Bratislava 28. mája (TASR) - Objem finančných prostriedkov vyčlenených z privatizácie na oddlženie zdravotníctva v celkovej výške 4,685 miliardy Sk podľa ministra zdravotníctva Romana Kováča nepostačuje na vyplatenie všetkých dlhov.
Celkový dlh v rezorte zdravotníctva predstavuje viac ako 18 miliárd Sk. Parlamentný výbor pre zdravotníctvo preto na dnešnom 61. zasadnutí prijal uznesenie, v ktorom vyzval predsedu vlády SR Mikuláša Dzurinda a podpredsedu Ivana Mikloša, aby predložili správu o plnení uznesení vlády o oddlžení zdravotníctva, ako aj možnosti riešenia súčasného stavu rezortu.
Na oddlženie zdravotníctva parlament vyčlenil 3,685 miliardy Sk z prostriedkov Fondu národného majetku SR, miliardu korún získa zdravotníctvo prostredníctvom vyplatenia dlhu Spoločnej zdravotnej poisťovni zo strany Železníc SR. Možnosti navýšenia v súčasnosti obmedzených disponibilných zdrojov vidí šéf rezortu v získaní jednej miliardy korún z privatizácie Piešťanských kúpeľov, pričom isté možnosti sú podľa neho aj v rukách makroekonómov. V prípade, že rezort nezíska 5,685 miliardy korún, uznesenie vlády o oddlžení zdravotníctva sa podľa Kováča nenaplní.
Za optimálne riešenie problému oddlženia považuje Kováč centralizáciu dlhu a pohľadávok zdravotných poisťovní. Dlh zdravotníckych zariadení je 13,6 miliardy Sk, z toho 11 miliárd je po lehote splatnosti a dve miliardy korún navyše tvoria penále. Dlh lekárňam, ktorý za prvé tri mesiace tohto roku vzrástol o 3,437 miliardy Sk, dosiahol v súčasnosti 4,485 miliardy. Nedoplatky na zdravotné poistenie predstavujú 24 miliárd Sk.
S oddlžením by malo podľa vyjadrenia šéfa rezortu začať ministerstvo v dohľadnom čase. Súbežne by mali byť oddlžované zdravotné poisťovne a zdravotnícke zariadenia vrátane tých, ktoré od januára budúceho roku prejdú pod správu vyšších územných celkov a obcí. Ich dlh predstavuje sedem miliárd korún.
Oddlžovanie zdravotníctva považuje člen zdravotníckeho výboru Peter Finďo za "nalievanie vody do deravého hrnca". Ako ďalej uviedol, dlhy zdravotníckych zariadení každý mesiac narastajú a nemocnice nedokážu zabezpečiť finančné krytie výdavkov na dennú prevádzku. Ďalší z členov výboru, bývalý minister zdravotníctva Tibor Šagát navrhol, aby sa buď zúžil rozsah zdravotníckej starostlivosti alebo zvýšili zdroje na jej zabezpečenie.