
Poslanec za SaS Igor Matovič, ktorý často hovorí o čistote v politike, komentoval Žiačikov odchod v internetovej diskusii na sme.sk. „Takto sme to sľúbili ľuďom a takto by sa to malo aj robiť."
Matovič však v kauze, do ktorej je zapletený nominant SaS Chren, obhajuje postup premiérky, počkať na výsledky kontroly NKÚ. Tá môže trvať niekoľko mesiacov, podobne, ako to bolo v nástenkovom tendri počas Ficovej vlády.
Sulík: Chren zostane až do výsledku kontroly
Predseda SaS Richard Sulík trvá na tom, že jeho štátny tajomník Martin Chren zatiaľ zostáva.
„Budeme ďalej postupovať na základe dohody s pani premiérkou."
Šéf strany MostHíd Béla Bugár hovorí, že prípad Žiačika si netreba zamieňať s kauzou hayekovci, v ktorej figuruje jeho podpredseda a štátny tajomník rezortu dopravy Ivan Švejna.
„Čo je podobné v týchto dvoch prípadoch?," pýta sa Bugár. Bývalá firma Švejnu a Chrena Hayek Consulting v minulosti podozrivo získavala štátne zákazky, často v neverejných súťažiach.
„Takéto podozrenia môžu vznikať. Otázne je, či je to také vážne, že treba konať," povedal Bugár. Dodal, že zakročí, ak kontrola NKÚ zistí pochybenia.

Beata
Balogová
