BRATISLAVA. Imunita sudcov je zriedkavá, vo Veľkej Británii o nej môžu iba snívať. Zhodli sa na tom včera prezident Európskej siete súdnych rád lord Thomas a britský minister spravodlivosti, lord kancelár Kenneth Clark. Obaja boli na návšteve Slovenska v jednej budove bez toho, aby o sebe vopred vedeli.
„Vo Veľkej Británii nijaký poslanec či sudca ani len nesníva o imunite v trestnoprávnej oblasti," povedal Clark. Sudcovia podľa neho majú len ochranu nezávislosti. „Trestný zákon sa vzťahuje na každého."
Clark rokoval s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (SDKÚ) na ministerstve, kde sídli aj Najvyšší súd. V tom čase tam na pozvanie predsedu súdu Štefana Harabina prišiel aj lord Thomas. Hovorili o zmenách, ktoré v súdnictve chystá Žitňanská, okrem iného o zrušení sudcovskej imunity.
Dvaja lordi v jednej budove
Britský minister ani nevedel, že bude na Slovensku v tom istom čase ako lord Thomas. Harabin tvrdí, že je to náhoda. Na lorda Thomasa sa Harabin obrátil už v auguste, aby zaujal stanovisko k chystaným pravidlám. Harabin je proti zrušeniu sudcovskej imunity, nesúhlasí aj s ďalšími Žitňanskej návrhmi.
Thomas povedal, že vo väčšine európskych krajín sudcovia imunitu nemajú. „Sudca nemôže mať imunitu, ak poruší bežné zákony." Dodal však, že musia jestvovať mechanizmy, ktoré v prípade podozrenia zabezpečia nezávislé vyšetrovanie.
Trestné stíhanie sudcu je podľa Thomasa v Británii zriedkavé. Harabin tvrdí, že v Británii nehrozí zneužitie policajnej moci ako na Slovensku. Spomenul prípad sudcu Najvyššieho súdu Milana Lipovského.
V roku 2005 vtrhli do Lipovského kancelárie kukláči v súvislosti s údajným úplatkom v kauze spoločníka mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Podozrenie z úplatkárstva sa nakoniec nepotvrdilo.
Smer názor nemení
O zrušení imunity ústavných činiteľov bude parlament rokovať na najbližšej, októbrovej schôdzi. Koalícia oddelila hlasovanie o imunite sudcov od poslancov. Smer totiž nesúhlasí so zrušením sudcovskej ochrany.
Poslanec Smeru Miroslav Číž hovorí, že poslanci jeho strany názor nezmenili. „Sudcovia musia byť chránení v súvislosti s rozhodovacou činnosťou." Smer však nechce počuť ani o zúžení poslaneckej imunity. Číž celú vec považuje len za predvolebnú agendu SaS.
Sadiki by inde len tak neprešiel
Podozrenie z mafiánskych väzieb na sudcu by v Británii rýchlo vyšetrili, tvrdí britský minister.
BRATISLAVA. Britský minister spravodlivosti Kenneth Clark si nevie predstaviť, že by predseda najvyššieho súdu v Británii čelil podozreniam z prepojenia s podsvetím. „V Británii je predseda najvyššieho súdu prísna neohýbateľná osoba," vyjadril sa Kenneth Clark.
Telefonát s údajným šéfom albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim musel v minulosti vysvetľovať predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Sadiki je na úteku.
Ak by sa sudca predsa ocitol v podozrení, podľa Clarka by prípad určite vyšetrili. Trestné stíhanie by mu v takom prípade hrozilo ako každému občanovi.
Prezident Európskej siete súdnych rád lord Thomas zas povedal, že o prípade nemá veľa informácií. Sudcu podľa neho môžu aj krivo obviniť, mal by však zaujať jasnú pozíciu a podozrenia vysvetliť.
(zp)

Beata
Balogová
