BRATISLAVA. Boj proti korupcii, plány slovenskej vlády v oblasti justície, spolupráca v rezortoch justície oboch krajín boli hlavnými témami dnešného stretnutia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej s britským ministrom spravodlivosti, lordom kancelárom Kennethom Clarkom. Informovali o tom obaja ministri po stretnutí na spoločnej tlačovej konferencii.
"Chcel som stretnúť mojich rezortných partnerov vnútra a spravodlivosti na Slovensku. Som si istý, že snahy pani ministerky pokračovať v posilňovaní a budovaní justičného systému budú veľmi dôležité pre ďalšie investície na Slovensku," povedal okrem iného minister.
Informoval o zákone proti korupcii, ktorý prebieha schvaľovacím procesom v britskom parlamente (Bribery Act, pozn. TASR) a má zlepšiť možnosti efektívneho riešenia úplatkárstva v Británii aj v zahraničí.
"V Británii nemáme až taký problém s korupciou, sme možno na úrovni škandinávskych krajín. Obávame sa skôr korupcie v zahraničí, čo sa dotýka zahraničného obchodu. Je to problém najmä však v rozvojových krajinách," povedal Clarke.
V Británii sudcovia imunitu nemajú
V Británii nemajú sudcovia imunitu a nemajú ju ani poslanci, majú imunitu na výroky v parlamente. V prípade šoférovania pod vplyvom alkoholu môžu byť však stíhaní. Reagoval na plány rezortu spravodlivosti a vlády zúžiť imunitu sudcov, resp. poslancov. Trestne stíhaní sú štyria britskí poslanci v mediálne známej kauze za vysoké výdavky, ktoré si účtovali.
Po dlhšom čase ide o prvú návštevu britského ministra na Slovensku. Clarke sa v pondelok (27.9.) stretol s ekonomickými predstaviteľmi.
"Vaša ekonomika rastie. Slovensko má perspektívnu budúcnosť. Máme záujem o ďalšie investície na Slovensku," dodal mimo iného Clarke.
Britský minister spravodlivosti okrem dvojdňovej návštevy Bratislavy plánuje navštíviť aj Viedeň a Budapešť.
"Obe naše krajiny využívajú výhody členstva v jednotnom trhu EÚ a spoločne zdieľame aj zodpovednosť za jeho udržanie a posilnenie. Taktiež spolupráca v oblasti justície a vnútra je pre nás kľúčová, pokiaľ máme byť schopní pomáhať britským podnikateľom naprieč Európou a udržať našich občanov v bezpečí. Teším sa na rokovania o týchto témach s mojimi rezortnými kolegami," avizoval v pondelok minister Clarke.
Zároveň dúfa, že už teraz výborné vzťahy medzi Veľkou Britániou a Slovenskom v oblasti justície a vnútra sa touto návštevou ešte prehĺbia.
"Minister Clarke sa v Bratislave stretne s premiérkou Ivetou Radičovou, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, ministrom vnútra Danielom Lipšicom a členmi Ústavnoprávneho výboru. Počas dvojdňovej návštevy bude rokovať aj s britskými investormi na Slovensku a zástupcami sudcovskej a právnickej komunity," informovala TASR v pondelok Monika Holečková, tlačová tajomníčka britského veľvyslanectva na Slovensku.
Riešenie korupcie
Predmetom rozhovorov bude aj spôsob, akým by mohla Veľká Británia pomôcť Slovensku pri riešení korupcie a pri reforme súdnictva.
"Ďalšou dôležitou výzvou pre nás všetkých je posilňovanie právneho štátu a snahy o vykorenenie korupcie. V Británii práve zavádzame do praxe novú legislatívu (Bribery Act), ktorá zlepší možnosti efektívneho riešenia úplatkárstva doma aj v zahraničí. Som nesmierne rád, že môžem na dosahovaní tohto cieľa pracovať s mojimi kolegami v Bratislave," dodal britský minister.