Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania navrhol minister hospodárstva zrušiť.
Ako konkrétne sprenevera vyzerala, stále nikto nehovorí.
Pôvodnú správu tlačovej agentúry sme o 21:59 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Pätnásty október je termínom, dokedy má minister hospodárstva Juraj Miškov z SaS informovať vládu, ako zruší Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME).
Súčasťou zrušenia agentúry je aj likvidácia problémových fondov, ktoré vyšetruje polícia. Likvidácia nemusí byť jednoduchá. Štát nie je v dvoch fondoch – Slovenskom rozvojovom a Fonde Seed Capital – jediným akcionárom.
V Seed Capital je jednopercentným akcionárom firma Funds manager a v rozvojovom sú aj Slovenská sporiteľna, Kooperatíva a Slovakia Growth Services.
Miškov tvrdí, že sa s nimi bude snažiť rokovať. Má vraj rád ťažké úlohy a ich riešenie. Práve vznik týchto fondov a spôsob, akým rozdeľovali peniaze podnikateľom na rôzne projekty, je dôvodom, prečo prípad ako spreneveru skúma Úrad boja proti korupcii.
Fondy sú podozrivé, že peniaze rozdávali blízkym osobám alebo podnikateľom na investície, ktoré boli jasne stratové.
Kto je zodpovedný?
Fondy vznikli, keď agentúru riadil nominant Ivana Mikloša Bystrík Berthoty. Tvrdí, že štát môže fondy kontrolovať a nie je pravda, že by nad nimi nemal vplyv.
„Nesúhlasím, štát nemá všetky informácie,“ oponuje Miškov. Za zverejnenie niektorých zmlúv, ktoré sa týkajú fondov, hrozí podľa neho pokuta až 20 miliónov korún (663 878 eur). Dá ich preskúmať právnikom a všetko, čo bude môcť, zverejní.
Miškov nechcel povedať, či je za problém politicky zodpovedný Mikloš. „Nie som ten, ktorý by sa mal vyjadrovať k zodpovednosti. Sprístupnil som všetky materiály a zmluvy polícii a pevne verím, že dospejú vyšetrovaním k nejakému záveru.“
Mikloša neviní ani premiérka Iveta Radičová. „Bola by som rada, keby pán minister Jahnátek nežartoval,“ odpovedala na obvinenia, ktoré proti Miklošovi vzniesol bývalý minister za Smer Ľubomír Jahnátek.
Fond fondov podľa nej vznikol už v roku 1994, neskôr sa len premenoval. Dva fondy, ktoré sú problémové, však vznikli za Berthotyho.
Jahnátek mal podľa Radičovej štyri roky na to, aby urobil v agentúre poriadok, ale nestalo sa. O probléme doteraz nikto neinformoval. Jahnátek si myslí, že Radičová kauzu vytiahla, aby prekryla kauzu hayekovcov. „Iveta Radičová si umýva ruky a snaží sa pod koberec zamiesť špinu, ktorú v agentúre zanechal jej stranícky kolega Ivan Mikloš,“ tvrdí.
Premiérka: Bude to ľahké
Jahnátek si tiež myslí, že úplne zrušiť agentúru je zlé rozhodnutie, lebo „malí a strední podnikatelia prídu o možnosť čerpania štrukturálnych fondov“.
Miškov aj Radičová to odmietajú. Ak sa im podarí nejaké peniaze zachrániť, zabezpečia vraj ich čerpanie inak.
Na zrušenie agentúry stačí podľa Radičovej „jeden list“.
Agentúra je združenie ministerstva hospodárstva, združenia podnikateľov a živnostenského zväzu. Radičová dúfa, že budú pri jej zrušení spolupracovať. „Hospodárstvo tam má príliš veľa nominantov na to, aby mohli pohnúť kockami,“ ubezpečila.
Projekty, ktoré agentúra financuje, sú hradené aj z eurofondov. Polícia preveruje aj to, že niektoré z nich Európska komisia odmietla preplatiť.
Miškov včera nevedel povedať, či to tak je. Stále vraj zbiera informácie. Známe nie je ani to, ktorým podnikateľom mala podpora ísť.
Podľa Hospodárskych novín je správcom Slovenského rozvojového fondu podnikateľ Peter Struhár, ktorý investoval napríklad do akcioviek Fun media group alebo Radio, kde je aj známy podnikateľ Boris Kollár. Ten povedal, že v ich prípade išlo o výhodnú investíciu, keďže firmám sa darí a fond dostane zisk späť.
Radičová žiada odvolať v agentúre aj nominantov, ktorých dosadila už táto vláda. Tvrdí, že niektorí sú v konflikte záujmov, lebo pôsobili aj vo fonde a nie je istota, že zabezpečia jeho likvidáciu.
Autor: Monika Tódový

Beata
Balogová
