Do konca roka naši vojaci postupne odídu z Kosova. Náklady na odsun dosiahnu 1,5 milióna eur.
BRATISLAVA. Náklady na odsun dosiahnu 1,5 milióna eur. Slovensko však bude aj po stiahnutí svojich ozbrojených síl pokračovať v plnení úloh medzinárodného krízového manažmentu v regióne západného Balkánu.
Dôvodom sú zmeny úloh a štruktúry operácie
"V dôsledku zmeny úloh a štruktúry vojenskej operácie KFOR s cieľom dosiahnutia stavu tzv. odstrašujúcej prítomnosti a v súvislosti s prioritami ministerstva obrany SR pre ďalšie pôsobenie v operáciách krízového manažmentu mimo územia SR sa navrhuje ukončiť pôsobenie príslušníkov Ozbrojených síl SR pôsobiacich vo vojenskej operácii KFOR v Kosove, a to v termíne do 31. decembra 2010, pričom plnenie operačných úloh príslušníkmi Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa plánuje ukončiť v termíne do 30. septembra 2010," uvádza materiál, ktorý dnes schválila vláda.
V súčasnosti SR prispieva do operácie NATO v Kosove mechanizovanou rotou ozbrojených síl, ktorá je začlenená do zoskupenia mnohonárodnej brigády Stred.
Slovenská jednotka vykonáva pravidelné monitorovanie priestorov a objektov miestneho obyvateľstva formou patrolovania, zabezpečuje lokálnu infraštruktúru či postupný a bezpečný návrat utečencov a nepretržitú ochranu srbskej minority.
Rota tiež poskytuje pomoc humanitárnym organizáciám v ich aktivitách na území Kosova a vytvára podmienky na obnovu mierového spolužitia kosovských Srbov a Albáncov v operačnom priestore.
Premiérka Iveta Radičová počas svojej tohtotýždňovej návštevy Kosova vylúčila, že by za stiahnutím slovenskej jednotky bol fakt, že SR neuznala nezávislosť Kosova.
Odsun bude postupný
"Slovenská republika podpísala svoj pôvodný kontrakt do jesene tohto roka. Takže dostáli sme svojich záväzkov." Samotný odsun bude postupný. "Je presný rozpis postupného odchodu našej jednotky. A je naplánovaný v takých skupinách a etapách, aby sme zvládli lietadlové presuny a tiež automobilové, pretože tu máme aj techniku," spresnila Radičová.
Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR.
Od februára 2002 pôsobí na základe dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany v operácii KFOR mechanizovaná rota Ozbrojených síl SR na spoločnej základni Šajkovac. SR má pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. Rovnaký počet ich je v operácii reálne nasadených.
Slovensko bude mať po odchode príslušníkov ozbrojených síl z Kosova zastúpenie na Balkáne ešte v misii Althea v Bosne a v civilnej operácii Eulex v Kosove. O zámere stiahnuť slovenských vojakov z misie KFOR v Kosove pred časom informoval minister obrany Ľubomír Galko (SaS) generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena.
Posilníme účasť v Afganistane
Slovensko po odchode vojakov z Kosova posilní svoju účasť na operácii ISAF v Afganistane. Minister obrany Ľubomír Galko dnes po rokovaní vlády skonštatoval, že v Afganistane bude pôsobiť od 300 do 400 slovenských vojakov.
O presných číslach zatiaľ rezort nerozhodol, urobí tak do konca roka. Momentálne má Slovensko v Afganistane 300 príslušníkov ozbrojených síl.
„Už pred 18 mesiacmi sme deklarovali, že budeme sťahovať naše jednotky z Kosova. V zmysle programového vyhlásenia vlády sa sústredíme na menej misií, ale kvalitnejších. Našou top prioritou je operácia ISAF v Afganistane,“ uviedol Galko.
Armádu podľa Galka čaká pre krátený rozpočet šetrenie „úplne všade“. Prioritou budú záväzky vyplývajúce z členstva v medzinárodných organizáciách.